a luat cineva Clomifen?

a luat cineva Clomifen? | Autor: rondel

Link direct la acest mesaj

Fetelor, spuneti-mi va rog, cum se ia acest medicament? Am inteles ca este pentru stimularea ovulatiei si se ia din ziua a 3-a de ciclu dar cat timp?
In a cata zi dupa ciclu poti face HSG-ul?
Mie medicul mi-a vorbit de toate astea dar atunci am ignorat cu totul crezand ca n-am nevoie si acum cand ma gandesc, nu mai stiu nimic si trebuie sa-l anunt inainte cu cateva zile de HSG.

Help me, please....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna Rondel,

eu am luat clostilbegyt - care are la baza clomifen - din ziua a 5-a pana in a 9-a, cate 2/ zi. Pe prospect scrie ca in general tratamentul se incepe cu 1 pe zi. HSG-ul se face in una din zilele 11-13, sau cel putin asa mi-a recomandat mie dr. avand un ciclu de 28-30 de zile.

Fiecare e o situatie speciala, si de aceea cred ca ar fi mai bine sa vorbesti cu dr. tau, el iti poate spune cu precizie ce trebuie sa faci.

Te pup si sa auzim numai de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Eu am luat (si mai iau si acum) Ova-mit,care are ca substanta activa clomifen.Pe prospect scrie sa-l iei din ziua a 5-a pana in ziua a 9-a.Mie mi-a zis sa iau din ziua a 2-a,cate una pe zi.
HSG se poate face intre zilele 8-13,dar mai bine 8-12.
Cel mai bine e sa intrebi medicul.Nu lua clomifen dupa capul tau.
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rondel spune:

Mie mi-a prescris Clomifen, mai demultisor, dupa ce am facut o monitorizare a ovulatiei, totul a fost OK dar a zis ca pentru o "reusita" sa iau medicamentul asta din ziua a 3-a, tin eu minte, si dupa aceea sa fac o HSG, probabil ca dupa o verificare a trompelor se curata si mai bine si e garantata "reusita" sau "prinderea oului". Cine mai stie?

Va tin la curent cu vestile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

De ce nu mergi iar la dr. sa vezi ce-ti recomanda? Mai ales ca spui ca a trecut ceva vreme... Si HSG-ul se face dupa un examen bacteriologic recent... vezi ca e un subiect pe tema aceasta.

Nu e bine sa te joci cu hormonii, mai bine mergi la dr, e mai sigur!

Te pup si o zi buna!

Mergi la inceput