Gutuile ce minune!

Gutuile ce minune! | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Fetelor dupa ce v-am enervat cu laudele mele pt. minunatul meu gutui productiv(sper sa nu-l deochi!),am gasit tot googaland pe gutui o reteta care m-a delectat.acum daca tot m-am laudat,daca tot iau de la voi idei geniale sa nu v-o impartasesc?
am cautat pe forum si se pare ca nu este.
Iata minunea:
Pulpe de pui cu cartofi si gutui la cuptor.
Am pus 4 pulpe peste cartofii taiati rondele si ceapa deasemenea.
Am pus:piper,boia dafin,vegeta.
Deasupra felii de gutui.
Apa,ulei,usturoi taiat fideluta.
Am acoperit tava cu aluminiu si am lasat cam 1 ora la 220C.
Pulpele erau intoarse pt. ca dupa acest interval am indepartat folia si le-am intors pe fata si le-am mai lasat...pana au fost gata.
Acum scuzati-mi modalitatea de a prezenta reteta dar asa cum am mai spus nu sunt ca voi superpricepute;cred de altfel ca v-ati dat seama ca am improvizat dupa inspiratie si ca voi cu experienta voastra puteti sa ma corectati sau sa adaugati ca sa iasa si mai buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mmmm, si mie imi place combinatia, dar merge si cu un suc de rosii deasupra. Tu le-ai lasat fara?
Poate fac si eu ca n-am mai mancat demult!

Oana 9+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bubu cred ca rosiile le schimba savoarea;m-am gandit la rosii si nu imi lipseau in timp ce mancam in culmea fericirii iar cu mana cealalta ma grabeam sa va scriu.
Exista o mancare de gutui in care sunt excluse rosiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

am uitat sa va spun ce era mai important:feliile de gutui(taiate in lungime,si nu pre groase)trebuia sa stea tot timpul pe pulpe;le gau o glazura delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si noua ne place la nebunie combinatia pui-gutui-cartofi!
Numai ca o facem in alta forma: friptura de pui (sau pulpe de pui la capac), cu piure de cartofi si mancare de gutui.
Pentru mancarica de gutui cu sos de zahar ars:
Gutuile se taie bucatele si se calesc in putin ulei. Se adauga un strop de apa si se lasa la fiert.
Intre timp se face sosul de zahar ars: se arde o lingura de zahar, se stinge cu un pahar de apa. Se ia putin din sirop deoparte sa se raceasca; cu el se dizolva separat o lingura de faina. Apoi se incorporeaza faina in restul de sirop si impreuna se toarna peste gutui, se lasa sa mai fiarba putin.
E tare bun

Mergi la inceput