Alocatie in cont, cum?

Alocatie in cont, cum? | Autor: Raluca

Link direct la acest mesaj

M-am saturat sa-mi sune postasul la usa cu minunata suma de 180000 lei in mana luna de luna asa ca vreau sa aflu cum as putea sa mi se depuna banii intr-un cont. Ce stiti de treaba asta?

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Eu mi-am deschis un cont la banca, in care urmeaza sa primesc alocatia ptr. cel de-al doilea copil. Are doar 2 luni. Daca primesti deja alocatia de mai mult timp am impresia ca trebuie sa faci un nou dosar si sa-l depui pe nu stiu unde pe la primarie. La mine a umblat sotul dupa toate prostiile astea si eu nu cunosc inca toate cele, dar se poate. Cum aflu amanunte iti mai scriu.
Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Multumesc, asta nu stiu unde, ce si cum depun!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Initial creeata de Raluca

M-am saturat sa-mi sune postasul la usa cu minunata suma de 180000 lei in mana luna de luna asa ca vreau sa aflu cum as putea sa mi se depuna banii intr-un cont. Ce stiti de treaba asta?

Raluca



Este suficienta depunerea unei cereri tip in care sa se mentioneze exact numarul contului bancar deschis si banca la serviciul social al primariei de care apartineti.

marius


PS o sa strambe din nas dar ai posibilitatea legala sa o faci...numai ca le dai de lucru ca sa scrie un ordin de plata ...ceea ce e o munca nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Pot sa-ti spun cate ceva la acest subiect!
Mergi la BAnc Post la tine in loctate si iti deschizi un cont curent.Te va costa taxa de decshidere 15000 lei si trebuie sa-ti depui in cont 50000 lei. SA nu uiti sa iei cu tine si ultimul cupon de alocatie primit acasa.(si buletinul bineinteles)Titularul contului terbuie sa fie cel pe numele caruia e cuponul.
Succes!
Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Multumesc ptr. informatii, va incepe razboiul cu functionarii "amabili"....ai primariei.Suplimentar, contul tre' sa fie la bank Post sau la orice alta banca?
A, din ce zice marius , poate sa fie orice banca..

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Buna Raluca,
Eu primesc alocatia pe cartea de credit pe care primesc si salariul si vreau sa-ti spun ca nu am avut nici un fel de probleme la primarie.
Te duci cu hirtia de la banca pe care iti este confirmat numarul de cont,cu cuponul de alocatie de luna trecuta si o cerere in care sa treci data cu care vrei sa primesti alocatia in cont.Dureaza cam 2 luni(deci trebuie sa mai ai rabdare cu postasul)si apoi intri in normal.Pa!Pa!Cristina

PS Pentru orice eventualitate,daca dai de vreun functionar zelos sa ai la tine copie dupa certificatul de nastere al copilului,dupa buletinul tau-pagina cu CNP + pagina cu ultima adresa!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Si la mine intra alocatia pe cardul de salariu. Acelasi procedeu ca si la Palmirah. Dar am observat o treaba: trimite un barbat chipesh sa rezolve treaba, functionarele sunt mult mai receptive!!! (la mine s-a dus tata...:-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Merci de pont Vilma, cred ca tot la tata am sa apelez!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela m spune:


Pai fetelor, lamuriti-ma si pe mine va rog frumos?! Cum sa fac eu sa primesc pe cardul de salariu si alocatia pustiului? Ca eu am cont curent la Banc Post si de acolo tre' sa iau alocatia, dar de cand am inceput serviciul, nu prea mai am timp sa ajung pe acolo... Am si card de salariu, dar daca ma duc sa-mi schimb "adresa" la care primesc alocatia, cu ce date despre card sa ma duc?! Ca eu nu am nimic, decat cardul propriu zis, fara alte hartii, numere, serii, etc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mirela, te duci la BancPost la serviciul carduri (ghiseul adica) si ceri un extras de cont, pentru a primi alocatia in contul de card. Cu acest extras de cont (al ultimei luni) te duci.


Noi sa fim sanatosi, ca belelele curg....

Mergi la inceput