cum pregatim bamele?

cum pregatim bamele? | Autor: capra cu trei iezi

Link direct la acest mesaj

am cumparat bame congelate, se mai fierb in bors? poate imi dati si mie ceva idei de cum sa le pregatesc.va multumesc!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai eu le-as pregati la fel ca pe cele proaspete. Eu nu le fierbeam in bors ci in apa in care puneam o lingura de otet. Unde ai gasit bame congelate? Sunt la fel de scumpe ca cele proaspete din piata? As manca si eu dar mereu m-am zgarcit cand am vazut cat de scumpe le dau taranii in piata. Plus ca sunt cam tuta si nu stiu sa le aleg si le nimeresc mereu batrane si atoase.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Am gasit un subiect despre mancarea de bame:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67084

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Unde ai gasit bamele?! Era moartea mea mancarea de bame cand eram mica, dar aveam la bunica in curte.
Pui cu bame
Ingrediente

500 g bame
1 ceapa
50 g unt
3 rosii
100 ml vin alb
1 pui
50 ml ulei de masline
50 ml otet
patrunjel verde
sare si piper dupa gust

Se spala bamele, se oparesc intr-un litru de apa clocotita, in care s-a adaugat otet. Se lasa 15 minute si apoi se limpezesc cu multa apa rece;

Se taie carnea de pui in bucati potrivite, care se pun intr-o cratita cu ulei, se acopera si se lasa la foc mic, pana se rumeneste frumos, intorcandu-se de pe o parte pe alta;

Se adauga apa cat sa acopere carnea, se lasa sa fiarba la foc domol, cand carnea e aproape fiarta, se adauga bamele, rosiile taiate, sarea, piperul, vinul;

Se mai pune la cuptor pana scade sosul si cand este gata se adauga patrunjelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

am gasit la cora (sper sa nu fie reclama) si costa 4,99 lei-400 de grame.
merci pentru retete.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput