Pasta de zahar

Pasta de zahar | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Fetelor, va rog spuneti-mi cum faceti pasta de zahar. Nu gasesc acum o reteta si imi trebuie pe sfarsit de saptamana. Pasta de lapte praf am incercat-o insa mie sincer nu-mi place gustul deloc, si nu ma incanta ideea sa arunc trandafirii dupa ce muncesc din greu sa-i fac.
Merci.

Criss si Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Sa mai discutat dar nu mai tin minte pe unde.
Adriana de pe culinar a pus reteta pas cu pas,daca o gasesc iti dau link.
Eu am mai facut si din fondant cu gelatina(5 gr) si z pudra(7 plicuri dr oetker),dar nu stiu cantitatea de fondant ca n-am cantar.Insa am pozat si daca te intereseaza..pozele sant la mine in webshot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Uite www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=13878" target="_blank">aici pas cu pas pasta de zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Uite www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=13878" target="_blank">aici pas cu pas pasta de zahar.

Adriana




Merci.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Nu m-am incumetat pana acum sa incerc pasta de zahar, desi ma imbie formele de trandafiri in special. Cea din lapte praf nu mi se pare prea imbietoare, nu-mi place gustul.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Eu zic ca pasta de lapte praf e gustoasa(gustul asemanator cu cel de baton), inca n-am avut pe nimeni la care sa nu-i placa. Din contra cea din zahar nu e gustoasa deloc, dar fiecare cu gusturile lui, e chiar grea la stomac si foarteee dulceee.
Pasta de zahar se intareste repede, deci trebuie lucrat repede cu ea, pe cand ce din lapte praf nu e asa.
Cu pasta de zahar se acopera frumos torturile, dar florile si alte figurine ies reusite din pasta de lapte praf. La mine e pe incercate de n-spe ori.

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Eu zic ca pasta de lapte praf e gustoasa(gustul asemanator cu cel de baton), inca n-am avut pe nimeni la care sa nu-i placa. Din contra cea din zahar nu e gustoasa deloc, dar fiecare cu gusturile lui, e chiar grea la stomac si foarteee dulceee.
Pasta de zahar se intareste repede, deci trebuie lucrat repede cu ea, pe cand ce din lapte praf nu e asa.
Cu pasta de zahar se acopera frumos torturile, dar florile si alte figurine ies reusite din pasta de lapte praf. La mine e pe incercate de n-spe ori.

de-ale gurii
Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)




Te cred, dar problema e ca noua nu ne place pur si simplu gustul de lapte praf, nici batonul sau ciocolata de casa.
Nu te supara.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Criss,ce ai facut?Ne arati si noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Poti atunci sa le lucrezi cu lapte praf si sa le trimiti la mine?

Sunt off topic, dar vroiam sa zic ca sunt uimita de ce produse de patiserie faceti. Eu una nu m-as incumeta.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput