Tort de fructe

Tort de fructe | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Fetelor, dragelor, ajutati-ma, va rog, cu o reteta pentru tort de fructe ! Eu am luat una de pe net, dar nu cred ca e buna fiindca imi iese aluatul prea gros si imi face impresia ca si cantitatea e prea mare pentru ca de fiecare data mai ca iese din forma.Am facut doua bucati pana acum, sotului si copilului le-au placut tare mult dar eu nu sunt multumita de rezultat. Reteta pe care o am e asa : Ingrediente - 3 oua, 150 gr. faina, 200 gr. zahar, 7 linguri ulei, 1/2 praf de copt.Se bat galbenusurile cu 6 linguri de apa si cu zaharul ( cu mixerul ). Apoi se adauga uleiul, si faina amestecata cu praful de copt. Cuptorul trebuie sa fie bine incins ( zice in reteta mea ). Dar alte detalii - cum trebuie sa fie flacara - mica, potrivita s.a.md. nu se dau. La ultimul tort pe care l-am facut abia daca am reusit sa pun putina budinca si apoi fructele si peste gelatina, nu avea aproape deloc scobitura aceea frumoasa pe care o au torturile. Toate cantitatile le-am masurat cu un cantar de bucatarie. Desi mi s-a parut cam multa faina ( asa imi arata cantarul ), stiu ca surorii mele ii iesea intotdeauna aluatul moale, curgea in tava. Al meu iese destul de gros. Ce n-am facut bine ??? Please, help!!!

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.