Cirese de Mai-Iunie 2006 la licitatie(59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neda spune:

wapi- poti incerca sa ii dai clatite cu urda.

neda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Buna dimineata.
Eu mor cu mornaielile Dariei de peste noapte...si ziua doarme asa de linistit.
Ieri citeam la topicul cu mamici fericite de 2 copii si burtica, sau trei copii....si chiar o mamica cu 4 si ma gandeam oare cum se descurca.....Adriana ce secret ai? Tare mi-a placut subiectul deschis de ele. Si tot legat de ele....oare ce face Irina???? mi-e dor si de postarile ei si de ale lui Virgi.

Ma duc sa bag prima cafea pe ziua de azi.

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

Buna dimineata

gabi25 probabil Daria este in concurs cu Raluca. sa vada care rezistam mai mult. ca si la noi mirielile nocturne sint inca in toi.

vreau sa va anunt ca la mine de luni incep 2 (DOUA) saptamini de concediu
asa ca ... voi avea parte de 14 dimineti fara sa sune ceasul . asa nu insemna ca vor fi fara treziri matinale, avind in vedere cele scrise mai sus despre somnul Ralucai.

numai bine va dorim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by gabi25

Buna dimineata.
Eu mor cu mornaielile Dariei de peste noapte...si ziua doarme asa de linistit.
Ieri citeam la topicul cu mamici fericite de 2 copii si burtica, sau trei copii....si chiar o mamica cu 4 si ma gandeam oare cum se descurca.....Adriana ce secret ai? Tare mi-a placut subiectul deschis de ele. Si tot legat de ele....oare ce face Irina???? mi-e dor si de postarile ei si de ale lui Virgi.

Ma duc sa bag prima cafea pe ziua de azi.

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze




Gabi o sa treaca ele si mornaielile astea.Din intrebarile tale pot sa-ti raspund la citeva.
Irina e superaglomerata cu serviciul, da o sun azi si o rog sa mai dea un semn de viata.
Iar despre virgi, am cerut acordul ei sa pun o parte din mesaj pe forum si mi-a dat acordul asa ca poftim noutati despre Virgi si Luana mica:

Noi facem bine, abia ne-am intors din concediu si incercam sa ne revenim. Drumul pana-n romania ne-a cam pus capac. A fost tare obositor, nu mai vorbesc de Luana, care nici dupa o sapt..nu si-a revenit cu somnul.
In schimb toata povestea asta a avut si un aspect pozitiv, a inceput sa vorbeasca binisor in romana si-n engleza, ( deocamdata cuvinte), insa pronunta foarte clar si se face inteleasa. Pot sa spun ca am depasit perioada critica cand plangea si nu stiam de ce. Imi cere: apa, papa, baita, bye ( cand vrea afara), zice da si nu vreau, nu fac. Imi cere apple ( toate fructele sunt apple si toate animalele sunt doggy, insa isi cunoaste foarte bine jucariile din casa: bac, bac e ducky etc.
E topita dupa spectacolul Barney unde a invatat sa danseze ca Barney si ne canta " I biu biu" = I love you, motiv pentru care i-am comandat toata colectia de DVD-uri cu Barney. S-ar uita non stop daca ar fi dupa ea. Ii mai plac Tweenies si Teletubies unde a invatat sa numere.zice one, due ( tow ), six.
De jucat e pasionata doar de cuburi, pe care le aseaza cu atentie unul peste altul. Ii place asta la nebunie iar apoi se aplauda singura si zice 'Bavooo". Tot de la Barney a invatat cantecelul cu " clap your hands', stamp your feet. Il canta odata cu Barney si are grija sa bata din picioare si din maini odata cu el. Pe noi ne uimeste in fiecare zi, dar nici eu n-o las o clipa, mereu o pun la munca. Nu trebuie sa treaca o zi fara sa invatam ceva. Daca tot n-am job, asta e jobul meu si incerc sa-l fac cat de bine pot, chiar daca seara cad franta de la atata vorbit si explicat. Zic eu ca merita.
Cam 2 ore pe zi le petrecem la playschool, unde eu incerc sa ma ascund pe undeva. Sta cam juma de ora si apoi ma cauta si se pune pe plans, lucru care nu-mi place, pana-n noiembrie trebuie sa rezolv aceasta problema, altfel nu stiu cum o scoatem la capat cu gradinita.
Ea invata repede, dar e un stil artificial, dar n-am alternativa. Astia aici au doar caini de poseta si nu-i lasa pe jos ca-si murdaresc incaltarile, iar eu nu-mi permit sa tin animale in casa, pe motiv ca atunci cand plecam in concediu nu are cine sa aibe grija de ele.
Aici cat stam in casa trebuie sa gasim diverse activitati, altfel innebunesc eu...si le luam pe rand:..cartile ei...ea arata cu degetul fiecare imagine si eu i le spun, uneori imi aduce acceasi carte de 10 ori pe zi....imi vine sa ma urc pe pereti tot repetand, car, doll, baby, shoes, toes etc, dupa ce ne plicitsim de carti ne ducem la TV...si acolo are iarasi preferinte..si nu-ti spun ca am ajuns sa cant si pe strada de una singura...le aud si noaptea-n cap,...apoi desenam forme...si umplem cateva pagini bune ...apoi ma enervez eu tare si ies la o tigara..timp in care ea..isi lipeste nasul de geam..si striga continuu..." mami bye"..asta pana incepe sa planga ca nu poate sa deschida usa, apoi incercam sa mancam..cu mare greutate si schimbat vreo 5 sau 6 dvd-uri..sa nu-si dea seama ca mananca..., apoi ne indreptam spre camera cu jucarii si-i spun sa-mi aduca: toba, maimuta, ursuletul etc..toate in engleza..in romaneste nu i le-am spus niciodata si uite asa ti-am povestit o zi din viata noastra cand ploua torential si suntem fortati sa stam in casa..ca de ex. astazi, si intr-un final vine tati..care ma salveaza....ca sta numai in gatul lui...pana la culcare.
Pe strada spune "hi" la toata lumea si daca nu i se raspunde se duce si-i trage de pantaloni, apoi cand pleaca trebuie sa-i spuna musai si bye...si uite asa un drum pana-n parc de 5 min..il facem in juma de ora. In parc bate pe toata lumea, orice leagan ocupat se elibereaza repede cu doua palme..de ma simt groaznic....bate copiii peste fata, totul este al ei, nimeni nu se poate atinge de nimic.
Of, cu intratul pe forum chiar nu mai am timp nici macar sa citesc. Abia pot sa verific mail-ul si sa mai raspund din cand in cand. Dupa ce va incepe gradinita poate o sa am mai mult timp si vom vedea atunci.
Seara adorm ca un baby...de la atata agitatie..abia astept..sa inceapa gradi, deja visez la ziua aia.
Am pus si cateva poze..putine ce-i drept..dar macar poti sa ne vezi.
http://good-times.webshots.com/album/560282590xvzPis

