Retete mancare in aburi

Retete mancare in aburi | Autor: LindaZ

Link direct la acest mesaj

Voi ce mai gatiti la aburitor? ca eu nu mai stiu ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Haide-ti fetelor va asteptam cu idee,si eu am o oala care are un vas de iena cu gaurele in care chiupurile se pune peste oala ,a ramas nou la mine in dulapAr trebui sa-l folosesc mai ales sunt la dieta. legume si fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

au am facut un fel de crema de ciocolata (de pe un site francez); nu e grozava, dar daca vrei sa incerci ... e buna

Petits pots Chocolatés

- 200g de ciocolata NEAGRA (eu am luat din aia cu 85% cacao)
- 150 ml lapte (eu am pus degresat )
- 100 ml smintina lichida light (15% ; exista si mai "slaba" ?) (obs. intr-o alta reteta, de pe acelasi site, continutul de smintina era de 200 ml.; eu am pus ceva intre,ochiometric, cam 150 ml.)
- 3 galbenuse
- 3 LG indulcitor (eu zic ca merge si mai mult, ca ciocolata aia neagra e tare amara)

Rupeti ciocolata in bucati si topiti-o intr-un bol la abur (edit: tot pe aragaz, la bain-marie).
Adaugati laptele si smintina .
Fierbeti pt 15 min, amestecind din cind in cind (eu asta am facut-o la bain-marie, pe aragaz)
Intr-un castronel bateti galbenusele cu indulcitorul si incorporati ciocolata topita.
Varsati compozitia in 4 boluri, apoi puneti-le in cosul de abur.
Acoperiti cu folie de Al si lasati crema la abur pt. 15 min.
Lasati la racit si apoi puneti-le la frigider pina in momentul servirii. (obs. trebuie racite bine, ciocolata asta a fost mai buna a 2 a zi)

Am mai facut si rosii umplute cu spanac ... la fel, nu grozave, da' merg (nu mai stiu cantitatile exacte, daca va intereseaza o sa o postez)

Peste ... macrou (decapitat si curatat), l-am sarat, piperat, am pus mirodenii (fiecare ce vrea, cica se poate pune salvie, busuioc, maghiran, ghimbir, cimbru s.a.); am facut vreo 3 gauri pe-o parte, am pus in ele usturoi, am taiat vreo 2-3 felii de lamiie peste (dar cred ca mai bine e sa pui numai zeama, coaja se cam amaraste in timpul gaitului); am lasat vreo 30 min (ca sa intre condimentele bine in peste); am impachetat "ansamblul" bine in folie de Al si l-am gatit la abur vrei 30 min.
Nu l-am gustat inca, dar cred ca e OK

Alta reteta pe care o stiu, o sa o fac zilele urmatoare:
Rulouri de pui/curcan

File de pui/curcan, batut ca la snitel: se sareaza, se pipereaza, se
unge cu mustar deasupra, se condimenteaza (fiecare cu ce vrea, ierburi uscate sau proaspete); se ruleaza carnea (ca o clatita), se impacheteaza in folie de Al si se gateste la abur vreo 30-35 min.

Crema caramel, Orez cu lapte ... vreti ?




Mergi la inceput