*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

noi am fost la vaccinul de 4 luni ieri si david a plans putin pentru ca la ora aia isi dorea sa doarma.

La control a iesit asa: 7 kg, 68 cm si o sa amanam diversificarea "grea" pana la 5 luni.

Adica rau am facut ca pana acum am avut 2 doctori la copil, unul a zis sa-i dam de la 3 luni si jumate sucuri din fructe iar la 4 luni sa-i dam supe pasate, iar celalalt dr a zis sa amanam pana la 5 luni cu toate astea.
Am renuntat la primul dr asa ca david o sa inceapa cu supele de la 5 luni, ca deja suc ii dam si nu-l mai scoatem.



, mamica de David (24.04.2007)
poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Aseara am incercat sa-i dau sinul sting si a inceput sa tipa ca din gaura de sarpe, am incercat de 2 ori dar fara succes, in schimb a supt din dreptul. A dormit de la 10 la 7 dimineata, dar nu stiu cum va fi la noapte asa ca ...Azi de dimineata am incercat iarasi sa-i dau sinul sting, e cam dureros, s-a strins lapticul, am pacalit-o un pic, dar iarasi a plins...Voi ati patit asa ceva ??M-am muls dar vreau ca ea sa pape din amindoi. Aveti vreo idee ce pot face ?

Pupici Angi si Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Salutare fetelor!
Eu va citesc cand apuc ca sunteti foarte active dar de scris reusesc mai rar.
Vad ca vorbiti de caderea parului si de venirea ciclului. Exact lucrurile cu care ma confrunt si eu acum.
Timur, nu stiu sa-ti spun daca e bine sau nu cu ob-uri dar pot sa-ti spun ca eu am folosit. Luna trecuta pentru ca nu aveam nimic si a venit chiar in ziua botezului si nu ma asteptam sa-mi vina si nu mai aveam nici un tampon in casa. Asa ca de nevoie am pus ob. Luna trecut a durat si putinasa ca pe cand sa merg sa-mi cumpar am renuntat pentru ca-mi trecuse deja. Si azi mi-a venit deja a doua oara si iar am pus ob ca tot nu-mi cumparasem ca in prostia mea am crezut ca poate cine stie ce-o fi fost acum o luna. Dar acum mi-am luat tampoane si gata. Deci nu te sfatuiesc, cred ca e totusi prea devreme.
Iar cu parul, stilista mea mi-a zis ca de cazut cade, dar se regenereaza si de chelit nu chelesc sigur. M-a asigurat ea

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Angela, eu am patit asa - si am facut cum a recomandat Didi - nu era vorba de san ci de pozitie. Deci am tinut bebita in aceeasi pozitie ca si la sanul pe care il accepta la sanul pe care nu il accepta. E mai dificila pozitia, dar merge - si a acceptat imediat. Vad ca acum dupa o saptamana si-a revenit

Chowpersa, in Municipal am nascut :) Dar caciulita am luat-o de la targul de florii de la muzeul taranului . Am remarcat si eu ca se vindeau acolo caciulite exact ca cea pe care o avea Manu acasa :)

Ella, deci se poate amana diversificarea pentru 5-6 luni si daca nu sunt alaptati exclusiv / sau daca sunt hraniti bebeii numai cu lapte praf? ca tot citisem de la 4 luni si 1/2 si eu as amana totusi pana pe la 5-6 luni. am uitat sa intreb pediatra Ei, oricum mai e o groaza pana atunci.
Of, vreau si eu la Barcelona! Dar las' ca tot ma duc in septembrie/octombrie pe la Sibiu ;)

he he, am vazut reportajul de pe protv cu laredoute. mi-a placut, astia de la laredoute au cam depasit limita nu stiu daca e legal sau nu, dar oricum respect fata de clienti nu este.
si venind vorba, stiti cumva daca au aparut pe la vre-un magazin de bebei haine de iarna-iarna? eu cand am fost erau de toamna mai grosute dar nu groase (gen combinezon etc) si ne ducem in septembrie la munte - ar trebui sa iau si ceva haine groase. nu de alta, dar nu am chiar asa mult timp sa colind tot orasul. ziceam ca le iau de pe laredoute

Anca de Manu
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

poohy ti-am admirat-o pe Manu intr-o seara si am uitat sa-ti spun. E super-extra frumusica!
Eu am inceput diversificarea la Natalia la 5 luni si 3 saptamani, la sfatul pediatrei, stii tu care A fost foarte bine asa, la varsta aia deja era receptiva si am trecut-o rapid la mar ras dat cu lingurita, apoi piersica.... Eu zic sa astepti cel putin 5 luni. Tu majoritar o alaptezi sau o lapte praf-ezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Buna seara capsunele si capsunei.
Mica, Pepsi nici eu nu sunt de acord cu renuntatul la alaptat asa de repede. Din pacate mersul la serviciu nu e singurul motiv. Eu am hiperprolactinemie si fac tratament cu Bromocriptina. Am intrerupt pentru alaptat, dar endocrinologul a zis nu mai mult de 3 luni. Eu as vrea sa incerc macar pana pe la 6 luni, dar nu ma lasa sotul. Mai am cam doua saptamani sa ma hotarasc.
Elteka, Chiqui, Timur si mie mi-a venit azi ciclul si e mult mai abundent decat la inceput. Dar fara nici un fel de dureri, uraaa, sper sa ma tina tot asa. Ob-uri nu am folosit, ca am mai avut cateva tampoane normale, dar la fluxul pe care l-am avut cred ca le termin pana diseara si nu prea pot sa plec acum dupa altele.
Azi am facut si noi vaccinul de 2 luni. Bebe a fost foarte cumintel, a plans cateva secunde cat i-a bagat serul si pe urma s-a linistit. Pana acum e ok, la pranz i-am dat niste Panadol. Voua cat v-a zis sa dati? Eu i-am dat 2,5 ml, dar nu mai stiu sigur daca asa mi-a zis si nu am mai vrut sa o sun ca deja am inebunit-o azi cu telefoanele. Oricum nu vreau sa-i mai dau decat daca face febra (eu nu prea cred sa faca) si atunci o s-o sun sa-mi spuna exact doza. Am facut Infanrix hexa, nu mai stiu cine zicea, dar dupa acesta se poate manca imediat. Nu are voie sa manance 2 ore dupa cel gratuit de la circa, pentru ca acolo e antipolio oral.
De vreo saptamana dormim si noi toata noaptea (de la 22 la 6) de fapt de cand l-am pus si noaptea pe burtica. Acum numai pe burtica doarme, si in carut tot pe burtica sta.
Andrada sanatate multa lui Antonio si sa nu fie reflux.
Le asteptam cu drag acasa pe Sonia si Kay, m-au bucurat tare vestile bune.
De vreo 3 zile am inceput si eu sa fac kinetoterapie, masaj si electorterapie pentru spate. Eram terminata, nici nu ma mai puteam apleca, ramaneam intepenita mereu. Acum ma simt deja mai bine, dar numai eu si cu babele ce mai suntem pe acolo. Am imbatranit deja .
Carstea poti sa-mi spui si mie de unde ai comandata steluta Tomy, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Lavi, merci Stii ca si eu iti admir fetele de cate ori le vad ;)
Pai nu imi dau seama cat suge de fapt... Ea completare ia in jur de 200 ml pe zi - in ultimul timp peste 200 - pana la 250. Azi de exemplu pana acum a luat 150, dar o sa mai ia probabil
Cat mananca de fapt nu stiu - ca poate sa nu manance atat de mult si totusi sa asimileze
Acum nu stiu cat o sa reusesc sa alaptez...

Vorbind de tampoane - eu am inebunit si nu mai suport nimic! Sambata face Manu 12 saptamani si eu tot cu lohii si tampoane Ma gandesc ca poate problemele mele cu laptele sunt si de aici ca mi-au iesit si niste analize mai proaste...


Anca de Manu
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Poohy, da, asa e. A mincat acum si ma simt si eu mai bine ca simteam ca explodez! Mersi mult.

Legat de laptic, voi congelati lapticul in sticle speciale, si de exemplu daca aveti o sticla in frigider de dimineata, laptele de seara il puneti tot acolo ? Adica il amestecati? Ma gindesc sa fac si eu un pic de rezerva, nu se stie niciodata cind lipsesc mai mult.

Pepsi, eu am luat Huggies, tu ai mai incercat si altceva ? Cum merge alapatatul si mai ales cum te mai simti ?

Prin ceva posturi din tara si vad cite probleme sunt si ma rog mereu sa fim sanatosi, ca e cel mai important.

Angi si Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

poohy, dar ginecologul tau ce zice? Ti-a mai facut o ecografie dupa nastere sa vada daca n-a ramas ceva prin uter? Mie mi-a facut la 6 saptamani si zicea ca daca in 2 saptamani nu-mi trec imi face si o histeroscopie sa vaza ce-i prin uter, noroc ca n-a mai fost cazul. Dar pe la 6 saptamani eram in stadiul de pic-pic. Cateva zile se opreau, iar reveneau....

Daca iti curge mai mult, ai grija ca poti sa te anemiezi! Obligatoriu sa iei fier!
Intr-adevar, daca raman resturi in uter nu ai destul lapte.

Nu exagera cu completarea, pune accentul pe alaptat! Normal/mediu e sa ia in jur de 750g/luna in primele 4 luni, apoi 500 in urmatoarele 4, 250 mai incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Angela asa patesc eu. Culmea tot cu sanul stang. Numai noaptea sau dimineata cand este adormita suge si din el. Diferenta este ca la mine nu s-a adunat nimic, ca oricum producea mai putin. De fapt sunt fix la cealalta extrema si mi-e teama sa nu se opreasca productia la el sa raman, vorba ceea, intr-o ureche.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput