Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (89)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by a_deju
in bucatarie miroase super bine, motanu' doarme

La noi vine vara, urmeaza weekendu de thanksgiving, dar se anunta 28-30 de grade... insa acum e deocamdata ceata si cuvintele tale m-au dus direct in ajunul Craciunului...! Asa o atmosfera tihnita mi-ai inspirat... bucataria miroase frumos, copilul doarme, liniste si pace... Mi-e dor de Craciun!

bamboletta, fain bancul

chinico, da' ce-ai de calcat? Spune tot, ca iti reduc eu lista la jumate. Sper ca nu te-am inspirat, impreun cu Ktrinel, sa calci trelingurile si ciorapii?

Yagmur, vibratii placute
"duminica ne lasa Cristinel sa dormim pana la 7???? " Cred ca da, ca noi o sa fim mahmuri dupa betiveala canadeza.
Wow, vine Halloween, ai bagat spaima in mine...

Canadezele, ati luat costume de Halloween? Noi avem costum de tigrut si costum de Printesa Curcubeu...





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by dianocica

pot sa intru si eu un pic sa ma vaiet? multumesc. ii iese o masea e umflata cat china, si efectiv urla de durere si nu stiam de la ce...dezbracat, controlat pe toate partile..pana am ajuns in gura.... a reusit sa adoarma dupa niste calgel bine plasat. doamne, cat trebuie sa-l doara



Da unde se grabeste, frate, asa?
Fie-ti mila si da-i si niste leacuri de durere, macar inainte de reprizele de somn. Un nurofen, un panadol, o atentie, ca ai ce ai cu Chamomilla...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

am uitat!!!

- daca va era dor de noi - www.dropshots.com/Mirona1#date/2007-10-04/22:23:33" target="_blank">Kara razand si www.flickr.com/photos/8904209@N07/sets/72157601936340479/" target="_blank">poze din luna a XI-a.
v-am pupat



Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Miro, stiu ca ai mai spus de mingi... dar am uitat... deci de unde le-a luat??? E super si premergatorul ala; cred ca comand si eu de Quelle....Super pozele... e o frumoasa... acum chiar plec acasa...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

am ramas cu nurofen la 12h pt gat. nu am obs maseaua pana acum. adica in ziua dinainte de raceala am banuit eu ceva, apoi am pus maraiala pe baza virozei. uite ca n a fost...cred ca incerc si camomilla lu' peste, ca daca acum e asa..pana iese...

si eu ii tot zic...ca nu i nici o graba..ca mestecam bine cu 8 dinti, ca facem o pauza pana la masele...cu cine sa te intelegi..cred ca a vazut la copiii din parc...si vrea si el..

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

d e atat de scump in ultimul timp...se ridica pe orice, mai nou si pe perete, ia cate o jucarie si uita sa se mai tina de pat/masa/aspirator si sta asa...cu tel in mana..si se uita la noi...are mom in care pur si simpllu se lasa in jos dupa, si altele in care isi da seama ca nu se tine si pune repede mana pe ceva...face pasi muuulti pe margiinea canapelei, da ture de patitz...si mie mi e o frica de mor . l a invatat mama sa treaca pe dedesupt. printre picioarele tale daca stai cracanat, pe sub cadru ala/premergator, si se pune in fund, apoi se lasa cu capul in jooos, si il intoarce intr-o parte. e atat de dulce...

dianarus nu folosim olita, decat pe post de masinuta. vrum vrum... si are o bila care se invarte, de mare efect si aia. i am dat o intr un mom in care se saturase de toate jucariile si voia ceva nou. bine ca mi ai amintit, o s-o pitesc sa i-o dau peste o sapt. sa vezi distractie...
danutz totul ok?

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by Mirona

am uitat!!!

- daca va era dor de noi - www.dropshots.com/Mirona1#date/2007-10-04/22:23:33" target="_blank">Kara razand si www.flickr.com/photos/8904209@N07/sets/72157601936340479/" target="_blank">poze din luna a XI-a.
v-am pupat



Miro



superba kara..are niste ochi..se intrece cu fimiu.....cel mai mult mi-a placut poza cu caciuloiu rosu....

diana, ne complexezi..deja la masele? pai noi abia avem nr 2..bine zice Donia..da-i baiatului ceva sa il calmeze..nurofen e ok...macar seara la nani.5 ml ca e urias....hai sa -i treaca repede!


miro vreau si eu masa aia multifunctionala de la kara.de unde pot sa iau?ceva pe net sa ma pot inspira?



Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

SUNTEM PENTRU INTOARCEREA AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

nu vreau sa fac pe lupul moralist, dar asta cu abuzul de medicamente mi se pare f nasoala. nu vreau nici sa fiu inteleasa gresit, desiree multumesc pt bunele intentii , dar, nici prin cap nu mi trece sa dau o doza mai mare decat cea recomandata. chiar daca d e mai maricel. cred ca nu doar kg sunt importante. i-am dat olynth, care nu e recomandat sub 2 ani, dar diluat cu 50% ser fiziologic, in prima zi 4 pufuri, in a doua 2. dar atat.

uitati o bucata dintr-un dialog la alt subiect. mi se pare f util, o bagam la culturalizare .

Originally posted by Sheannamp

In privinta Algocalminului Agentia Nationala A Medicamentului din Romania a declarat urmatoarele
Consiliul stiintific al Agentiei Nationale a Medicamentului (CSANM) a discutat de curānd problema metamizolului (Algocalmin), īn urma materialelor aparute recent īn presa; care incrimineaza; medicamentele care contin aceasta substanta, pe motiv ca ar produce efecte adverse, disproportionate īn raport cu beneficiile terapeutice.

Īn urma analizarii datelor din literatura stiintifica din ultimii 50 de ani, inclusiv a datelor recente care contrazic cifrele ridicate ale incidentei agranulocitozei consecutive consumului de metamizol, Consiliul stiintific a ajuns la concluzia ca datele privind siguranta utilizarii medicamentelor care contin aceasta substanta sunt satisfacatoare. Īn plus, la Agentia Nationala a Medicamentului nu s-a raportat nici un caz de agranulocitoza īn Romānia, desi media actuala a raportarilor de reactii adverse este de aproximativ 500 pe an.

Totusi, pentru a preveni eventualele riscuri de utilizare, Consiliul stiintific solicita fiecarui detinator de autorizatie pentru punere pe piata a medicamentelor care contin metamizol, elaborarea si depunerea spre aprobare a unui plan de management al riscului. Acesta va include si studii prospective si retrospective, pe baza datelor de la centrele de hematologie, care sa identifice incidenta acestui efect advers īn Romānia. Fiolele care contin metamizol se elibereaza numai pe baza de prescriptie medicala. De asemenea, īn cazul utilizarii comprimatelor, se recomanda studierea cu atentie a prospectului, īn special a sectiunilor referitoare la reactii adverse, atentionari si contraindicatii. Pacientii sunt sfatuiti ca īn cazul īn care suspecteaza o reactie adversa la acest medicament sau la oricare altul sa se adreseze medicului sau farmacistului.


In consecinta utilizarea acestui medicament se poate face doar la indicatia medicului.

Si acum , daca agranulocitoza este o reactie foarte rara si imprevizibila, INSUFICIENTA HEPATICA ACUTA este o complicatie sigura atunci cand se iau doze mari de PARACETAMOL sau IBUPROFEN. NU exista dubii iar cazurile sunt mult mai numeroase decat cele de agranulocitoza dupa algocalmin.
Pe de alta parte cat costa o fiola de algocalmin si cat una de PANADOL/EFERALGAN/TYLENOL, produse de concerne mari, cu filiale si influente puternice in toata lumea. Dar asta sunt doar speculatii....

Ceea ce va rog din suflet este sa NU depasiti niciodata doza maxima de paracetamol si ibuprofen si , mai ales, fiti atente ca efectele negative asupra ficatului se pot suma (adica, nu e bine sa dati intr-o zi doza maxima de panadol si doza maxima de nurofen, iar suma dozelor de panadol si nurofen date pe zi nu trebuie sa depaseasca doza maxima admisa).
Nu cred ca trebuie sa mai spun dar afectarea ficatului pe langa ca poate fi foarte grava in caz de supradozarea acestor medicamente nu are nici tratament (cu exceptia transplantului hepatic).




Originally posted by Sheannamp

Trebuie sa corectez din afirmatiile mele precedente!

Insuficienta hepatica acuta apare in caz de intoxicatie cu paracetamol (acetaminofen este denumirea stiintifica).
Adica atunci cand se depaseste doza maxima de 90mg pe kilogram corp pe zi la copii si 4 grame la adulti sau daca se ia mai mult de 150mg pe kilogramcorp, respectiv 7grame in cazul adultilor, la o singura administrare.

Exista insa si un antidot: N-acetilcisteina (se gaseste in Fluimucil de exemplu) care trebuie administrata insa in primele 8 ore de la ingestia dozelor mari.

Lucrurile insa nu sunt chiar asa de simple: in anumite conditii, afectarea hepatica poate aparea si la doze mai mici decat cea maxima.
Am gasit chiar si un articol in care scria ca asocierea de Fluimucil atunci cand se da paracetamol ar scadea foarte mult riscul de afectare hepatica.

As vrea totusi sa nu ramaneti cu ideea ca paracetamolul afecteaza ficatul. Abuzul si supradozarea acestui medicament o pot face. Daca se respecta cu rigurozitate indicatiile medicului acest lucru nu se intampla

Sanatate multa!


Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Donia

quote:
Originally posted by a_deju
in bucatarie miroase super bine, motanu' doarme

Asa o atmosfera tihnita mi-ai inspirat... bucataria miroase frumos, copilul doarme, liniste si pace... Mi-e dor de Craciun!
ce optimista esti...tu chiar asa iti imaginezi craciunul asta? mai vb pe 28

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

merge, merge....sunt la birou, ati ghicit..

multumesc oricum pt tema (care nu s-a vrut tema, de fapt, doar o opinie personala ) cu blugii...avem si noi blugi primiti (H&M, etc, etc, moi - cat pot fi ei de moi) si nu i-au placut nici ei. mai ales la brau ...capse si fermoare ...nu ii plac si pace... cand o sa o ia fulguletii la picior de-adevaratelea, cum face a mea, cand vor face gimnastica, efectiv, cand vor urca si cobora scarile... atunci poate o sa studiati miscarile....si o sa vedeti diferenta.dar s-ar putea ca doar Julia sa fie defecta la chestia asta... anyways...cu blugi sau fara, fulguletii sant cei mai frumosi :) vazut poze.

ola spania, aici gasesc radacina de telina, dar nu si radacina de patrunjel :(

sunt in intarziere cu abtibildurile, dar nu am uitat si nici nu va las balta.

ma intorc la cele 180 de mailuri ...:((

Mergi la inceput