rasturnare de situatie in cazul Maddie

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sincer - mi se pare firesc ca NU trebuie pusa baza 100% pe mirosul cainilor atunci cand vorbim de a acuza pe cineva de crima... atata timp cat un caine NU poate vorbi sa spuna EXACT ceea ce miroase si reactziile acestuia pot fii interpretate dupa bunul plac al anchetatoirilor...

http://www.24dash.com/news/7/27567/index.htm

si alte link-uri cu updates:
http://press.jrc.it/NewsBrief/dynamic?language=en&page=1&edition=searchresults&option=&category=&article
Type=&foralert=&forsource=&querytype=simple&lang=en&dateFrom=&date
To=&atLeast=mccann&all=&exact=¬=

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Din revista Stern din 12 septembrie:

www.stern.de/politik/panorama/597291.html?q=Maddie" target="_blank">http://www.stern.de/politik/panorama/597291.html?q=Maddie

E un interviu cu un psiholog german, care pune printre altele urmatoarele probleme:

- parintii care-si pierd un copil trec prin reactii tipice: tristete/depresie, faze de disperare, parintii se retrag in tacere, chiar se cearta. Familia McCann nu a aratat nici unul din aceste simptome tipice experientelor traumatizante.

- in timpul si dupa turneul facut prin Europa, cei doi McCann au lasat mereu o impresie de armonie perfecta. E surprinzator ca intr-o asemenea perioada au puterea sa intretina foarte profesional o pagina de internet, care se ocupa nu numai cu disparitia fiicei lor. In blogul tatalui e vorba si despre vreme, despre haine, despre cum isi petrec timpul. Uneori totul seamana a punere in scena a propriilor lor persoane.

- cand iti dispare copilul, e cel mai rau lucru care i se poate intampla unui parinte. Exista posibilitatea ca acel copil sa nu mai fie in viata. Prin aceasta se incalca doua legi naturale. Copilul moare inaintea parintilor si copilul nu moare de moarte naturala. Astfel de parinti sunt de regula de neconsolat. Le e teama sa nu innebuneasca din cauza ca nu mai suporta acea stare de lucruri. Normal ar fi sa faca ceva care sa le distraga atentia, sa se uite la televizor sau sa iasa putin la aer curat. Insa este extraordinar de iesit din comun ca niste parinti in acea faza acuta sa-si puna adidasii in a treia sau a patra zi si sa iasa la jogging. Sau ca tatal sa afirme ca daca toate cautarile vor mai continua niste luni de zile, ei au nevoie de un manager profesionist. Ce poate sa "manage" un manager?? Oamenii au nevoie de consolare, de sustinere, de putere, pentru a face fata situatiei. Ultimul lucru de care are nevoie cineva intr-o asemenea situatie este un manager. Sau afirmatia tatalui cum ca "trebuie sa luptam pana la capat". De ce sa lupti? Oamenii care-si pierd un copil sunt tristi, sufera, sunt disperati. Mai degraba spui: incercam sa ne mentinem cat mai multa vreme speranta, pana cand vom avea siguranta a ceea ce s-a intamplat.

Din alt articol

www.stern.de/politik/panorama/597574.html?q=Maddie" target="_blank">http://www.stern.de/politik/panorama/597574.html?q=Maddie

reiese ca politia portugheza ar fi emis un ordin de confiscare a unui obiect f. important pentru cercetari. Ziarul "Público" relateaza ca ar putea fi vorba de calendarul si de scrisori ale familiei McCann. Ziarul "Diàrio de Notícias" emite ipoteza ca ar fi vorba de masina inchiriata de parintii lui Maddie.

O zi mai tarziu (14 septembrie), publica ziarul portughez "Correio da Manhá" informatia cum ca politia ar fi confiscat jurnalul mamei lui Maddie inca de acum doua luni si abia acum acest document ar fi fost analizat in amanunt. Din cercurile politiei ziarul afirma ca s-ar fi aflat despre Kate McCann din jurnal ca era "epuizata" din cauza copiilor - copii isterici. In special Maddie cu "vitalitatea ei exagerata" se pare ca o epuizase pe mama - asta scrie "Correio da Manhá". Gerry McCann nu s-ar fi implicat mai deloc in ingrijirea copiilor, sarcina ii revenea in totalitate lui Kate.

Intr-unul din exemplarele hard copy ale ziarului Stern am mai citit despre acel animalut de plus care i-a apartinut lui Maddie si pe care mama ei l-a luat cu ea peste tot: Kate McCann ar fi declarat ca a stiut imediat ca un criminal a rapit-o pe Maddie fiindca ar fi gasit acea jucarie in camera copiilor undeva pe un raft atat de sus incat numai un adult l-ar fi putut pune acolo. Autorul articolului se mira de eventualitatea ca un criminal venit sa o rapeasca pe Maddie sa-si fi luat timp ca sa aseze o jucarie pe un raft...

Of, Doamne, cate semne de intrebare, cate indoieli.

Sincer, nu stiu ce sa cred 100%, toate versiunile pot fi adevarate. Pe mine personal cel mai mult m-a deranjat stapanirea de sine (ca sa nu zic mai mult) cu care cei doi parinti vorbeau in fata camerelor. Eu mi-as fi smuls parul din cap, m-as fi tavalit pe jos de durere si as fi urlat in camere fara sa ma mai gandesc ca "vai, sa nu cumva sa ma vada rapitorul ca plang si sa simta satisfactie din treaba asta". Sa ramai atat de calm intr-o asemenea situatie mi se pare suspect. E trist, dar din cauza asta nici nu am reusit sa ma implic emotional in acest caz si m-am tot intrebat de ce, fiindca altfel reactionez mereu vehement cand e vorba de copii, ma implic si sufar. Aici am avut impresia ca ceva nu se potriveste, ceva m-a deranjat din capul locului.

Cei doi parinti nu sunt credibili in "suferinta" lor. Da, nu e o crima sa le dai copiilor sedative ca tu sa poti iesi la restaurant (??!!), dar spune multe despre "iubirea" pe care o ai fata de copii. De ce-i mai faci daca vrei sa nu te deranjeze? De ce mai pleci cu 3 copii in concediu cand tu ai chef de petreceri si bautura? Si cate si mai cate... Toate astea luate individual pot fi dezamorsate, dar spun prea multe despre caracterul indoielnic al celor doi McCann si despre modul foarte denaturat cum inteleg ei sa fie parinti. Pana si in campania asta turbata pt. a castiga atentia publica, uneori ai senzatia ca e vorba mai mult despre ei decat despre fetita lor.

Scria cineva cu cateva pagini in urma ca ar fi mai ingrozitor daca Maddie ar fi fost omorata de un criminal strain. Pentru mine ar fi mai ingrozitor (dar mai conform cu statisticile) daca parintii ar fi vinovatii, iar circul promotional facut de ei nu ar fi fost decat masuri de distragere a atentiei combinate cu o psihoza f. periculoasa.

Sper sa se afle candva adevarul.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Pe mine personal cel mai mult m-a deranjat stapanirea de sine (ca sa nu zic mai mult) cu care cei doi parinti vorbeau in fata camerelor. Eu mi-as fi smuls parul din cap, m-as fi tavalit pe jos de durere si as fi urlat in camere fara sa ma mai gandesc ca "vai, sa nu cumva sa ma vada rapitorul ca plang si sa simta satisfactie din treaba asta". Sa ramai atat de calm intr-o asemenea situatie mi se pare suspect.



Eu cred ca e o adevarata trufie sa credem ca noi chiar le intelegem durerea si ca stim exact prin ce trec.
Ai citit vreodata la subiectele care noua ni se par fara speranta de la umanitare? Citi de acolo isi smulg parul, citi se tavalesc pe jos?
M-am intilnit cu parinti doboriti de durere, unii care abia mai puteau pune un pas inaintea celuilalt in fiecare zi, unul nu mincase de 3 zile, nici unul n-avea o lacrima, nici unul nu s-a plins o secunda, unii mi-au zimbit, altii m-au intrebat ce fac.
Asta era felul lor de a rectiona, al tau ar fi fost probabil altul si te cred, dar numai faptul ca femeia asta nu ofera lacrimi pe piine si marturisiri rascolitoare delicioase publicului larg, mie nu mi-o face suspecta. Mai relevant mi se pare faptul ca nu exista in Allgarve pe un teritoriu de 20 mile raza un frigider liber...

Personal am numai o indoiala. Ca acum si daca va veni o proba relevanta care sa indrepte cazul spre un criminal anume, politia portugheza va actiona in vreun fel.



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Din revista Stern din 12 septembrie:

www.stern.de/politik/panorama/597291.html?q=Maddie" target="_blank">http://www.stern.de/politik/panorama/597291.html?q=Maddie

E un interviu cu un psiholog german, care pune printre altele urmatoarele probleme:

- parintii care-si pierd un copil trec prin reactii tipice: tristete/depresie, faze de disperare, parintii se retrag in tacere, chiar se cearta. Familia McCann nu a aratat nici unul din aceste simptome tipice experientelor traumatizante.

Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!




eu am citit intr-unul din multele articole/stiri(scuze ca nu-mi aduc aminte care ca sa pun linkul) aparute pana acum,ca exact astea au fost reactiile lor in primele zile de dupa disparitia fetitei.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nu stiu cum au suportat si suporta fam McCann disparitzia fiicei lor... dar asa cum spunea si Andrada - si eu am cunoscut oameni care si-au pierdut pe cei dragi si... nu aveau o lacrima... desi erau zdrobitzi de durere... am cunoscut oameni a caror copii au fost grav bolnavi si... nu se tavaleau pe jos de disperare... se rugau si luptau in continuare... fara lacrimi... Cred ca Dumnezeu itzi da atunci putere inzecita sa continui atat timp cat mai speri, cat mai crezi ca exista posibilitatea sa-tzi vezi pruncul salvat...
Nu mi se pare "fair" sa judecam noi - cei care nu am pierdut niciodata un copil - ce simt acei parintzi in astfel de situatzii...
Ca o mica paranteza - off topic: eu mi-am pierdut de 2 ori prunca (e ca argintul viu - nu sta o clipa locului) - pt vreo 2-3 min de fie data (odata in centrul comercial aflat la doi pasi de casa si o data in Aquaria unde eram cu sotzul). Nu am simtzit disperare ci m-am simtzit exact ca un copoi care TREBUIE sa "ia urma" si sa gaseasca prunca. Am intrat in asa viteza si in asa alerta ca nici eu nu ma recunosteam... Ciudat - nu am panicat deloc... Dar aici NU EXISTA "istorii" cu rapiri de copii... Aici copii merg singuri la scoala de pe la 7-8 ani si se joaca in parc si pe langa bloc ca pe la noi cu anii in urma cand eram copii...

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Ma intreb ce o sa mai spuneti despre presimtirile voastre daca se va dovedi ca nu ei sunt vinovati.

Normal ca trei copii de varste asa mici te epuizeaza. Lectureaza un pic pe aici cate subiecte de "nu mai pot" sunt. Asta nu inseamna ca te apuci sa iti omori copiii. Daca s-a intamplat sa moara din supradozare de sedativ intr-adevar atunci e doar trist. Nu vad nici un sens in crucificarea printilor inainte de aflarea adevarului.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Clover - tu ai citit ce s-a scris la topic?
Ai sa vezi ca majoritatea (90%??) le-au luat partea si nu vor sa creada ca parintii sunt implicati in disparitie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nici eu nu vreau sa cred. Nici un om normal nu vrea sa creada asta. Dar am indoieli. Si ma rog sa ma insel.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Clover - aici nu e topic de pariuri. Este pur si simplu o dezbatere civilizata in care fiecare isi da cu parerea despre drama unui copil. Fiecare judeca povestea disparietiei lui Maddie dupa relatarile ziarelor. Nu a fost nimeni la fata locului ca sa stie amanunte.
Daca Maddie va apare - save and sound - noi ne vom fi ocupat inutil niste zeci de neuroni din creier - cu o poveste cu final fericit.
Daca insa Maddie nu apare ... acele zeci de neuroni vor continua probabil sa dea semnale elctrice catre zonele sensibile ale creierului nostru.
Cine e vinovat nu e treaba noastra pentru ca nu suntem jurati la proces. Suntem insa sentimental legati de un copil care nu mai vede lumina soarelui. Deci vorbim si noi ca niste babe la poarta - unele cu fler de investigator al stirilor din ziar - si altele nu.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Clover - aici nu e topic de pariuri. Este pur si simplu o dezbatere civilizata in care fiecare isi da cu parerea despre drama unui copil. Fiecare judeca povestea disparietiei lui Maddie dupa relatarile ziarelor. Nu a fost nimeni la fata locului ca sa stie amanunte.
Daca Maddie va apare - save and sound - noi ne vom fi ocupat inutil niste zeci de neuroni din creier - cu o poveste cu final fericit.
Daca insa Maddie nu apare ... acele zeci de neuroni vor continua probabil sa dea semnale elctrice catre zonele sensibile ale creierului nostru.
Cine e vinovat nu e treaba noastra pentru ca nu suntem jurati la proces. Suntem insa sentimental legati de un copil care nu mai vede lumina soarelui. Deci vorbim si noi ca niste babe la poarta - unele cu fler de investigator al stirilor din ziar - si altele nu.

--------------------------------------------

nu prea vad cit a pariat CLOVER .. si nici ca ar fi fost necivilizata. este si ea o "baba" care spune ce simte,mai cu fler mai fara fler.

sper ca flerul sa te tradeze, ca Maddie nu mai vede lumina soarelui??





monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput