TIRAMISU

TIRAMISU | Autor: miruna79

Link direct la acest mesaj

Fetelor cum pot sa fac tiramisu fara sa pun oua in crema toate retele care le am gasit sunt cu oua, de cand cu gripa aviara nu mai imi vine sa pun oua crude in creme maioneza etc..

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Se poate face crema de tiramisu fara albus iar galbenusul sa fie incalzit la bain-marie. Trebuie sa caut sa gasesc reteta.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sau poti sa cumperi o crema pentru tiramisu din comert

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

crema din comert e oribila, am mancat o data un astfeld e tort la cineva! Mai bine pui un galbenus-doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Aici este o reteta data de adriana_mihnea in care galbenusurile sunt tratate termic. Este cea pe care o fac si eu de fiecare data.

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de miruna79

Fetelor cum pot sa fac tiramisu fara sa pun oua in crema toate retele care le am gasit sunt cu oua, de cand cu gripa aviara nu mai imi vine sa pun oua crude in creme maioneza etc..

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.



Hai ca gripa aviara a trecut demult, e istorie in Romania.
Sau vrei sa spui ca n-ai mai folosit oua de vreun an?
Crema din comert, cea instant are un gust artificial, asa ca nu ti-o recomand.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

merci de raspuns fetelor o sa incerc reteta data de voi.
Criss oua am mancat si mananc in continuare cu multa pofta dar niciodata crud adica in creme sau maioneze, poate zici ca sunt nebuna dar e ceva psihic.
Pupici.

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Ah si aia din comert e oribila vorbalu manumanu mai bin pun ou decat sa mananc crema aia fara gust.
Mersi ptr toate
pupici

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si eu am adaptat reteta de tiramisu tot din dorinta de a evita ouale crude. Crema o fac dintr-un plic de frisca, ii dau aroma cu lichior (Irish Cream) si putin rom, iar la urma amestec cu mascarpone.
Iese absolut similar cu crema pe baza de ou si in plus nu e nici asa dulce. Ca sa stea mai tzeapana, am adaugat uneori chiar si un intaritor de frisca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

mmmmmm, pai eu cumpar tiramisu de la dr oetker. Mama mia, e o bunatate. Se casete la cutie, se prepara foarte usor si e o nebunie curata. Mi-am dat invitatii pe spate.Am incercat sa le spun ca e reteta proprie , dar nu mi-a mers.Incercati si voi: in primul rand e foarte usor de facut, nu necesita timp, iar gustul e senzational. Alte prajituri care le fac constant sunt " cremsnitz", " tropical cu ananas sau piersici", " budinci", "torturi...ca am creme faine de trufe si rom sau ciocolata, lamaie, etc".," checul de la ei...iar este superrrrrrr"," musuroi de cartita",, pt fetita mea fac repede un " crem ole...este tare simplu de facut.Toate le folosesc de la firma asta dr. oetker ( sper ca am scris bine).Noi suntem mari papaciosi de dulciuri, iar prietenii vin la noi special..ca stiu ca au in frigider ceva bun.

Hai ca va pup...ma duc sa-mi fac o omleta ca mi-e foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

eu am o reteta din lumea femeilor parca de tiramisu (fara ou), e super buna am facut-o de cateva ori, ne place ft mult.

Tiramisu rapid si delicios

2 pachete duble de piscoturi
4 cani apa
12 lingurite cafea
8 linguri zahar tos
1/2 sticluta esenta de rom
3 plicuri frisca sau 500 ml frisca lichida
450 ml lapte fiert si racit pt frisca
3 iaurturi Cremoso
1 baton branza topita cu smantana
150 gr zahar pudra
2 linguri cacao

din zaharul tos, apa si cafea se pregateste o cafea pe care o strecori ft bine, apoi o amesteci cu esenta de rom si o pui la racit.
amesteci ft bine zaharul pudra cu branza topita si iaurtul. praful de frisca il prepari cu laptele si adaugi apoi crema de branza.
inmoi jumatate din cantitatea de piscoturi in cafea si tapetezi cu ele o tava inalta. peste ele torni 3/4 din crema obtinuta.deasupra pui restul de piscoturi siropate, restul de crema si pudrezi cu cacao.
5 ore la frigider.



Claudia
POZE





Mergi la inceput