retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hello fetele harnice.Monica esti de milioane.

magdus cred ca sunt vinetele murate,nu?singura n-am facut niciodata,am ajutat-o odata pe cumnata mea.ochiometric stiu cam cu se fac,dar cantitatile exacte nu.in mare:se spala si curata vinetele mici(cele albe,speciale pt muraturi),se taie pe burta,se oparesc cateva minute in apa clocotita(ca sa ramana tari mult timp).umplutura:usturoi mult,ardei rosu iute,nuci tocate cu cutitul(nu macinate)-in cantitati aproximativ egale fiecare+sare(nu stiu cat).se amesteca toate ingredientele si se umplu burtile vinetelor.se aseaza in borcane si se acopera cu ulei de masline sau obisnuit.secretul reusitei e umplutura:nuci multe si ardei iute dupa gust ,iar vinetele nu trebuiesc fierte,trebuie sa ramana mai tari,fragede doar cat sa poti musca din ele.


la carnaciori si burta umplute nu ma pricep,sorry-nici n-am mancat vreodata ca sa stiu cam cum se fac.

eu ieri am facut un "cake" americanesc si-am cumparat sucuri pt. colegii lui Nicolas de la scoala,azi le face cinste,ca doar e ziua lui.mi-am sucit mintea in chip si fel cum l-as putea orna,dar daca-i puneam crema sau ciocolata se monzoleau copiii(nu mi-a dat prin cap ca ar fi trebuit sa iau niste tacamuri de plastic),m-am chinuit cu niste pasta de zahara-dar pana la urma l-am lasat cum era si l-am pudrat doar cu putin zahar pudra.

azi am facut "kebbe batata",delicioasa si usurel de facut,pun reteta mai tarziu.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

Shaich El Mahshi inainte de cuptor
Shaich El Mahshi la final
si ta-na-na naaaaaaaammmmm
cea mai buna prajitura mancata de mine si de sotz pana acum...jur e bestialaaaa(Ortansa, hannen, multam pentru retete)
Um Ali

cu mentiunea sa nu puneti frisca toata in compozitie sa mai opriti si putin pentru deasupra fiindca altfel ramane prajitura fara "fatza"
dodo, multumesc de lamurire...pai sigur ca as vrea si eu...doar asa de fason oare se gaseste in siria?
va pup pe toate



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Waaaaw ce bine arata prajitura ta!

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
Ortansa
La multi ani! sa-ti traiasca baiatul, sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii
chiar vroiam sa-ti zic daca ai cumva o reteta de kebe cu carne...da-s bune si cu cartofi
monu, da...menta este...eu am in congelator cand nu gasesc proaspata...cauta la magazinele mari la raioanele de legume
dodo ...pai nu te mai uita pana nu mananci

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,LA MULTI ANI lui Nicolas,sa va traiasca ,sa fie sanatos ,fericit si sa-si fericeasca parintii!!!
Cit a implinit?

Fetele,eu azi n-am avut net,am schimbat providerul(cred!) si pina a ajuns omul sa schimbe modem-ul io am "postit" de net.
Am avut o vizita,o amica si ce bine a fost,a trecut ziua mai repede.
Cuscra noi nu stim inca,asteptam Saudi sau cumnatul din Egypt(care tot Saudi asteapta).
Oricum planul nostru e ca maine e ultima zi de post,azi e 29 Ramadan.Are 29 sau 30 de zile,mai mult nu asa ca ,"curaj gaina ca maini ti tai" inca o zi.

Eu sunt cam suparata,Amira mea se vaita de durere de burta.A vomat si acum boleste in pat.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen sanatate multa amirei
cris, multumesc

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Am uitat sa o felicit pe Monica!
Super arata bunatatile tale!Eu ma chinui sa fac Umm ali de cin am gasit retetele ,n-am reusit nici acum

Cuscra,ptiu ce-ai scapat tu cind fusei prin cele tari caldeAcu mi-am adus aminte!
Pune si stringe bani la ciorap sa-i cumperi lu` nor`ta o abaye de aia de la 10.000$ in sus
Cuscra-ta e fata modesta,se multumeste si cu una de 40$!
Stai,nu ma lua la ca io glumesc,gluma ,gluma da` coshmelie cu etaj tot tre sa-i iei lu` ginerica ,hihihi
Va pupez,ma duc sa vad bolnavioara.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen multumesc... si mie mi se parea super complicat dar in timp ce o faceam mi-am dat seama ca e simplu

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

hannen sanatate multa amirei
cris, multumesc

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Spune-mi te rog unde gasesc reteta, ca tare-mi mai face cu ochiul.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Criss75

quote:
Originally posted by monica-elizabet

hannen sanatate multa amirei
cris, multumesc

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Spune-mi te rog unde gasesc reteta, ca tare-mi mai face cu ochiul.

Criss si Alex



Am gasit-o .

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

multumesc de urari fetelor,Nicolas a implinit azi la ora 6,15(exact la ora aia m-am trezit brusc din somn-fara sa sune ceasul:-)- 5 ani.

imi pare rau ca e bolnavioara Amira ta,sa stii ca si Nicolas era cam abatut azi dimineata,sper sa nu aiba ceva,oricum-a inceput sezonul racelilor si pe aici,chit ca-i inca caaald.
aici maine este Ramadanul-sunt inchise scolile.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput