vreau o reteta de umplutura cu ciuperci

vreau o reteta de umplutura cu ciuperci | Autor: valipop

Link direct la acest mesaj

Fetelor sambata suntem nasi si pe langa alte aperitive gen sandwichuri ma gandeam sa fac niste coji de ecler(ca niste gogosele mici)pe care sa le umplu cu ceva pe baza de ciuperci, dar fara usturoi (ciuperci cu maioneza si usturoi). Ceva simplu si buuun, hai va rog ajutati-ma si pe mine.

poze
poze 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, umple-le si tu la mica inspiratie: ciuperci, verdeata, cascaval ras, fasiute de sunca, rondele de carnaciori, nitel ou fiert, ar merge si cubulete de rosii, dar ar grija sa fie mai multa pulpa/carne, nu seminte si zeama... Merg si ciuperci cu maioneza, simple...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Auzi, da' de ce nu faci tu niste ciuperci umplute? Poti lua "shampinioane", le scoti piciorul, il toci si-l amesteci cu ceapa verde, verdeata, sunca taiata marunt, condimentezi dupa gust cu sare si piper, umpli palariile, apoi le acoperi cu cate o feliuta de cascaval; le dai la cuptor vreo 20 de minute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Akella mersi pt. idei si promptitudine! Chestia e ca la cuptor sunt bune calde ori eu nu am timp de bucatareala atunci plus vase murdare etc.Asa cojile le pot face de vineri sau chiar joi si le umplu sambata dimineata sau poate chiar vineri seara. Ma gandeam daca in loc de usturoi pun putin hrean in maioneza,o merge sau ...

poze
poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cumperi un mustar cu hrean si din ala pui la maioneza. Hreanul il poti pune doar daca este ras si pus la otet/vin si-l scurgi foarte bine de lichid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Nu stiu daca nu raspund prea tarziu...Clatite cu ciuperci si ficatel de pui...Umplutura:prajesti ceapa taiata mic(eu o pun in tigaie impreuna cu ficatelul).Pun amestecul obtinut la robot...Distui putin si ciupercile taiate bucatele...Le unesc apoi .Pun sare,piper...patrunjel...si 2-3 oua in compozitie.Infasor clatitele ,ung vasul yena si torn peste tot multa smantana...Rezultatul e bestial.

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Chris,multumesc de raspuns si nu, nu e prea tarziu. Deci prajesti ceapa cu ficatelul apoi le blenduiesti si la ciuperci ce le faci? Le tragi putin la tigaie sau ce e "distui" asta? Pe urma presupun ca le bagi la cuptor.
Pare super gustos, o sa incerc cu alta ocazie. Acum mi-ar fi trebuit o reteta care sa nu necesite cuptorul. Dar daca fac eu ceapa cu ficatel si ciuperci, ma rog, plus mirodenii si umplu cu asta cojile, crezi ca ar merge?


poze
poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

distui=le prajesc in ulei fara sa le ard...cred ca ar merge...sunt cu micuta in brate,scriu cu o mana telegrafic...cred ca ai putea decora cu fasii de gogosar,ori ardei rosu...cu foi de salata verde...sau rosii umplute cu salata de ciuperci"(cu maioneza")

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput