* Bucurii de sept-oct 2006 (78) - La multi ani! *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

quote:
Originally posted by floricel79

Lakioana, ieri am trecut prin Alba (sotzul meu este din Blaj) si m-am gandit la voi. Ce mai face Reby?



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)


Multumim ca te-ai gandit la noi...
Reby e la fel de neastamparata...nu poate fi lasata o clipa nesupravegheata (se si vede, ca desi umbla bine...chiar foarte bine as spune...nu o lasam inca sa mearga fara ham pt. ca o ia la fuga si nu mai oreste decat dupa ce da peste o bordura si cade in cap. La fel...chiar daca o pun in funduletz...oriunde ar fi, se ridica brusc si se arunca in fata ca sa fuga. Se vede foarte bine si in poze ca trebuie ca doua persoane sa o tina ca sa nu o ia la sanatoasa pe banca.)
In rest...ies dinti in veselie...acum papa...acum nu...oricum m-am invatat. Pune pe ea destul de bine, deci ii este suficient. Acum are 9 ,300. Sunt mai mult decat multumita.
E vioaie, vesela non-stop, vorbeste foarte multe. Deja vorbeste singura si cu papusile ei. Tziiiiiiiiiiiiiipa toata ziua...si noaptea daca e treaza. Dar nu ca e suparata... ci tocmai ca sa ne arate cat e ea de binedispusa.
Cam atat din ce mi-am adus aminte sa iti spun.
Acum e randul tau

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Eu tocmai am incercat sa-i dau papa la roxana: cartofi piure cu ou, nu a papat; spanac cu ou, nu a papat. A treia mancare (dovlecel cu alte legume) am ars-o pe foc :))





Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Roxana nu mai are stare deloc si nu sta o clipa; cel mai mult ii place sa o duc eu de manuta, de fapt sa ma poarte ea peste tot, fara o directie anume, doar sa mearga. In parcul mare este un fel de sant, mai micut, ea numai prin el se plimba cand mergem acolo. I-am luat si eu ham dar nu-l prea suporta.
Eu acum o intarc, suntem in curs de intarcare de fapt, si sunt foarte bucuroasa ca de cand papa seara lapte praf, nu se mai trezeste noaptea asa des, noaptea trecuta s-a trezit o singura data si i-am dat tzitzi dar in general ii dau apa, face un pic de "gargara" (la figurat:)) si se culca la loc.
Aseara ii "citeam " dintr-o carte de povesti cu poze si ii explicam cum face vaca si apoi cand ajungeam la poza cu vaca ea facea un fel de "MMMM" si se uita mandra la mine! A fost super draguta.
In rest e mare, are cam 10 kile jumate si 78 cm, infectia urinare e singura "umbra" din viata noastra, sper sa treaca odata si sa scapam de ea.








Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

quote:
Originally posted by floricel79

Eu tocmai am incercat sa-i dau papa la roxana: cartofi piure cu ou, nu a papat; spanac cu ou, nu a papat. A treia mancare (dovlecel cu alte legume) am ars-o pe foc :))





Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)


Eu i-am facut ieri supa de legume cu orez si carnita de pui dreasa cu galbenus si smantana. A iesit super.Toate legumele(cartof, morcov, patrunjel, pastarnac, telina si mult dovlecel) le-am dat pe razatoare, le-am fiert impreuna cu carnita de pui, am adaugat orezul..la final galbenusul si smantana...si miam...miam!!! A papat destul de bine (pe alte mancaruri de genul asta nici nu voia sa puna guritza). Si inca a papat nepasat...exact asa cum am luat-o din oala. trebuie sa specific ca inainte de a avea eruptia asta puternica de dinti, se chiar invatase cu papa nepasat. Ii placea mai mult decat pasat. Acum o dor dintisorii...scumpa lu' mama.
In orice caz...supa asta (care numai supa nu era de fapt...ca sotul i-a zis tocana, de groasa ce am facut-o)...am mancat-o si noi cu mare pofta...inclusiv sotul care nu spune aproape niciodata: ce mancare buna (acum a zis )

Chiar...apropo...copiii vostri papa pasat sau nepasat? Ca mie mi-e frica sa nu dea inapoi ...sa se dezvete de papa nepasata.

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Roxana mananca pasat, nu foarte fin, dar pasat cu mixerul vertical. Am incercat de cateva ori sa-i dau zdrobit cu furculita dar nu vrea. Acuma eu nu stiu ce sa fac, nici nu o pot forta sa pape cu bucatele daca nu vrea si daca are doar 4 dintisori, cum sa mestece cu ei?




Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

buna fetelor!

eu n-am mai dat de ceva timp pe aici, fiindca am fost singura cuc impreuna cu banditzii mei, care au stiut sa profite la maxim de situatzie. Acum s-a indurat maica-mea de noi si s-a reintors inainte de data planifica, asa ca mai am un moment de respiro.

Lakioana, am vazut-o pe frumoasa de Rebi, e o dulcica si jumatate. Si eu ma gandisem intr-o vreme sa cumpar 2 astfel de hamuri pt cand vor umbla ai mei singuri, dar pe aici esti privit crucis si blagoslovit mai rau ca un hot de cai cand folosesti asa ceva. Cred ca unii ar fi in stare sa sune la protectia copilului, fiindca iti tii copilul "in lesa". Daca tu ai nevoie de inca o persoana ca ajutor, gandeste-te ce sa mai zic eu...
sunt indiscreta daca intreb unde vreti sa emigratzi?

In rest noi suntem ok, copilasii fac tot felul de faze, incepand cu iesitul afara din casa in gradina, atunci cand uit vreo usa deschisa, imi opresc aspiratorul, de la buton, sau il trag direct din priza cand mi-e lumea mai draga, s-au cocotzat pe masutza din sufragerie, si de acolo pe sofa, dar stiu sa si "aterizeze" frumos, recunosc si ei vaca (cred ca e un animal iubit :) ), mingea si telefonul, duc aparatul la ureche, resp. ceafa si sporovaiesc de mama focului, se joaca de-a v-ati ascunselea...Ce mai, nu ma plictisesc, de o vreme au inceput si micile certuri intre ei finalizate cu paruieli. Deocamdata nu prea intervin, ii las sa-si rezolve conflictele singuri.

I-am cantarit si eu acum cateva zile si mi-a cazut fatza cand am vazut: 10,5 kg de bucata (asa se explica durerile mele de spate) de masurat n-am reusit, in orice caz ajung cu manutza pe plita de la aragaz .

Floricel, si eu le-am dat azi pireutz de cartofi, morcovi, dovlecel si carne de vaca si mi-au lins farfuriile.

Acum va las, mai scriu diseara dupa ce-i culc.

O zi faina si senina va doresc.

La geam

La piscina

Basmalutza noua


Hrana sanatoasa

4 ochisori frumosi


Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Am uitat sa va spun ca Reby se cere de ceva timp si la kaka si la pipi la olita...cand vrea sa faca caca spune: kaka si arata cu degetelul catre olita, iar cand vrea sa faca pipi...spune tot kaka ...nu stie sa spuna altfel...doar ca atunci cand se cere la pipi pune manutza jos la pampers si imi arata catre el. Cred ca in curand nu o sa mai avem nevoie deloc de pampers. Initial...cand se cerea de cate 10 ori pe zi la caca credeam ca e rasfat, ca ii place prea mult pe olita...dar dupa aceea am pus-o repede pe olita, chiar cand imi spunea...si mi-am dat seama ca ea de fapt se cerea la pipi. Daca nu o pun cand spune ea...se intoarce...se duce intr-un colt, pune manutza la pampers sta cuminte si zice kaka. Daca o dezbrac atunci, pampersul e ud. Concluzia: deocamdata nu se poate tine mult timp. E inca micutza. Oricum nu m-am asteptat niciodata sa se ceara constient la kaka si pipi...atat de micutza.
Am terminat...doar asta voiam sa va mai spun.

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Lakioana, te rog frumos spune-mi ce alte feluri de mancarica (cea de la amiaz)ii dai fetitei? Si galbenusul de ou l-ai pus in piure, fiert si dres cu smantana? Ca eu nu mai stiu ce sa-i dau lui Rares dupamasa, ii fac supita de legume cu carnita de pui si fidea, dar as dori sa-mi dai si alte retete. Rares are 10 luni.
Si care e programul de masa la voi si ce-i dai bebitei in rest?

Merci mult, te pup,

Zina si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

quote:
Originally posted by Zina

Lakioana, te rog frumos spune-mi ce alte feluri de mancarica (cea de la amiaz)ii dai fetitei? Si galbenusul de ou l-ai pus in piure, fiert si dres cu smantana? Ca eu nu mai stiu ce sa-i dau lui Rares dupamasa, ii fac supita de legume cu carnita de pui si fidea, dar as dori sa-mi dai si alte retete. Rares are 10 luni.
Si care e programul de masa la voi si ce-i dai bebitei in rest?

Merci mult, te pup,

Zina si Rares


Galbenusul de ou l-am amestecat asa crud cu smantana si l-am pus in supitza cu vreo 10 minute inainte de a stinge focul(ca sa se fiarba bine oul)...la final am mai pus o lingura de smantana.
Reby mai papa bine ciorba de perisoare facuta ca si pt. noi doar ca f. putina sare, ciorbitza de rezel (legume rase fierte dupa care pun rezelul: aluat facut de casa tare si dat pe razatoare, iar mai apoi pus in ciorbitza sa fiarba alaturi de legume si pui...desigur o lingura de smantana)...dar cel mai bine papa pilaful de orez cu carnitza de pui sau vitzel si legume variate(lasat pe foc la foc mic pana infloreste bine orezul si se inmoaie). Am incercat sa ii mai dau si tocanitza de pui cu dovlecel...facuta ca pt. noi, doar ca nu calesti nimic ci fierbi in apa putina cu unt carnitza taiata bucatele cu putina ceapa data pe razatoare si mai apoi adaugi dovlecelul dat si el pe razatoare. La final adaugi rosie decojita fara seminte, o lingura de faina desfacuta in apa si mai fierbi inca vreo zece minute. Spuneam am incercat...pt. ca nu prea a avut succes. Dar e o reteta buna...poate pt. mai tarziu la Reby a mea. Pe langa tocanitza de pui se poate da pireutz de cartofi sau paste fierte cu putin unt...sau chiar pilaf simplu de orez.
Sper sa te fi putut ajuta cu ceva idei. O sa ma mai gandesc si o sa mai postez cate ceva pe masura ce imi aduc aminte.




_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am vazut poze cu nastrusnicul de Matti care aprinde si stinge lumina, cu frumusetea de Reby si cu gemenashii de Adina (pana acum n-au mers la mine pozele). Sunt superbi toti!

*****************************************Mirabela, mamica fericita de DAVID STEFAN (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput