Crema de zahar ars

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

vreau sa fac tortul asta de zahar ars in weekend,dar am o intrebare.
Eu nu sunt mare prajitureasa (adica nu fac,ca de mancat.... dar totusi...la pandispanul ala nu trebuie ulei?

quote:
Se face un piscot din 5 oua:
- cele 5 galbenusuri se freaca cu 5 linguri de zahar,pana se obtine o spuma consistenta
- se adauga 5 sau chiar 6 linguri de faina, si un pliculet de praf de copt,se amesteca sa nu ramana cocoloase
- se adauga albusurile batute spuma.

]
Eu cand fac chec pun si ulei(mama pune cantitati egale..5 linguri de faina,5 de zahar si 5 de ulei si iese tare bun,tare pufos si se mentine pufos. Fara ulei deloc n-am incercat...

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Nu.
O fi alta reteta.
Eu si la chec am reteta fara ulei.

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Fetele mi-a iesit placinta aseara
Dar nu am mai avut timp sa va spun cum a iesit de bine, ca bubulina mea e bolnavioara si am stat cu ea.
A mirosit in casa de am 'nebunit
Plus ca a venit si hasbantul de la munca si s-a infipt direct la tava,a mancat o bucata dupa care mi-a spus ca e cea mai buna praji care a mancat-o

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

quote:
mamica dulce
membru senior

Eu cand fac chec pun si ulei(mama pune cantitati egale..5 linguri de faina,5 de zahar si 5 de ulei si iese tare bun,tare pufos si se mentine pufos. Fara ulei deloc n-am incercat...




La fel am si eu reteta de chec,cate linguri de zahar,faina atatea de ulei si iasa super pufos si super bun.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Astazi o sa fac tortul de zahar ars,fara ulei (ca daca iese uscat banuiesc ca se insiropeaza de la zahar...in orice caz,nu vreau sa risc experimente,poate data viitoare.
O sa va spun maine cum a iesit,ca trebuie sa stea pe balcon la rece 12 ore. Cred ca o sa lesin de pofta pana maine cand ii pun frisca deasupra
Gonghi,pune reteta aia de placinta de ti-a laudat-o sotzul!!!!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Mami Dulce sa spui maine cum ti-a iesit tortul ca eu deja salivez.
Am vrut sa fac o praji astazi dar din pacate nu s-a putut pt ca mea e bolnavioara si are si temperatura 38.5
Spuneai sa pun reteta de placinta,asta e reteta de la mama mea si uite ca ti-o scriu.
Prajitura cu branza dulce de vaca
Aluatul:
350 g faina
150 g margarina
100 g zahar pudra
1 ou intreg
1 praf de copt
1-2 plicuri zahar vanilat
2 linguri smantana

Toate astea se framanta la un loc,praful de copt eu il sting cu zeama de lamaie.Aluatul va iesi putin mai lipicios,dar se mai poate pune putin cate putin faina pana nu mai ramane pe mana. Se imparte in doua si se intind foile.
Foaia se ia pe sucitor si se pune in tava,care in prealabil a fost unsa cu unt sau ulei si tapetata cu faina.

Compozitia de mijloc:
1 kg branza dulce de vaca
1-2 oua(cat doresti tu)
1-2 linguri smantana
1-2 plicuri zahar vanilat
coaja rasa de la 1 lamaie
1/2 linguritza scortzisoara (cine doreste,eu am pus)
zahar dupa cum doriti de dulce
stafide cine doreste

Aceasta compozitie se adauga in tava pe prima foaie
dupa care se pune foaia a doua si se inteapa putin cu furculita.
Se baga la cuptor,la foc moderat cca 40-45 min.
Cuptorul eu il incing c-am cu 30 min inainte de a baga prajitura.

Sper sa va placa,eu azi am fost la Real si am luat 1200 g branza dulce si voiam sa o fac azi din nou si nu am putut de bubulina,dar maine dimineata chiar daca e duminica o fac iar.
Ca asteapta pofticiosul de hasbant sa pape iar,dar adevarul e ca si mie imi in gura.
Am facut si poze sa ma laud da sunt pe aparat si nu stiu sa le descarc,dar promit ca il bat la cap pe hasbant sa-mi bage pozele pe comp,sa vedeti ca nu va duc cu vorba.

Gata ca m-am intinssssss.....Daca sunt nelamuriri,sa ma intrebati in legatura cu praji mea.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sa va dau reteta mea ca e usoara rau si nici nu sunt meseriasa in arta culinara.
13 linguri mari de zahar cu care tapitezi cratitza
apoi 13 oua si 13 linguri de zahar si un litru jumatate de lapte amestecati ouale cu zaharul si apoi adaugati laptele si bagt la cuptor la vre-o 350 de grade cam o ora iese belea de belea toata lumea ma complementeaza e specialitatea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Smecheria la crema de zahar ars este sa iasa cat mai mult sirop. De asta eu incerc sa imbunatatesc reteta originala asa: Pun la topit mai mult zahar decat scrie reteta (parca 6 linguri, eu pun 8 sa zicem) iar in compozitie pun mai putin zahar sa nu o fac lesinata, reteta mea e cu 4-6 linguri in compozitie si nu pun mai mult de 4.
Compozitia eu o fac din 6 oua la 1 L lapte si nu mi-a iesit niciodata moale. E drept ca uneori o tin mai mult in cuptor si atunci iese mai maronie dar nu se arde niciodata. De rasturnat nici eu nu o rastorn, din comoditate si nu vad de ce ar fi necesar. oricum nu e un desert pe care sa-l servesc musafirilor, in general o fac la repezeala pentru familie.
Suna bine reteta aia de tort de zahar ars si am mai auzit de ea dar nu m-am incumetat sa o incerc. Nu prea imi suna bine sa torn aluatul de pandispan peste crema aia neinchegata, eu cred ca as baga intai crema la cuptor pana s-ar intari si as adauga aluatul de pandispan dupa. Ce credeti? s-ar arde?


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Puneti si voi poze cu tortul ala.. sa stiu si eu la ce sa ma astept.
Tot despre dulciuri rapide din lapte si oua, eu am o dulce amintire din copilarie : Lapte de pasare. Mai stie cineva reteta?
Am recuperat reteta de la mama si am incercat-o si eu de vreo doua ori. Nu o am acum la mine dar imi amintesc ca era cam asa: O crema de vanilie mai moale cu galbenusuri deci galbena si deasupra niste galuste ca niste norisori din spuna de albus tare si dulce luata cu lingura si fiarta in lapte cu vanilie. Era pe vremea aia vanilie sub forma de betisoare, se punea o bucata din aia in lapte la fiert si miroasea dumnezeieste...
Daca va intereseaza caut reteta acasa, dar bete din alea de vanilie mai exista pe undeva?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:


Am vazut la un plafar pe calea Mosilor

quote:
Originally posted by dana d

dar bete din alea de vanilie mai exista pe undeva?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA



Vreau si eu reteta de lapte de pasare, te rog

Mergi la inceput