Cum se pregateste rucola?

Cum se pregateste rucola? | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj

Buna.

Am cumparat rucola si nu stiu daca se pregateste ca salata normala si langa ce merge mai bine... stie cineva?

www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Grecia 2007, Franta 2007, Brasov 2007, Cheia 2007, Sarata Monteoru 2007
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

* ca o salata obisnuita amestecata cu alte salate, rosii, ardei, morcovi rasi cruzi ... etc .. dupa gust si imginatie
* salata cu morcovi cruzi rasi, cartofi fierti, fasole verde fiarta , masline, sare, lamiie, ulei
* cu parmezan si otet balsamic
* cu paste si cartofi
* cu gnocchi ( galuste italiene) de cartofi
* supa de rucola cu cartofi (jumatate din cantit de cartofi cuburi + 1 catel de usturoi se calesc in putin ulei, ii scoti pe o farfurie, separat pui celalata jumatate de cartofi bucati mari sau chiar intregi sa fiarba cu supa de legume sau cub 15 min + sare. Se adauga rucola calita putin in tigaie + cartofii cuburi de la inceput ... si se continua fierberea pina cartofii cei mari sunt fierti. Ii scoti si ii strivesti cu furculita ( numai pe ei ) si ii adaugi la supa cre o a fie mai groasa. Ideala de mincat cu cascaval de oaie ras deasupra si crutoane de piine sau piine arabeasca taiata bucati)
* se poate face si pesto ( dupa metoda clasica a celui de busuioc )
* cu speck ( este o carne uscata , usor afumata )+ ulei
* cu felii de mortadela facute la gratar ( putin) si condimentate cu sare, ulei si lamiie ... merge si cu piept de pui ....


etc






www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Vezi sa fie proaspata, altfel e amara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Cu o vinegreta buna frantuzeasca, cu putin arpagic sau ceapa verde, cateva rosii si cativa castraveti taiati felii subtiri. Eu asa fac si ne place tare mult.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Multumesc mult!!!

www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Grecia 2007, Franta 2007, Brasov 2007, Cheia 2007, Sarata Monteoru 2007
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Salata de rucola merge excelent cu peste la gratar (Dorada sau Levrek) sau cu friptura de vita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Chiar miercuri am facut o salatica de rucola in care am pus asa:
nuci putin prejite in tigaie (fara nici un crop de ulei si tinute pana se coloreaza putin), parmezan ras, otet balsamic, ulei de maslinute, cateva frunze de busuiecmaruntite, si cateva rosii chery.

O bunatate

Narcis George bobocel de cl I si Narcisa

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smnarci2000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

prosciuto crudo + rucola + parmezan felii subtiri + ulei de masline + otet balsamic, ierburi aromate la alegere ( de ex. oregano)
Eu le aranjez pe o farfurie, cateva feliute de prosciuto, parmezan, rucola si apoi fiecare isi pune cat ulei de masline si otet balsamic doreste.

Cel mai gustos este consumata cu foccacia, dar daca nu e, merge si cu paine prajita si data cu usturoi.

Carla

Mergi la inceput