Va pup..si sa auzim numai de bine

Asta am selectat din doua mesaje sa vedeti ce ciresica avansata avem, dar mami nu are timp de nimic decit de ea.
Sper ca v-a facut placere sa-i auziti putin "vocea" lui Virgi chiar si imprimata pe caseta.
Va doresc o zi buna.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2, 3, 4, 5, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216787816/" target="_blank"> 6, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216565845/" target="_blank"> 7, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157601403631242/" target="_blank"> 8, www.flickr.com/photos/7297231@N05/1113189888/in/set-72157601434403497/" target="_blank"> 9


www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216690237/" target="_blank"> AM 1 AN
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Si acum despre Irina, am sunat-o numai ce si cica pleaca in Turcia in 2ore si revine in 10 zile, si a promis ca intra sa ne zica doua cuvinte.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2, 3, 4, 5, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216787816/" target="_blank"> 6, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216565845/" target="_blank"> 7, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157601403631242/" target="_blank"> 8, www.flickr.com/photos/7297231@N05/1113189888/in/set-72157601434403497/" target="_blank"> 9


www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216690237/" target="_blank"> AM 1 AN
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Buna dimineata.
Wapi buna problema ai ridicat cu rontaiala intre mese.Ardeiul meu e innebunit dupa banane.Desi nu vorbeste nimic inteligibil inafara de mama si tata, a facut performanta sa zica nana(banana).Ar fi in stare sa manance numai banane toata ziua.De obicei ii dau cam 2 pe zi, portionate pe parcursul zilei.Am ajuns sa le ascund, nu cumva sa intre in aria lui vizuala ca e jale.Nu mai aud decat nana, nana, pana ii dau.
Sunt curioasa ce raspunsuri mai dau fetele la problema rontaitului.Chestia cu biscuitii ar trebui evitata cat se poate....eu nu reusesc totdeauna.

Doroti imi pare tare bine ca ne-ai mai dat vesti despre Virgi si Luana mica.Mi-a fost dor sa le vad in poze. Virgi fa-ti 5 minute si mai impartaseste-ne din experientele tale de pe-acolo.Pt mine personal, multe lucruri au fost extrem de utile.
Astept si vesti proaspete dupa intoarcerea din concediu a Irinei.

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

www.flickr.com/photos/13841405@N00/sets/72157601437566417/" target="_blank">ARDEIUL !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

Camelia.t
daca voi ati minca banane toata ziua, noi am minca piine.daca cumva este deschisa usa la bucatarie si se vede cutia de piine ... mare jale pina la servirea macar a unei bucatele de miez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Hm....eu imi fac probleme ca o sa se ingrase de la banane.Ce ziceti? cam cat ar fi o ratie normala zilnica?
Tin sa mentionez ca mai mananca ci alte fructe desigur: nectarine (cu ff mare succes), struguri, prune,pere...etc.Dar bananele sunt in top.

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

www.flickr.com/photos/13841405@N00/sets/72157601437566417/" target="_blank">ARDEIUL !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

struguri cu coaja si seminte? sau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

quote:
Originally posted by adib

struguri cu coaja si seminte? sau ...



Struguri din aceia mari, albi de masa.Multe boabe nu au samburi, dar din cele care au, mai scot eu sambureii.

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

www.flickr.com/photos/13841405@N00/sets/72157601437566417/" target="_blank">ARDEIUL !

Mergi la inceput