*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare...

Carstea... ii face endoscopie digestiva superioara... cumva? Ooof... bietii copilasi!!! Daca am putea sa facem noi, mamicile in locul lor...parc-ar fi mai bine! pt. tine si pt. CURAJ!!! Sanatate multa!

Petit_Ange

Pepsi, frumosi PRINTII tai si intr-adevar semana bine unul cu altul, doar sunt frati, by the way nu stiam faza cu lubrefiatul si alaptatul....

GATA fug la CULCARE!!!


Poze BOTEZ Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

ANDRADA ,cred ca se numeste PH-metrie esogagiana.Am citit ca este cea mai indicata investigatie pt diagnosticarea RGE.
Multumesc pt incurajari.O sa fie bine ca am trecut noi prin si mai grele incercari.Ma gandesc numai la suferinta lui.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 4 luni /sunt barbat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

ESOFAGIANA -scuze

POZE rares(7 mai 2007)
Am 4 luni /sunt barbat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Ancamari m-am refacut repede dupa cezariana, doar ca m-a enervat ca nu puteam face eforturi mari in prima perioada. De fapt doar carutul si apa de la baita nu le-am carat singura de la inceput si era un mare stres pentru mine sa ma asigur ca in fiecare seara era cineva la mine sa ma ajute, sotul fiind mai mult plecat si in acea perioada.
Chiqui ti-am trimis pozele aseara pe mail. Nu le-ai primit?
Legat de urs si miere, pofteste, nu pofteste, virtual e cam greu, asa ca probabil o sa raman singura care o sa sarbatoreasca "taiatul motului" si la capitolul asta. Ar trebui sa fac si tort, ca nu cred sa mai repet "performanta" (sau mai bine zis sper).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Pepsi, poti sa-mi dai si mie mai multe detalii despre aparatul acela de gatit cu aburi? Am vazut si eu unul asemanator pe un canal de teleshopping si chiar mi s-a parut interesant. Cam in cat timp se fierb legumele si carnea in el? Si chiar se pot face si deserturi cu el? Tu fierbeai legumele in el si apoi le pasai cu blenderul?

Lavinia, eu stiam ca firele din interior se resorb in maxim 2 saptamani. Mi se pare cam mult ca nu s-au resorbit dupa 3 luni. La mine le-a respins organismul asa ca a trebuit sa ma refac cu propriile puteri. Am folosit ceai de pelin si a fost in regula.

Andrap, si eu am fost super stresata la primul copil dar vei vedea ca la al doilea este totul mult mai simplu si desi copiii nu vor fi la fel vei adapta din mers ceea ce ai invatat la primul copil. In felul asta vei putea sa savurezi din plin fiecare moment al evolutiei lui.

Am folosit si eu la Stefan Calgel si chiar am fost multumita de el, stiu doar ca nu am facut niciodata abuz, il foloseam doar in perioadele de criza maxima sau cand nu putea adormi de durere. Oricum efectul gelului este destul de scurt.

Poate sunt putin exagerata dar eu spal hainutele copiilor separat de ale noastre. Spal o singura data pe saptamana cate o masina de rufe pentru fiecare: o masina cu rufele lui Andrei, una cu ale lui Stefan si una cu ale noastre. O data la doua saptamani spal lenjerii si prosoape. Asa mi-am facut eu programul: vinerea spal rufe, sambata gatesc (cam 5 feluri de mancare in cantitati mici ca sa nu ne plictisim si sa ajunga toata saptamana), duminica fac curat si calc rufe. In timpul saptamanii ma ocup singura de copii, in weekend mai vine mama sa ma ajute, este si sotul mai liber.... sa vedem cat rezist in ritmul asta. De luni incepe Stefan gradinita si va fi mai usor....

In ce priveste trebuie sa ma inscriu si eu in clubul celor care au nevoie de picamer. Noi nu mai suntem activi din ianuarie.... Andrei este rezultatul unei sarcini pe care sotul meu nu a dorit-o, a fost un subiect de disputa mult timp... iar acum e stresat ca s-ar putea intampla din nou sa raman insarcinata.... Astazi l-am anuntat ca mi-a venit ciclul si el cica " aaaa, sa inteleg ca esti din nou gata de procreere?!?!?! Eu nu pot lua pastilute pentru ca alaptez, nu agreez ideea de sterilet,lui nu-i place cu prezervativ (nici mie ) as fi vrut sa fac cezariana ca sa-mi leg si trompele dar nu m-a lasat dr., asa ca a ramas sa faca el vazectomie. Deocamdata cautam informatii despre aceasta operatie. Cert este ca pana nu gasim o alta metoda de contraceptie sigura .... vom folosi abstinenta


Imi trece si mie cineva datele ca sa nu mai fiu pe lista de "Asteptam vesti de la...."
Andrei s-a nascut pe cale naturala pe 05.06.07, 3100g, 50 cm, scor apgar 9. Eu sunt nascuta pe 28.11.1975.
Multumesc
Roxana mami de Stefan (24.04.04) si Andrei (05.06.07)

http://community.webshots.com/album/560562208aEOGLy?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hai ca in mod normal abia va mai citesc dar trebuie sa scriu: Roxi, esti super tare! Cum mai 3 masini de spalat pe saptamana? Eu pun una la 2 zile si nu razbesc cosul ala de rufe! Si ai dreptate muncesti prea mult, ai grija si de tine!

In ceea ce priveste "ursul" la noi situatia e destul de albastra acum 2 saptamani am ramas cu prezervativul in mana. A vrut sotul meu sa iesim putin din rutina asa ca atata am iesit incat prezervativul a fost inutil. Asa ca asteptam cu infrigurare sa-mi vina ciclul.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


Am si eu o intrebare pt mamicile care se pricep la diversificare : i-am dat juniorului azi suc de piersici si s-a strambat si l-a scuipat pe tot, deci un esec total. Pot sa ii dau maine suc de mar sau trebuie sa mai astept cateva zile?

Juniorul a ras cu hohote azi!!!
A scos 5 ha-ha-uri. Am incercat noi sa-l facem sa mai rada, ne-am maimutarit, am ras, dar fara succes. Sper sa mai repete experienta, a fost super dragut!

Noapte buna si linistita!




Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)



Poze cu juniorul meu



www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

Buna dimineata! Astept sa se trezeasca asta mic si mi-am aruncat un ochi pe aici...

roxicucu, de ce zici ca nu poti lua pastilute ca alaptezi? noi majoritatea am luat exluton pe perioada alaptarii si se pare ca sunt ok.

andrada, drum bun si concediu fain

duda, petrecere frumoasa la botez. Azi am interviurile cu bonele dupa-masa. sunt stresata sa nu vina soacra la mine in acel moment, pentru ca ea nu stie ca vrem sa luam bona si spera ca va creste cu ea. ceea ce initial eram de acord, insa mi-e greu acum sa-l dau de langa mine si apoi ea are mari probleme cu spatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

neata la capsunici si mamici

sobi, ti-am trimis pm. bafta multa diseara.

paflo, mercik de link, m-am apucat deja sa il studiez.

roxicucu ce harnicuta esti. singura cu doi copii... toata admiratia mea. eu daca nu era soru-mea sa ma ajute la curatenie nu stiu ce ma faceam. acum imi dau seama ca sunt cam fandosita.

am pus poze noi cu mariuca, in albumul "3 luni cu maria". in avanpremiera sunt si cateva poze de la botez. acum am alta grija. i-am cumparat activity center si am impresia ca nu apuca bine cu manutza dreapta. oare o fi stangace??? sau o avea vreo problema cu manutza dreapta?

pupici

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut fetele!

Ieri am avut prezentarea despre Ro ( cred ca v-am facut capul calendar cu treaba asta) si a iesit destul de bine( zic eu). La partea cu bucataria : ardeii umpluti si desertul le-a placut ENORM, in schimb la salata de vinete nu prea s-au ingramadit. Eu sunt multumita caci per total a iesit cam cum mi-am planificat.

Ieri a stat sotul meu cu Maria, acasa si in intervalul cat am fost plecata i-a dat 100ml de lapte praf. Problema e ca Maria mi-a varsat de 4 ori aseara O data dupa ce am ajuns acasa, apoi la un interval de 15-20 min, si apoi la vreo 2h ( dupa ce a supt putin). Intrebarea mea este: i-am dat prea mult lapte praf deodata? Sau nu ii prieste firma respectiva de lapte? ( in spital i-au dat la inceput, pana mi-a venit laptele acelasi produs). Sunt consemnata de-acum sa o hranesc NUMAI la san pana o trec pe diversificare? Va rog dati-mi un sfat, mai ales ca de sarbatori vreau sa vin in Ro si ar trebui sa o las o perioada cu maica-mea( deci nu o sa pot sa o alaptez). Pana in decembrie vreau sa nu mai depinda de mine. Daca aveti vreun sfat, o sugestie...plizzz

Adinell si Maria mea e stangace ( la mine sotul meu e stangaci- de fapt, mai bine spus e ambidextru). Mi-am dat seama de chestia asta caci cam tot ce face apuca cu mana stanga: jucariile, prosopelul de la baie.

Revin mai tarziu ca s-a trezit mandra mea.

Mergi la inceput