ciuperci cu smantana

ciuperci cu smantana | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

E o reclama la ceva chipsuri cu retete de toamna si acolo pomeneste de ciuperci de padure cu smanatana. A vazut fica-ma reclama si vrea musai chipsurile respective cu ciupercute. Dar --- cum nu are voie chipsuri i-am promis ca-i pregatesc eu ciuperci cu smanatana doar ca nu stiu cum... Am incercat sa-i prepar frigarui cu ciuperci si chiar o tocanita de ciuperci da o tine una si buna ca le vrea cu smantana. Ma puteti ajuta cu o reteta ?

Mamica de spiridus

Vacanta 2007-2 Mai si La casuta

Spiridusul in al treilea an

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Eu sunt maaare fan ciuperci de orice fel gatite in orice fel!
Nu am vazut/ auzit de reteta vazuta de fetita ta...dar sa incerc sa incropesc ceva!
Iei champinioane potrivite ca marime. Eu le decojesc si scobesc de chestia maro.
Le scoti piciorusele.
Separat razi putin cascaval si presari peste fiecare ciupercuta! Poti pune si coditele tocate inainte , calite in ulei si putina sare!
Le dai la cuptor si cu 10 min. inainte de a le scoate..pui putina smantina peste ele...
Sa-mi zici cum au iesit!
Eu fac...dar altfel...ciuperci umplute cu carne la cuptor, sau ciuperci cu unt pe gratar, ciuperci cu marar pe gratar, etc.
pofta buna
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

daca vrei ciuperci cu smantana, poti face un fel de papricas... la final pui niste patrunjel verde, si iese delicios (mai ales cu mamaliguta ... mama ce pofta mi s'o facut ... )



edit: acu' am vazut ca esti din TM, deci sigur stii ce'i papricasu

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Danitin eu fac asa: ceapa taiata marunt si calita in ulei putin pana se inmoaie apoi adaug ciupercile curatate spalate si taiate felii, folosesc proaspete ca au gust mai bun nu din alea din conserva. Apoi adaug peste ceapa ciupercile dau focul mai mic si le las sa se caleasca adaug paprika, piper, niste vegeta, ciupercile o sa lase niste zeama si le las sa fiarba putin in zeama aia apoi adaug smantana din cutie cata e nevoie in fct de cate ciuperci ai pus si mai las sa fiarba putin la foc mic pana sunt sigura ca sunt gatite ciupercile si si-au luat gustul cipercile de la smantana. Mie imi place sosul sa fie mai subtire de aia nu pun faina daca vrei sa fie mai gros sosul separat amesteci smantana cu doua lg de faina si adaugi peste ciuperci avand grija sa nu lase cocoloase sa amesteci bine. La sf gust si mai adaug ce condimente simt ca e nevoie si le servesc cu carnitza la gratar langa.
Sper sa iti fie de folos reteta mea si daca faci sper sa ii placa la printesa. Fetei mele ii plac f mult asa.

---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Sunteti grozave!!! Mi s-a facut si mie pofta de ciuperci cu smanatana!!

Danyalo eu nu am mai facut ciuperci la cuptor asa ca te rog sa-mi spui cam cat trebuie sa le las si la ce fel de foc, mai tare sau mic? A. si cand ai timp zi-mi ceva si de ciupercile la gratar cu marar, suna super bine...

Alexa Ioanarecunosc cu mana pe inima, nu prea stiu sa fac papricas. Adica stiu teoretic reteta dar .. nu am practicat-o.

Mada_mxm maine avem in meniu reteta ta. Multumesc.







Mamica de spiridus

Vacanta 2007-2 Mai si La casuta

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Varianta mea: se calaste o ceapa mare, se adauga jumatate de kg de ciuperci spalate si taiate felii sau cubulete si 125 ml de apa, se acoperea pentru 12-15 minute, adaugand apa daca e necesar(mai mult ca sigur va fi). Se da focul la foarte foarte mic. Se adauga condimente(piper,sare) , patrunjel proaspat si 200 ml de smantana fara a da in clocot(Se branzeste). In experienta mea cel mai bun gust il are a doua zi cand ciupercile se amesteca foarte bine cu smantana. Eu folosesc o tigaie de teflon, dar cred ca merge si alt tip de vas. In mod normal eu fac cantitate dubla, dar de test poti face reteta asa cum este. Mai merge amestecata friptura de piept de pui cubulete daca ramane de la alta masa, se combina foarte bine.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

o ceapa tocata se caleste in 2 linguri de ulei se adauga un litru de consome de pui(zeama de supa),se lasa sa fiarba ,cind fierbe se pun ciupercile taiate felii mai mari,se lasa sa fiarba citeva minute(cam 5 minute),se reduce focul.
o cana de smintina se amesteca cu 2-3 linguri de faina sau amidon(maizina),se dilueaza cu un pic de lapte si se agrega la cipercute,se mai lasa sa fiarba citeva minute(nu mult ca sa nu se inegreasca) cind se adauga smintina se adauga si 3 catei de usturoi pisat.

chipsurile le poti face din piine arabeasca.
tai piinea cu foarfeca in patrate ,romburi ,si o bagi la cuptor citeva minute ca sa se usuce.

pofta mare!

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Pai ciupercile la cuptor le lasi cam 30-40 min.si apoi pui smantana pt. vreo 10 min.
Ciupercile cu marar?? simplu. Le pui pe gratar cu un pic de sare...ele isi lasa zeama...eu o arunc dar sotului ii place tare mult zeama... pui un cub mic de unt, putin piper si marar tocat!Cand am chef mai arunc si niste usturoi pisat!Nu stiu cat sa-ti spun sa le lasi...dar le vezi cand sunt gata!Vreo 20-30 min....nu m-am uitat la ceas!
Pofta buna!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Eu am o reteta tare simpla de ciuperci cu smantana. Eu o folosesc cel mai mult la hribi, dar merge si la champignoane.
Ciupercile le tai bucati sau felii, cum vrei tu, le pui la fiert in apa cu sare. Dupa ce s-au fiert (mai trebuie sa aiba apa pe ele) adaugi galbenus de ou batut cu smantana. Lasi sa fiarba pana se ingroasa putin sosul.Presari piper daca doresti. In farfurie se poate pune patrunjel. E foarte buna mancarea si rapida. mai mult dureaza fierberea ciupercilor.
Pofta buna.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Inca o data multumesc mult. Am aplicat reteta lui Mada dar cu putin usturoi pisat la final, ca stiu ca-i place spiridusului. A iesit o nebunie.... iar de la Principe am luat idea de chipsuri. Spiridusul a fost incantat si s-a laudat in parc ca "mami a facut ciupicutze bune nu cu conseivantzi da cu cibusuri ca si alea din ieclama". A, si am folosit hribi ca champinioane proaspete nu aveau la magazin in ziua aia.

Mamica de spiridus

Vacanta 2007-2 Mai si La casuta

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

danitin, o alta reteta!
champinioane mari, scoti piciorusele. palariile le umpli cu brinza de burduf, in interioe pui cite o bucatica de sdlaninutza afumata si le bagi la cuptor.se serveste cu sosul urmator:
coditele taiate bucati le calesti in un pic de unt, adaugi putina ceapa taiata marunt sau/si usturoi, adaugi un pic de brinza de burduf si muuultaaa smintina.
e

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi

Mergi la inceput