Strumfi de iulie-august 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Luna, uite ca zic ca si aici se nasc copiii maricei dar cred ca trec la active baby numarul 3 direct .

Alina imi pare bine ca ne mai povestesti de Elisa. Si noi suntem la puseul de crestere, chiar ma gandeam ca nu a avut decat unul pana acum si ma intrebam cand urmeaza si uite ca la 3 luni a venit si puseul, ma suge de ieri intr-una, se trezeste si noaptea mai devreme (asta ca mi-a fost frica sa ma laud ca il culcam la 9 si se trezea la 5-6 dimineata) dar nu ma plang daca asta il face sa creasca mare. In rest e un hlizit, rade la toata lumea!

Antoni, nepotul meu din Canada avea asemenea obiceiuri, pe la un an progresase si isi tragea intreaga pilota peste el, doar intr-un colt i se mai vedea gura, probabil scoasa ca sa respire. Si lui Dodo ii place un pic sufocat, las-o sa isi faca somnul dar musai sa o pazesti!

Joujou, bine ai revenit, insista cu alaptatul si va veni si lapticul. Si eu m-am chinuit mai mult de o luna pana am stabilit lactatia la cerintele lui.

Monica, eu as insista pe alaptat! Si ceaiul ar trebui sa aiba efect imediat corelat cu manacare buna si satioasa dar si de somnul mamicii! Eu nu am stimulat cu nimic in ultimile 2 luni, mananc bine si dorm cand apuc desi m-am invatat cu putine ore de somn!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Jadi-mersi de raspuns, sigur ca o supraveghez, tare mi-e frica in schimb sa nu devina un obicei de care nu mai scapa.
pupici
Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fetelor hai sa va zic si eu o ciudatenie din viata noastra: Adelicioasa mea nu ragaie decat daca o hatan pe genunchi, adica am incercat si tinutul pe umar, si tinutul in fund, si pe burtica, si batuta pe spate si frecata, nimic. Nu ragaie decat daca o tin de sub brat, o pun pe genunchi ca pe un copil mare si o hatan puternic in sus si in jos. Si cand zic puternic e chiar puternic, ma mir cum de nu vomita insa ragaie sanatos ca barbatul dupa vreo doua beri.

Va las, ma cheama stapanii.

Luna, mamica de Adelise Cezara(11.08.2007) si Cosmin (30.07.2001)


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">[b]Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Fetele multumesc ptr raspunsuri referitor la biletul de avion ptr bebe.Prietenei mele i s-a dat un scaunel special ptr bebe, probabil de asta a platit jumate din costul biletului, si cu toate astea bb a stat 14 ore numai in bratele mamei lui...deci a platit degeaba atatia bani.

Luna,ptr solidaritate.
Ar fi nemaipomenit daca ati emigra in Australia, e una dintre putinele tari in care mi-as dori sa traiesc.F multi japonati renunta la viata in Jp. ptr a trai in Australia,ori asta spune f multe!
Vroiam sa te intreb...din ce material este rochia?m-am tot holbat la pozele tale, si eu si al meu(el chiar se pricepe la croieli, materiale ) dar nu ne dam seama ce e.

Monica, ai grija cu ceaiul de fenicul, sa nu faci cure mai indelugate de 2 luni si sa nu bei mai mult de doua cani/zi.
Efectele secundare ale acestui ceai nu sunt deloc de neglijat, poate da halucinatii, comvulsii.
Insista cu pusul la san, si va veni lapticul.
Si eu zic ca e mai bine ptr tine sa cantaresti copilul la luna.Kevin avea ieri . exact cat avea si acum doua sapt, adik 5630, insa in primele doua sapt de la ultima cantarire a luat 700 gr in greutate,ceea ce mi se pare ok.Dupa cum vezi bebeii cresc in propriul si unicul lor ritm..

Jojou, m-a impresionat mesajul tau...incearca sa nu disperi si pune pe bebe cat mai des posibil la san, va veni lapticul ai sa vezi, dar pe cat posibil pastreaza-ti calmul, stressul zic eu e inamicul nr 1 al lactatiei.

Fetelor am si eu o problema...de o sapt aproxim. Kevin saliveaza incredibil de mult, de ma pune peganduri...mereu ii curge din gurita, inca un pic si neinunda...sa fie din cauza candidozei din gurita?nu mi se pare normal un bebe de 2 luni sa saliveze in halul asta...
Si inca ceva, daca stiti:candida poate "inainta"?
La inceput avea pe buze doar, in interior, acum are si in zona maselelor de minte, inspre cerul gurii, desi il dau zilnic cu violet de gentiana...


va pup pe toate fara exceptie...



poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

nikole Matei saliveaza atat de mult, incat il schimb de tricou de 2-3 ori pe zi, fara schimbatul de la baitza. Inchipuieti ca ei produc saliva pe care nu stiu ca trebuie sa o si inghita! Sa vezi tu la iesit dintisorii ce o sa ii curga din gura

Simo de Matei Hisham

Asa mi l-a daruit Dumnezeu mie pe Matei

It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu taman i-am varat o batista sub lucrusoare lui Dodo nu de alta dar mai are un picut pana la baie si nu stric alte lucruri curate pe el! Si are aproape tot pieptul ud de cat saliveaza! Nu are treaba cu nimic, nu stie sa isi tina saliva in gura! Vlad mi-a salivat pana la un an jumate si acum are perioade cand trebuie sa il atentionez sa isi inghita saliva! Salivatia excesiva e uneori si de la iesitul de dinti dar e mult prea devreme pentru ei dar sa nu credeti ca nu l-am pipait sa vad daca se simte ceva . Si noi nu avem limba incarcata, si-o curata singur cu suptul degetului!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria1111 spune:

Buna fetelor,

Vad ca s-a scris o gramada de cand nu am mai intrat pe forum. Nu stiu daca s-a discutat deja: voi ce activitati le faceti bebeilor? Ca fetita mea a inceput sa stea treaza ore bune si nu stiu cum sa o mai distrez (si distrag de la durerile de burtica) si ma gandeam ca mi-ar prinde bine sa aud si ideile voastre de activitati cu bebe mic.

Joujou
, bebe trebuie tinut mult la san, nu dispera. Eu pana la o luna jumate o tineam peste 6-7 ore din 24 la san, si cateodata la pauze de numai 10 minute de dupa o masa. Acum s-a injumatatit timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Merci feteleptr lamuriri, cat pe ce sunam dr maine, da nu stiu cum se zice la saliva in japoneza...

poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Azi sarbatorim si noi 2 luni si raportam 5500gr si 63 cm ( de la 52); a fost socata doctorita de cat de mult s-a lungit si ne-a felicitat. A incercat insa sa ne recomande si supliment, ca nu a luat i greutate decat 1500g in 2 luni si e la limita. Dar nu ma las eu asa usor.
Luna, si eu fac botezul catolic. Sotul meu e catolic insa nu se pricepe si eu nu am asistat niciodata la un botez catolic asa ca habar nu am ce imi trebuie si cum o sa se desfasoare. La noi mai e o mica problema cu faptul ca suntem in romania acum si botezul il facem la sfarsitul lunii in anglia. Am aranjat la biserica si am gasit si restaurant, dar pana nu ajung acolo sa vorbesc personal cu toti am ceva emotii. Daca e cineva catolic si stie mai multe as aprecia orice informatie.

fianna Matthew Peter
01.08.2007
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Inca o intrebare: doi pediatrii mi-a recomandat sa-i dau Vitamina C natural. Stiti ceva de asta? Nu e ca si cum i-as da lamaie/ citrice?


fianna Matthew Peter
01.08.2007
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Mergi la inceput