Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (220)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Bianca aveam pe la 4 ani o carte de genul asta cum i-am luat Dianei,dar cu alfabetul,cifrele,adunari,scaderi etc.Si eram topita dupa ea.Ma uitam pe ea mai mult cu bunica paterna - care atentie,era analfabeta (nascuta in 1900)! Cred ca tati mi-a mai zis una alta la litere,ca stiu ca imi scriam numele cu litere de tipar cu creta.Cand venea mami acasa de la serviciu o mai chemam sa "citim".Eu zic ca daca ai mei s-ar fi ocupat mai mult de mine,stiam mai multe ,mai devreme.Dar amandoi parintii erau simpli muncitori,veniti de la tzara la oras.Si fara prea multa scoala.Si lor le placea sa citeasca mult,mai ales lui mami! Eu de cum am invatat sa citesc eram toata ziulica cu nasul in carti.Dar ma si jucam foarte mult si desenam.De carti insa ... eram tare atasata,daca aveam ceva interesant,preferam sa nu cobor la joaca,pana o teminam.Totusi si eu,pe la 14 ani inca ma mai jucam cu papusile,cu cowboy etc Daca aveam PC pe vremea aia,in mod sigur eram ahtiata si dupa el.Toctusi acum se maturizeaza mult prea devreme copiii,parca nu mai stiu sa se joace Nu-s mai destepti ca noi,sunt doar altfel.Viata merge inainte

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID nu esti deloc exagerata.Iar cu varsta de 4ani ai dreptate.Nu e vorba de cantitatea de cunostinte acumulate,ca alea le inveti toata viata,ci de dezvoltarea psihica,de modul de gandire adica.Nu stiu daca am scris corect tehnic ,da' care se straduieste pricepe.Nu te pune sa inchizi subiectul,abia de-acum devine interesant,eu am luat multe idei de la ce se mai povesteste pe aici.Cu poza aia cum stai? Poti si singura
Cat despre drop,nu vreau sa zic prostii,dar imi miroase a una si aceeasi persoana,una frustrata ca nu mai scrie (desi ea a ales asta) si de care n-a intrebat nimeni demult p-aci Poate ma insel,dar era acelasi stil.Sincer, as vrea sa ma insel.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Nelu a cumparat 3 pastravi pt cina si i-a pus in vana. Doi si-au revenit iar Dani e in culmea fericirii, nu va spun ce chiote trage in baie cand ii vede miscandu-se .
Cu siguranta unii copii vor fi mici Einstein ca vor sti pana si culorile... Nu e un lucru rau sa le stie dar e un lucru ciudat oricum la varsta asta.
Moni..aveai 4 ani totusi nu 1 an jumate. E cea mai mare implinire si fericire sa iti auzi copilul recitand poezii sau cantand. Dar totul trebuie facut la timpul lui...

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

E bine ca toata lumea sa isi spuna ideile si parerile. Doar de asta discutam sa ne spunem pareri,asta se numeste dialog dupa parerea mea, sa aducem argumente pro sau contra si nu ar trebui sa se supere nimeni din asta (asha cum se face de fiecare data cand se discuta ceva delicat). Daca ideea mi se pare buna de ce sa nu o aplic si eu..ca doar deasta discutam.
Ingrid, pune mana pe aparat, il intorci spre tine si gata poza..

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BIANCA pai Dia are un an si 8 luni,trecute si a inceput sa vorbeasca binisor de vreo 4 luni.Si nu o pune nimeni sa invete litere,nici macar cifre,ce sa mai zic de poezii .Nici nu stie sa numere macar (faptul ca pronunta cateva cifre unu,doooua,patu etc. nu inseamna ca numara)!
Daca ii povestesc ceva voua vi se pare ca o invatz cu fortza,ai? Pai cand ii povestesc, ar sta ore in sir sa ma asculte,cuminte si cu gura cascata inca,da' m-as mai da eu pe DC ? Deci ganditi-va intai pana faceti niste afirmatii.Ca eu nu cred ca apuc sa ma ocup de ea nici 10% din cat va ocupatzi cele care stati (sau ati stat) mai mult acasa cu ei.Nicidecum sa bag cu fortza cunostinte in ea.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Bianca,nu se supara nimeni si nici nu-i asa de delicat subiectul Doar ca Maraki voia sa o uimesc cu ceva
MARAKI o sa ma stradui,dar da-mi un indiciu, cam cu ce ai vrea sa te

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni...tu de unde sti ca cele care stau acasa se si ocupa de copil in felul cum te ocupi tu? Daca Diana e receptiva la nou nu inseamna ca fiecare copil e. Sunt copii la care le repeti zilnic un cuvant dar il repeti degeaba pt ca ei nu spun nimic. Una e sa stai acasa si sa il privesti cum se joaca cu jucariile, sa ii mai zici ca ala e animalul X si alta e sa te apuci sa ii citesti, sa ii povestesti cate in stele si luna.
E o mare diferenta, fiecare se ocupa de copil cum crede de cuvinta.
Mie mi se parea aiurea sa ii citesc povesti lui Dani la varsta asta, nici Sandrei nu i-am citit povesti. Tie si la altele nu vi se pare aiurea. Deci..depinde cum privesti problema si ce intelegi prin cresterea unui copil.
Un copil creste si daca te ocupi de el si daca nu
Daca ai un copil cuminte care se joaca singur si nu are nevoie de atentie si vezi ca nu e insetat sa stie lucruri tocmai pt ca e fericit asha cum e (jucandu-se linistit cu jucariile) nu vad de ce sa te apuci sa ii spun ca marul ala e rosu sau verde sau nu cred ca te-ai mai apuca sa ii spui anotimpurile. Va veni si vremea aia la timpul potrivit.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni..pe Maraki cred ca ai cu anotimpurile .
Ti-am spus ca nepoata mea era gen Diana...tot timpul trebuia sa munceasca ceva ca altfel nu avea stare...De la rupt carti in biblioteca, pana la demontat jucarii, sarit pe canapele de toate facea. Era un copil energic.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BIANCA
Uite de exemplu de-o saptamana de cand am venit de la mare,intr-o singura zi i-am spus Dianei o poveste cu Capra cu trei iezi si asta pentru ca ea a zis lupu si a fugit sa imi aduca in dormitor cartea! In rest, in fiecare seara are ora de sarituri Nici la mare nu i-am spus povesti (ca nu citesc cuvant cu cuvant) ,desi aveam la noi cartile.Era mai interesant sa sara in pat.Dar cand vrea ii spun.Si cand vrea,imi aduce ea singura cartile!!! Deci nu te gandi ca toata ziua ii citesc
Fug sa o echipez, ca mergem pana la mami

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni sa iti mai spun ceva...tu esti genul de om care observ ca ii explica copilului si de ce sta gaina pe oua, nu numai ca sta pe oua..ca asha trebe, asha e normal (era un exemplu). Mie una povestile astea cu anotimpuri, animale si alte..mi se par prea savante. Crede-ma ca o sa ai tot timpul din lume sa iti pui cunostiintele in practica si sa i le impartasesti copilului tau. E prea devreme sa iti irosesti energia .
Am pus film in drop cu pestii pt cine vrea sa vada.
http://www.dropshots.com/biancas1#date/2007-09-08/15:37:43
Merg sa ii curat ca au murit

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput