gutui........???!!!

gutui........???!!! | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

am o plasa de gutui si nu stiu ce sa fac cu ele.... inafara de compot ce pot face?? si compotul daca il fac nu il vreau pt iarna ci asa de baut pt moment!! cum il fac???

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

35+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 3-4 sapt!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

1 kg de gutui
500gr zahar
2l apa
Gutuile le speli, le cureti, le scoti casuta si le tai ...cum iti place (feliute, rondele, cubulete...).Apa cu zaharul le pui la fiert si cand incepe sa se lege adaugi fructele, micsorezi focul si lasi sa mai fiarba aprox. 15 minute pana incep sa se inmoaie.Daca vrei consumi compotul asa sau il pui la borcane, le sterilizezi si la camara cu ele pt. iarna!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu aseara am facut gem de gutui dar in combinatie cu mere la 4 kg de fructe rase am pus aproape 2 de zahar si-l fierbi la foc mic pana ...imbatranesti ...nu mai stiu cate ore l-am fiert dar a iesit tare bun , tocmai imi ling degetele de niste clatite cu gem de gutui

nu stiu daca stai tu acum(fiind gravidutza)sa fierbi gemul cateva ore plus ca mai la urma cand scade mai tare trebe mestecat aproape continuu...dar fa macar un compot ca e pacat de ele si le apar viermi imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

bb yasmi vezi ca eu am postat recent un subiect asemanator;
am facut:gem,pelteade neinlocuit in familie la clatite,friptura cu felii de gutui(poti sa pui felii la congelator).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

ca sa-ti usurez munca iata cum am procedat eu:am taiat gutuile in sferturi;cotorul cu seminte cu tot le-am facut peltea(jeleu)folosind reteta lui roxanaz,din pulpa gutuilor am facut gem;eu mi-am usurat munca pt. ca am o masina electrica cu care le-am ras.
recunosc ca am facut gem si altfel:am fiert gutuile taiate,separate de cotor,le-am pasat pulpa si am facut-o marmelada;cotoarele au mers mai departe la peltea ajutandu-ma de gelfix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

multumesc fetelor de raspuns!!
raman la reteta lu' anto, mi se pare cea mai simpla!!
pupici multi!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

36 si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 2-3 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anto, sar'mana de reteta!! a iesit un super compot!!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

36+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 2-3 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

bb cu placere!Ma bucur ca ti-a placut, este o reteta simpla si o poti face folosind cam orice fel de fruct!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput