Bere de ghimbir

Bere de ghimbir | Autor: alinabojuc

Link direct la acest mesaj

are cineva reteta de bere de ghimbir? eu am una la care am nevoie de acid tartric si nu gasesc. am incercat la farmacii si la magazinele naturiste.am facut fara dar parca lipseste ceva. seamana foarte bine cu socata dar are un pic de iuteala de la ghimbir. e buna dar totusi ma intreb cum ar fi cu acel acid tartric. aveti voi cumva o reteta mai buna? am cautat pe google dar nu am gasit. sper sa veniti cu vesti bune.

alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Salut din nou. Ieri voiam sa scriu reteta de bere dar nu gaseam revista.
Ingrediente: 2 linguri cu radacina proaspata de ghimbir, rasa sau maruntita, 2 lamai, jumatate de kg. de zahar, 4.5 l. apa, 1 lingurita de acid tartric si jumatate de lingurita de drojdie uscata.
Lamaile feliate, ghimbirul, apa, acidul tartric si zaharul se pun in cratita si se lasa sa fiarba 5 minute. Se lasa sa se raceasca la temperatura camerei. Se presara deasupra drojdia si se acopera. Lasati asa peste noapte. dimineata strecurati amestecul. Apoi turnati in sticle de plastic. Bautura va incepe sa fiarba. De aceea din doua in doua ore trebuie sa eliberati capacul sa nu se formeze presiune in interior. Berea e gata cand sticla a devenit tare. Asta se intampla cam in 24 de ore. Se pastreaza la rece si se consuma in 3 zile de la fabricare.
Am stat si m-am gandit in legatura cu acidul tartric. Am gasit ca el se extrage din gref, asa ca data viitoare cand mai fac voi pune si cateva felii de gref. Cred ca nu are ce sa se intample rau. Poate doar sa fie mai buna berea.
Haideti, va rog, veniti cu idei.Va pupacesc.

alina

Mergi la inceput