povestea mea

povestea mea | Autor: crisa_txt

Link direct la acest mesaj

dragele mele,
nu stiu daca acest subiect a mai fost dezbatut, dar eu as vrea sa-mi spun povestea cat mai pe scurt posibil. si poate povestiti si voi...
sunt despartita de ex de vreo 6 ani jumate, de cand copilul avea un an si 3 luni, pe motiv ca nu a mai vrut el, ca si-a gasit pe alta...dupa o perioada urata si grea pt copil si pt mine, am plecat din casa aia si m-am dus la ai mei. divortul l-am bagat dupa vreo doi ani, perioada in care eu tot am incercat sa-l readuc inapoi, ca un om naiv si fraier ce eram, iar el si-a batut joc si m-a mintit cat a putut el de mult. in fine, am introdus actiunea de divort, el a plecat din tara, a fost acolo inchis vreo 2 ani, a scapat, a venit inapoi cu pretentii fooooaaarte mari (ne vroia inapoi)..de cand m-am despartit de el nu m-a ajutat foarte mult, mi-a trimis bani (putini) doar de vreo 2 ori..copilul a fost bolnav, am fost cu el in spital, a fost diagnosticat cu epilepsie idiopatica generalizata, a facut tratament 2 ani, apoi dupa alte analize am renuntat treptat la acest tratament. copilul e bine acum, nu a mai facut crize, l-am dus si la psiholog pt ca avea probleme de adaptare si este usor hiperactiv. ex-ul nu a participat cu nimic, nu a venit la spital, pur si simplu n-a facut nimic.nu mi-a fost usor deloc, dar am trecut cu bine peste toate. ma chinui sa divortez de 3 ani jumate si sunt pe ultima suta de metri..sper ca judecatorul sa incheie odata pt ca nu pot s afac nimic, neavand o situatie clara.. va dati seama ca nici n-a catadicsit sa vina la proces cand a sosit in tara.. de fapt, a venit o singura data, dar a fost ca si cand n-ar fi venit..pt ca nu avea nici un act de identitate si nu s-a luat in considerare.. si bineinteles ca eu am picat drept mincinoasa in fata judecatorului...pt ca el m-a acuzat asa mai pe ocolite ca cel care s-a prezentat ar fi un altul care s-ar fi dat drept el...si, vezi doamne, el ar fi o victima si eu sunt cea rea..oricum sunt multe de spus, insa nu vreau sa plictisesc pe nimeni..cert e ca acum sunt cu moralul la pamant, am impresia ca procesul asta nu se mai termina, tot timpul se iveste cate ceva si ma amana..si ma amana...avocata mea zice ca mai avem putin si terminam..sper, dar parca judecatorul asta are ceva personal cu mine...a dispus sa se faca ancheta sociala de doua ori.. normal ca ex-ul nu a fost de gasit si nici nu a dat curs invitatiei reprezentantului autoritatii tutelare...acum cand am avut termen, a zis ca trebuie citat si prin mica publicitate...dar martorul meu care a fost acceptat de judecator a plecat din tara si nu mai poate veni, asa ca a facut o declaratie la notar in acest sens.. si am luat un alt martor.. dar "dragul" de judecator nu a vrut sa se pronunte asupra acestui lucru...oare ce va mai zice data viitoare?? mai e un pic si se fac 4 ani de cand am bagat actiunea...vreo 2 ani si ceva au fost numai amanari...cate 6 luni, cate 2, cate 3 si tot asa.... simt ca nu mai pot, ca nu ma mai pot ridica unde am cazut..asta asa, pe ultima suta de metri.. parca nu mai am sperante..eu, care am trecut cu capul sus peste toate....vreau un nou inceput si simt ca nu-l mai pot avea...sunt cu cineva, avem o relatie serioasa, copilul il iubeste, la fel si el pe copil... vreau sa plecam din tara la el...si nu pot...vreau sa fac atatea...ma chinui sa fiu normala, vesela de dragul copilului...m-a vazut destul suferind...si a suferit si el.. nu mai vreau...oare cand va fi soare???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

ei bine NU,nu este cazul sa clachezi acum.stiu ca e greu,stiu ca e usor sa incurajezi fara sa fi in pielea celui care sufera,dar ai trecut prin multe si tocmai de asta nu trebuie sa clachezi.daca avocata a zis ca mai este un pic atunci asa o fi.trage aer in ;piept si lupta mai departe.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

am trecut si eu printr o situatie asemanatoare,te inteleg perfect si iti inteleg si suferinta,din inima iti spun fii optimista soarele este deja pe strada ta,tu doar trebuie sa IL privesti.
succes si toate cele bune.
sa auzim de bine!

oficial mi -e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

fii tare ca nu mai e mult si o sa tremini odata si cu asta, bine ca e cineva cu tine care te iubeste si se intelege bine cu copilasul tau, mi-a spus cineva ca ceea ce obtinem cu multa suferinta are un gust mai placut, asta iti spun si tie, in curand se va termina si iti vei continua viata
numai bine

liniste creste

florina,mama lui thierry si in asteptarea altei minuni.

Mergi la inceput