pateuri cu branza

pateuri cu branza | Autor: robymary

Link direct la acest mesaj

e o reteta extrem de simpla si care mi-a fost mereu laudata si e si foarte vesela.
Se dau pe razatoare 250 g branza de oaie tare si sarata si 250 g unt si 50 g cascaval mai amarui.Se adauga 300g faina si se framanta totul cu mana pana se face o coca nici prea tare nici prea moale.Se pune la frigider 2 ore si intre timp pregatim niste forme de plastic ( eu am inimioara , pestisor, steluta, floricica, bradut), niste mac, susan si chimen si un ou batut si o pensula pentru uns aluatul.Se presara putina faina pe masa de lucru unde vom intinde cu sucitorul aluatul rece din care vom taia forme.Peste formele taiate cat mai variat si unse cu ou se presara la intamplare mac, susan chimen.Eu la cele in forma de floare pun uneori o bucatica din maslina si e mai frumos.Se pun pe o tava pe care nu o mai ungeti pt.ca are unt in compozitie si se introduce in cuptorul incins in prealabil.Trebuie intoarse pe ambele parti si rumenite bine.In functie de puterea cuptorului pot sta intre 20 si 25 min.Sunt delicioase si se pot servi atat copiiilor cu un pahar de lapte cat si adultilor alaturi de un pahar de vin rosu(testat :))pofta buna1