Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, esti o scumpa, multumesc pentru efortul depus. Sa stii ca eu deja vroiam sa anunt ca pun punct la capitolul 17, intrucit nu mai exista o metoda de a ajunge la retetele deserturilor, tema acestui subiect, in fond. Dar cu ajutorul tau, va exista si o continuare.
Pandispanul l-am facut si eu cu alte sucuri, iese f. bun de fiecare data, cu un alt gust. E o reteta excelenta, nici nu mai fac alt fel de pandispan de cind am aflat-o.

Alina, din cite stiu eu, cestile normale din portelan nu patesc nimic la cuptor. Eu personal n-am incercat, dar am intilnit retete de deserturi pregatite anume in asa fel de cesti. Mi-am adus aminte acum, o prietena de-a mea a copt un fel de pascute in cesti de portelan si a fost totul ok. Vorbesc de cuptorul normal, dar la microunde e asa cum zice Monica.

Monica, ba e chiar f. bine delimitat televizorul tau, ti-a iesit o prajitura f. apetisanta, mie una mi-ai facut pofta cu poza.

Adi, fetele au dreptate, nu merita sa irosesti bunatate de lapte condensat pentru a face crema de zahar ars. Dupa parerea mea, iese nici mai rea, nici mai buna, este identica la gust cu cea facuta in mod clasic. In fond, laptele condensat este lapte cu zahar, iar dizolvat cu apa si adaugate ouale, iese exact compozitia de la reteta clasica. Este o reteta perfecta pentru cazul cind acest lapte se gaseste pe toate rafturile, dar in cazul dat, te gindesti de o suta de ori inainte de a-l folosi. Napolitanele cu crema caramel rules!

Bumbacel, felicitari pentru sarcina! Sanatate multa si o nastere usoara! Eu in sarcina nu prea m-am abtinut am zis ca macar acum sa ma rasfat si eu. Bine, am avut grija totusi sa maninc in cantitati rezonabile, dar cind era vorba sa gust/prepar ceva dulce, n-am avut nici o retinere.

Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase!
Vanda e o dulcica, fratiorul a acceptat-o cu incintare si multa tandrete. Mereu se mira ce mica e, "ce minute mici si dragalase are", o pupa cu mare dragoste nici urma de gelozie, cel putin deocamdata.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ce bucurie am avut sa vad mesajul tau, Natali!
Cu multa placere! Ar fi fost pacat sa pui punct topicului, e cel la care eu ma declar dependenta!

Intr-adevar, a iesit un pandispan de milioane, ca de fiecare data, nici eu nu mai fac alta reteta cand vreau blat de tort sau doar un pandispan rapid.

Pupam buburuzele tale dragalase! Sa fiti sanatosi!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia atenta ca intotdeauna, multumesc . Eu de cuptorul normal vorbeam, nu de microunde, eu sunt adepta gatitului clasic, microundele le folosesc mai mult pentru incalzit. Banui doar ca trebuie sa fie cat mai simple canile respective, o pun pe maica-mea sa caute canile mai vechi, aveam unele simple simple, iar ca forma (sunt mai mari ca diametru si nu extrem de inalte) sunt perfecte.
Sa stii ca mi-ar fi parut rau sa nu mai fie subiectul asta, am aflat multe retete noi si gustoase de aici, asa ca sper sa continuam.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea
Vad ca si Gratiela are aceeasi parere...



Si eu...

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Fetelor, care e reteta blatului fantastic de care vorbiti?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, e vorba de pandispanul cu suc de portocale , nu l-ai incercat?

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ntz, ntz...rushine sa-mi fie nici eu nu l-am incercat inca...fetelor dar aici sunt atatea bunatati ca eu cred ca dau in diabet (Doamne fereste)
eu incerc sa fac toate retetele cu zahar brun macar sa fie mai sanatos..dar ies putin mai maronii si parca nitelush mai indesate(la pandispn ma refer)

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Io acu ma duc sa-l fauresc .Da' daca n-am forma de guguluf pot sa folosesc forma detasabila de tort? Ca si asa am primit un set cadou de ziua mea si n-am apucat sa le testez...

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor da' cum e forma aia de guguluf...ah deja pun intrebari din epoca de piatra, nu?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Monica, uite asa arata forma de guguluf. Nici io nu stiam da' m-a luminat Natalia.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput