S-a tulburat zeama de la muraturi

S-a tulburat zeama de la muraturi | Autor: mcrissa

Link direct la acest mesaj

Buna,
Ieri m-am uitat la muraturile mele puse cu doua saptamani in urma si am avut neplacuta surpriza sa vad ca zeama din borcane este tulbure.Cand am desfacut un borcan a inceput sa sfaraie ca si cum as fi pus o pastila efervescenta in elAm gustat un gogosar si este foarte bun la gust si foarte tare.
Stie cineva ce as putea sa fac sa opresc fermenatrea, sa nu inceapa sa se inmoaie si sa sa se strice muraturile.ca am muncit atata la ele si am pus 5 borcane.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cristina in asteptarea mormolocului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ce anume ai pus la murat si unde tii borcanele? Oricum e normal ca la 2 saptamani ele sa fie in plin proces de fermentatie... Si mie mi se mai tulbura zeama, dar se limpezeste apoi de la sine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

am pus la murat gogosari cu cateva feliute de morcoz, telina si cateva rondele de ceapa pe fundul borcanului.
Si am facut dupa reteta asta:1 l otet, 3 l apa, 1/2 kg. zahar, 1/2 kg. miere de albine, 4 1/2 linguri.

Dar cred ca a fermentat cam rau pentru ca a curs si putin din borcan, erau urme lipicioase pe langa borcan.le-am depozitat in bucatarie, jos pe gresie.am vrut sa le scot pe balcon, dar cred ca ziua e inca prea cald afara pentru ele.





Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Nu te panica, e normal sa fermenteze, sa se tulbure si sa dea afara daca au fost prea pline. Daca ti se pare ca sunt murat deja pune-le undeva la racoare, ca sa nu se acreasca exagerat. Pofta buna!!!

Maria(29.11.2005) si Ioana 35+

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Septembrie07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ti-au luat-o din loc din cauza zemei - fiarta sau nefiarta - zeama cu miere fermenteaza repede; n-au nimic gogosarii. Ii poti scoate in balcon, dar sa nu tii borcanele sa bata soarele in ele. Nu cred ca de acuma se mai incalzeste prea tare. Eu am scos gogonelele, castravetii si gogosarii in balcon, ca mi s-a parut mai cald in casa decat afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

auzi da sare ai pus la reteta asta? ca din ce scrii nu reiese...si nu e normal sa fermenteze asa, adica sa sfarae zeama, cred ca se vor inmuia, o solutie ar fi sa prepari alta zeama si sa-i sterilizezi, la mine nu se tulbura niciodata apa la muraturile puse cu otet numai la cele in saramura, iar pe aceea o vantur, cele in otet se sterilizeaza ca sa tina
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

bebe03 am pus si sareerau cele 4 1/2 linguri de la sfarsit, dar in graba mea am uitat sa scriu si sare.cum as putea sa le sterilizez?cum se face asta, ca diseara cred ca asa voi face, voi schimba zeama.imi poti da o reteta buna pentru o alta zeama?
ioana_77 aseara le-am scos pe balcon, le urmaresc si cred ca voi urma si sfatul lui bebe03, sa le schimb zeama.
akella eu am crezut ca daca pun miere va fi mai bine.daca stiam ca fermenteaza asa de rau nu mai puneam.la anul clar schimb reteta.
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Sper sa am si eu la iarna un gosgosar sa pun langa pomana porcului.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

eu am pus gogosarii precum castravetii bulgaresti, adica in borcane de 800 de grame, am indesat gogosari taiati feliute cit mai mici cu morcov si frunze de telina, am pus bobite de mustar si piper, si hrean taiat marunt, la un borcan de 800 am pus 50 grame de otet(cam 4 linguri) o lingurita de sare si 2lingurite de zahar, am capsat borcanele si le-am fiert in baie de abur jumatate de ora de cind dau in fiert, adica intr-o cratita larga in care incap sapte borcane, am pus ziare pe fund, am infasurat borcanele in ziare, si le-am pus sa fiarba in apa care le-a acoperit pina aproape de capac, dupa fiebere le-am pus intr-o patura groasa unde au stat inca 2 zile apoi in camara la rece,
asa fac cu tot ce prepar pentru iarna, adica sterilizez, fiindca nu folosesc conservant
nicol

Mergi la inceput