Gem de gutui

Gem de gutui | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Am niste gutui de minune!Dati-mi daca nu sunteti invidioase,idei de gem,peltea sau ce credeti ca-mi sunt folositoare.Multam anticipat pt. sunt convinsa ca veti sari in ajutorul meu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Dulceatza de gutui

3 gutui mari,
800-1000 gr zahar(depinde de cat de dulci sunt gutuile)
o lamaie
1/2 baton vanilie
2 pahare cu apa
se spala gutuile, se curata de coaja, se rad pe razatoarea mare
se pune apa+zaharul la fiert, vanilia si zeama de lamaie...se lasa sa fiarba putin apoi se adauga si gutuile rase si se lasa sa mai fiarba pana se "leaga" siropul, se lasa sa se raceasca, se pune in borcane spalate si uscate bine.






monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Si daca nu le-ai facut inca, sa stii ca poti folosi si cotoarele pt. peltea. Eu le fierb cu zahar (aceeasi proportie ca la dulceata) si le fierb pana zeama devine vascoasa. Strecori si pui in peltea feliute de lamaie. Daca o pui fierbinte in borcane care au capace cu filet de cauciuc nu mai este nevoie sa dai la bain-marie.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

multumesc miki dar poate imi dai mai multe amanunte cu pelteaua;
nu le-am facut pe toate ca am ditamai pomul;
ma gandesc sa fac marmelada din ele fierte si din cotoare sa fac peltea;marmelada este mai folositoare iarna:tartine,prajituri,clatite.
am si o rugaminte pt.priceputele de aici:stie cineva cum pot sa le fac cu mai putin zahar dar fara sa se strice dupa aceea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

iei gelfix 2:1 la care pui doar 500g zahar la 1 kg de fructe. oricum gutuile contin ff multa pectina si se leaga gemul/pelteaua fara probleme!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor chiar vroiam sa intreb de acest gel fix...a folosit o singura data mama si de unde iesea o super dulceatza a iesit super beton(si a respectat indicatiile de pe plic)
voi cand il folositi puneti exact cum scrie pe plic sau mai putin?


ps: eu nu l-am folosit ca am zis sa evit sa mai pun ceva artificial ca mai papa si astia mici...dar nu se stie cand am nevoie

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

fara gelfix nu as fi facut peltea in viata asta.
Monica daca te uiti la ingrediente vezi sunt de origine naturala;
eu ma uit totdeauna la ce spun ei;pectina se extrage numai din fructe.
nu fac acum reclama dar va spun cum am gandit eu :daca are ingr. nat. si nu trebuie sa prelungesc timpul de fierbere este OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu stiu ca nu m-am uitat, dar ma gandeam... ca tot ce "face minuni" trebuie sa aibe ceva ciudat am sa ma uit cu atentie cu prima ocazie...multumesc de raspuns

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

quote:
Originally posted by miki68

Si daca nu le-ai facut inca, sa stii ca poti folosi si cotoarele pt. peltea. Eu le fierb cu zahar (aceeasi proportie ca la dulceata) si le fierb pana zeama devine vascoasa. Strecori si pui in peltea feliute de lamaie. Daca o pui fierbinte in borcane care au capace cu filet de cauciuc nu mai este nevoie sa dai la bain-marie.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei



Miki, ai vrea te rog sa detaliezi putin reteta, asa ca pentru oameni care n-au mai facut niciodata peltea si nici nu prea stiu cum trebuie sa arate la final ?
De ex.: cat zahar la cate gutui? Cata apa ca sa se lege siropul? Cum pui feliutele de lamaie, fara coaja, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Monica cu gel fix iese super beton gemul, nu prea iese dulceata. cel putin doar gem fac eu.
b.nica uite reteta de peltea de gutui super incercata:
Cojile si cotoarele de la gutui se pun in cratita cu apa cat sa le acopere si sa le depaseasca cu 1 deget-doua. se pune la fiert pe foc fff mic (eventual cu o tabla sub cratita) pana cand daca se strapnuge un cotor cu furculita acesta se rupe in doua.
Se pune la strecurat prin tifon dublu tot asa incet, pana ramane lichid limpede. apoi lichidul se pune in cratita cu zahar, in proportie 600g zahar la 1l de lichid. se pune din nou la fiert si se tot incearca pana cand picurata pe o farfurie rece nu se mai intinde ci face bob. focul trebuie sa fie tot asa foarte mic. se toarna pelteaua in borcane si nu se zguduie ca sa ramana limpede (asta da treaba)
succes!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Multumesc Roxana

Mergi la inceput