cartofi cu branza.....!!???

cartofi cu branza.....!!??? | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

am o pofta nebuna de cartofi cu branza, dar cum se fac??? cu ce fel de branza???doar ii fierb si pun branza deasupra???
ideei plssssss

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

35 si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 3-4 sapt!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cartofi frantuzesti
Ingrediente
700 g cartofi
150 g smantana
150 g cascaval sau emmenthal
1-2 oua (optional)
piper alb, un varf de cutit de nucsoara
Mod de preparare
Cartofii se spala, se curata de coaja si se taie in rondele de 1 cm grosime. Se fierb în apa cu sare.
Se da prin razatoarea mare cascavalul. Se amesteca cascavalul cu smantana, piperul, nucsoara eventual si ouale. Se impart cartofii si sosul în doua sau in trei in functie de dimensiunea tavii (2-3 l). In tava se pun un rand de cartofi, sos, cartofi si iar sos. Se preincalzeste cuptorul la 190°C; se gratineaza timp de 30 de minute.


O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cartofi gratinati

4 portii
Timp de pregatire: 10 min.
Timp de gatit: 1 ora
Ingrediente:

700g cartofi
600ml lapte
50g parmezan ras
100ml smantana
1 lingurita praf de nucsoara
Mod de preparare:

Preincalziti cuptorul la semnul 5/190°C. Puneti la fiert 700g cartofi, curatati de coaja si taiati rondele groase, in 600ml lapte, in care ati adaugat un praf de sare.

Fierbeti inabusit timp de 5 minute.

Scoateti cartofii si puneti jumatate din cantitate intr-o tava pentru friptura, unsa cu unt. Presarati 25g parmezan ras. Adaugati restul de cartofi.

Amestecati jumatate din cantitatea de lapte cu 100ml smantana si turnati amestecul peste cartofi; presarati deasupra 25g parmezan ras si 1 lingurita praf de nucsoara.

Coaceti timp de 30-40 minute, pana se rumenesc

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Chiftele de cartofi cu branza topita

4 portii
Timp de pregatire: 10 min.
Timp de gatit: 30 min.
430 calorii, 21 g grasimi per portie
Ingrediente:

700 g cartofi (cu coaja alba), taiati cuburi
1 lingura ulei de masline
1 legatura ceapa verde, taiata
2 catei de usturoi, zdrobiti
4 linguri busuioc proaspat, rupt bucati
150 g branza topita, taiata cuburi
1 ou, batut
125 g pesmet proaspat
ulei de floarea-soarelui, pentru prajit
Mod de preparare:

1 - Fierbeti cartofii in apa cu sare, pana se patrund. Scurgeti-i si puneti-i din nou in vas, pe foc, pentru ca apa ramasa sa se evapore. Zdrobiti-i si dati-i deoparte. Incingeti uleiul de masline si caliti ceapa verde la foc mic, timp de 2 minute. Adaugati ceapa impreuna cu busuiocul si un praf de sare si piper in cartofii zdrobiti si apoi amestecati bine.

2 - Impartiti compozitia in patru si modelati chiftele, in mijlocul carora puneti un cub de branza (aveti grija ca branza sa se afle chiar in mijlocul chiftelei). Dati chiftelele prin oul batut, apoi prin pesmet si prajiti-le timp de 3-4 minute pe fiecare parte, pana se rumenesc.



O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Paaaaaai... sa-ti dau o idee!
Fierbi cartofii intregi, curatati de coaja...dar nu prea tare! cat sa-i poti taia felii/ rondele!
Iei un vas de yena... i-l ungi cu putin ulei... pui un strat de rondele de cartofi...razi branza... alt strat/ branza... pana termini...siiii dai la cuptorAstepti vreo 30-40 min... sa se rumeneasca !deasupra razi cam 200 grame de cascaval amestecat cu 200 de grame de smantana si 2-3 oua...!.Mai lasi vreo 10 min. sa faca o crusta frumoasa ...si gataaaaa! Nu papa firbinte ca nu-i bine!
POFTA BUNA!
Sa ne spui cum a iesit!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

BB eu retetele astea le fac .

Daca e lenea mare doar fierb cartofii taiati cuburi un pic apoi ii pun intr-o tava , torn pe ei un munte de telemea amestecata cu cascaval si ii trimit la cuptor sa se rumeneasca

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

va multumesc de raspunsuri!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

35+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 3-4 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

danyalo, ceva in genul celor descrise de tine fac si eu, doar ca intre straturi mai presar si usturoi zdrobit, ca pentru mujdei. Ii da o aroma....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Tisina

danyalo, ceva in genul celor descrise de tine fac si eu, doar ca intre straturi mai presar si usturoi zdrobit, ca pentru mujdei. Ii da o aroma....

Tisina



Eu ii mai fac si asa

http://good-times.webshots.com/photo/2054620140102224540VrMLAr

Ii fierb in coaja sau ii coc, dupa care se scoate miezul, se amesteca cu bakon, ciuperci calite, ceapa, un ou crud, se umplu cartofii, se rade cascaval deasupra, sau branza de burduf. Se mai pun in cuptor pana se topeste branza. Sunt deliciosi.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

eeee....pe-asta cu usturoiul nu o stiam...dar o fac!!
Criss75- am facut si asa...suuuperrr bun!Dar fata voia ceva repede...si doar cu branza si cartofi! Asa putem pune muulte...si la cantar desigur!
pofta buuuna!!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by danyalo

eeee....pe-asta cu usturoiul nu o stiam...dar o fac!!
Criss75- am facut si asa...suuuperrr bun!Dar fata voia ceva repede...si doar cu branza si cartofi! Asa putem pune muulte...si la cantar desigur!
pofta buuuna!!
dany



Din pacate da, putem pune, si apoi ne intalnim pe la Dieta Daneza

Criss si Alex

Mergi la inceput