Cateva sfaturi va rog....

Cateva sfaturi va rog.... | Autor: cosmin_muresan

Link direct la acest mesaj


Salutare tuturor !
Numele meu este Cosmin, am 27 de ani, din Timisoara, si azi am aflat ca am o problema : azoospermie.
Da, in uram analizelor primite de la laborator , e ceva de tipul:
SPERMOGRAMA :
Volum 3 ml
Ph 7,4
Vascozitate normala
Culoare alb-galbui
spermatozoizi 0 mil/ml
leucocite 0.1 mil/ml
prezente celule rotunde

concluzie : NORMOSEMIE , AZOOSPERMIE

Ce se mai poate face in acest caz?
Mai este vreo sansa?
Nici nu vreayu sa ma gandesc ca nu voi putea avea un copil ....
Va rog sa-mi dati cateva sfaturi, recomandari....

Va multumesc mult de tot.
Cosmin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Cosmin,
cred ca stiu prin ce treci acum. si sotului meu a iesit spermograma prost (oligospermie acuta cu celularitate crescuta). de cand am aflat (06.06.) am fost la un homeopat si mi-am schimbat si ginecologul. dar din cate am inteles, ar trebui sa mergem si la un urolog.
nu stiu sa-ti spun prea multe, dar sfatul meu este sa citesti si alte subiecte de pe aici (mai ales Robert ajutor sau asa ceva) ca sa-ti faci o idee si apoi sa incepi lupta. aici toti/toate suntem intr-o lupta. te vei mai lamuri cand vei primi si alte raspunsuri mai avizate decat al meu.
iti doresc multa putere de lupta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Imi pare rau Cosmin,dar poate se mai face ceva!
Doctorul tau ce ti-a spus?Ti-a dat ceva tratament?
Si sotul meu avea 1,2 mil si a urmat un tratament naturist care a crescut nr.la 30mil,dupa numai o luna.Peste 2 saptamini isi face o noua spermograma dupa 3 luni de tratament si vom vedea ce va fii.
Speranta moare ultima!
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Chiar daca toate tratamentele esueaza (ceea ce nu-ti doresc!) si valorile spermogramei raman la fel de sumbre, tot se mai poate face ceva. Fertilizare in vitro, dupa ce in prealabil ti s-a facut o punctie si ICSI (introducerea spermatozoidului prin injectie intracitoplasmatica in ovul). Daca vrei sa-ti mai dau amanunte, trimite-mi un mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Buna Cosmin.
Incearca sa dai o cautare pe forum dupa subiectele scrise de Robert (care are cam aceeasi problema ca si tine) si dupa tratamente pe baza de vitamina E si zinc,ceai de napraznic,etc...
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Buna Cosmin,abia azi am vazut mesajul tau,si eu sunt din Timisoara !
La ce medic mergi ?? Unde ai facut analiza ??
Si noi ne "batem" cu oligospermia sotului.
Ai facut analiza la 3-5 zile repauz de la ultimul contact ??
Si un control urologic ar fi bine venit,poate e obstructionat canalul seminal.

Adresa mea de mail este mariutza27@yahoo.com daca doresti sa-mi scrii pe mail si apropo...pe 10 august facem intalneala cu mamice,cu burtice,cu aspiranti si aspirante in Parcul Copiilor,esti bine venit daca doresti,impreuna cu sotia ta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmin_muresan spune:

Salutare din nou!
In primul rand multe multumiri pentru promptitudine si mai mult pentru faptul ca sunteti aproape de mine. Va rog sa continuati sa-mi scrieti pe cosmin_muresan@hotmail.com sau pe cosminmuresan@yahoo.com.
Astept mesajele voastre. Trebuie sa marturisesc ca-mi sunt de un rela folos ( cel putin psihic momentan).
Revin cu cateva amanunte. Chiar azi am primit rezultatele spermogramei si se pare ca este prezenta o bacterie proteus mirabilis. Nu stiu despre ce ste vorba dar sper sa nu fie nimic grav. Credeti ca acesta poate fi motivul ? Credeti ca o sa se rezolve problema infertilitatii daca ma scap de acesta bacterie? Eu sper ca da. Sa vedem. Oricum , maine am programare la medicul de familie sa vedem ce zice, si o sa ma programez si la un medic urolog.
daca poate cineva sa-mi dea adresa lui Robert, i-as fi recunoscator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna Cosmin! Da, cu siguranta ca bacteria aia pacatoasa influenteaza si inca bine de tot valorile spermogramei. Abia dupe ce spermocultura este "curata" se poate pune un diagnostic pe baza spermogramei. Asa ca asteptam vesti bune de la tine dupa ce inchei tratamentul. Eu personal nici nu ma mai gandesc sa-ti dau acum detaliile pe care le mentionasem in mesajul anterior, vorbim dupa. Important e sa stii ca intotdeauna mai exista o solutie.
Pe Robert il gasesti cautand printre mesajele mai vechi putin, din paginile anterioare si poti sa-i trimiti mail de la profilul lui personal.
Sanatate!
karula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Imi pare rau Cosmin,dar poate se mai face ceva!
Doctorul tau ce ti-a spus?Ti-a dat ceva tratament?
Si sotul meu avea 1,2 mil si a urmat un tratament naturist care a crescut nr.la 30mil,dupa numai o luna.Peste 2 saptamini isi face o noua spermograma dupa 3 luni de tratament si vom vedea ce va fii.
Speranta moare ultima!
Valentina




Ce tratament a facut sotul tau?Naturist?De azi vreau sa-i iau si sotului meu tratament naturist.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Da Gabi a urmat un tratament pe care la scris Livia si pe care cred ca il stii:

Vit A- 1.5-2 mg pe zii
Vit C,cit mai multa
Zinc-15 mg pe zii
Tableta de telina,2 de 3 ori pe zii
Capsule de napraznic,2 de 3 ori pe zii
Spirulina
Sirop de pin-8 linguri pe zii pe stomacul gol
Brinca ursului,1 lingurita de 3 ori pe zii
Ulei de catina,dar nu am gasit si a luat vit E, 1 pe zii 20 de zile si 10 zile pauza
Peste 2 saptamini isi face spermograma si va spun atunci cit de bine stam.

Doamne ajuta!
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Am uitat sa va spun ca nu a baut alcool,nu a mai fumat,carne de porc a mai mincat pentru ca este un gurmand,dar nu a exagerat!

Va pup
Valentina

Mergi la inceput