Gem de pere

Gem de pere | Autor: susulina

Link direct la acest mesaj

Buna! Am niste pere si m-am apucat sa fac gem. Le-am pus cam un kg de zahar ca mi se par foarte dulci si le-am pus la fiert. Acum ma gandeam ca nu trebuia sa pun zaharul de la inceput ca a inceput sa se lipeasca... Asta e... Problema e ce-i mai pun. Se mai pune ceva? Lamaie?Scortisoara? Multumesc anticipat pt orice sfat.Aaa si cand stiu ca e gata?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

da, nu trebuia sa le pui zaharul de la inceput. Dar ai avut mai multe de le-ai pus asa mult zahar. Eu stiu ca se pune la final zahar dupa gust. Altceva nu cred ca se mai pune. mai asteptam pareri, sa nu te induc in eroare.

Sa ai spor.

Elena 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Da, am avut mai multe pere. Au iesit 14 borcane de 400g. E mult zahar?Eu ma gandeam ca daca la dulceata se pune 1 kg la o farfurie de fructe, la atatea pere ce am avut eu...oricum am pus dupa ureche. Pana la urma am stors si jumatate de lamaie si am lasat si coaja vreo 10 min acolo. A iesit bun, zic eu. N-am mai pus altceva. Am capsat borcanele si le-am bagat la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Pai la gem cam asa se pune zahar, dupa ureche, eu stiu ca mama fierbea in curte gemul, in tuci mare, prune + pere si punea 1 Kg zahar.
Nu-i problema asta, difera si cat de coapte si de dulci erau si perele, ma bucur ca ti-a iesit, si eu sunt moarta dupa dulceturi si gem, sunt in stare sa le mananc fara paine, direct din borcan!

pupici

Elena 6+

Mergi la inceput