supa cu urechiuse(bucatarie armeneasca?)

supa cu urechiuse(bucatarie armeneasca?) | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Am vazut adineauri la emisiunea in limba maghiara sfirsitul filmarii unei retete care m-a uimit, mi-a placut la nebunie!!!

Supa cu urechiuse si hurut. (sau supa aganciabar, daca am retinut bine)
De jumatate de ora googalesc salivind si ...m-am impotmolit.

N-am gasit ce este hurut cu precizie ( am apucat doar sa vad la tv ca arata ca o pasta ce poate deveni si uscata si citind pe net am gasit hurut -sau hurud?- descris vag ca fiind un amestec de verdeturi si lapte acru, ori eu as vrea sa aflu reteta exacta!)

Am mai aflat ca preparatul este din bucataria armeneasca si ca este pregatit la ocazii deosebite ca de pilda Hramul Manastirii Hagicadar, numita cea a implinirii tuturor dorintelor.
(pe situl unde am gasit informatiile scria ca reteta de la Manastire e secreta!)

Cine cunoaste reteta, va rog ...am nevoie de o mina de ajutor!
Ginditi-va la cel mai pofticios om pe care-l cunoasteti si inmultiti cu o suta: asa o sa va dati seama cit de pofticioasa sint eu la bucate deosebite din bucataria popoarelor!

p.s. vorbesc serios! daca nu aflu reteta ma imbolnavesc! Of, cum arata supa aia!

www.helpsonia.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela eu pregatesc o supa de urechiuse, dar este specifica Ardealului si habar n-am daca este asemanatoare sau nu cu ce vrei tu, dar ti-o scriu totusi.
Ai nevoie de carne afumata de porc (fiind o supa pe care o pregatesc cu precadere iarna, eu folosesc costita sau spate de porc afumat de bunicii sotzului in gospodaria proprie, dar poti folosi si ceva afumat din comert), un morcov mic, 2 patrunjei radacina, o ceapa mica, frunze de patrunjel - o legatura si urechiuse (eu le pregatesc in casa din foaie de taitei care se taie patratele la care se da forma de urechiuse, insa nu stiu cum sa-ti explic aici cum - o sa ma stradui daca este asta reteta pe care o cauti - sau se pot inlocui cu paste fusili), putin otet, sare si smantana.
Se pune carnea la fiert in apa cu sare. Daca e cazul, cand e suficient de fiarta o scot de pe oase, o tai marunt si o pun inapoi in supa. Atunci adaug si morcovul si patrunjelul radacina taiat felii. Cand ingredientele sunt aproape fierte, se adauga pastele fierte separat si strecurate (poti sa le fierbi in supa direct, insa mie imi repugna amidonul care se strange in apa dupa fiertul pastelor si le fierb intotdeauna separat). Se mai da cateva clocote si se adauga cam o lingura de otet. Se potriveste cu sare dupa gust. Separat intr-o craticioara se pune ceapa taiata marunt de tot cu putin ulei si se caleste. Cand e calita se adauga patrunjelul frunze tocat si boia si se mai tine putin pe foc. Se pune peste supa si se amesteca. Se mai dau cateva clocote si se stinge focul. Se serveste cu smantana.

Edit: acum am citit si eu in ceva ziar, se pare ca ceea ce vrei tu este o supa de vacutza si urechiusele se fac din aluat cu carne de vaca inauntru. Reteta aia nu o stiu, imi pare rau.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Alynutza


Edit: acum am citit si eu in ceva ziar, se pare ca ceea ce vrei tu este o supa de vacutza si urechiusele se fac din aluat cu carne de vaca inauntru. Reteta aia nu o stiu, imi pare rau.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.[/font=Comic Sans MS]

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Alynuta, iti multumesc.
Supa pe care o caut seamana mult cu cea pe care o faci tu (si pe care o sa o prepar, cu siguranta...) si intr-adevar e din carne de vita.

Inca n-am aflat reteta exacta a hurutului dar insistenta cu googalitul tot mi-a adus niste rezultate fiindca am descoperit ca bucataria armeneasca are bucate foarte delicioase (da' foarte!)... asa ca am "recoltat" citeva numai bune de pus in meniu!

Pe de alta parte, m-am gindit sa nu las totusi lucrurile nelamurite si sa incerc sa gasesc (prin incercari repetate) reteta hurutului, plecind de la datele pe care le-am aflat: hurut = combinatie de verdeturi, muiate (scazute) la foc mic in lapte acru.

M-a intrigat mult ca doamna care l-a preparat a spus in final (doar asta am apucat sa vad) ca hurutul este un fel de "vegeta" sub forma de pasta care rezista citiva ani(!!!) in borcan si ca uneori femeile il scot la soare sa-l usuce si sub forma asta (arata ca un sapun) il dau pe razatoare, il amesteca cu smintina si-l pun in supa cu urechiuse.

Aolio! Iar mi-am amintit cum arata supa, iar inghit in sec...




www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

pai vad ca ai deja reteta pe bucatele

no, sa te vad io cum faci horutul :-)

verdeturile is patrunjel, marar,leustean, pelin si cimbru care se fierb in lapte de oaie pana se face o pasta consistenta care se portioneaza in cocoloashe :-) si se pun la uscat. cand folosesti la supa razuiesti un cocolosh.

asa cum ati zis si voi umpli coltunasii cu cate un botz de carne tocata de batal si pui si o boaba de piper. coltunasii ii fierbi in zeama de zarzavat.

pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Adela99

pai vad ca ai deja reteta pe bucatele

no, sa te vad io cum faci horutul :-)

verdeturile is patrunjel, marar,leustean, pelin si cimbru care se fierb in lapte de oaie pana se face o pasta consistenta care se portioneaza in cocoloashe :-) si se pun la uscat. cand folosesti la supa razuiesti un cocolosh.

asa cum ati zis si voi umpli coltunasii cu cate un botz de carne tocata de batal si pui si o boaba de piper. coltunasii ii fierbi in zeama de zarzavat.

pofta buna!






Pelinul nu amaraste tot amestecul?

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Alynutza si io fac supa cu urechiuse si carne afumata de porc da' io pun tarhon conservat in otzet. amu' mi se facu mie pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

siguur pelinul amareste, da' pui o cantitate mica (sau daca vrei o poti si exclude). plus ca prin fierbere si uscare isi mai pierde din "tarie". cred ca se pune pelin pentru digestie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adela mie nu-mi place tarhonul, asa ca nu-l folosesc. Oricum, supa de urechiuse (cea ardeleneasca) este preferata mea.

Daniela incerc sa-ti explic cum se fac urechiusele, sper sa si reusesc. Practic nu e greu deloc, trebuie doar sa prinzi 'tehnica'. Foaia de taitei se taie in patratele cam de 1,5 cm latura. Doua colturi aflate in diagonala se apuca in felul urmator: coltul din dreapta se prinde intre degetul mare si aratator, cu degetul mare deasupra, iar coltul din stanga tot intre degetul mare si aratator, insa cu aratatorul deasupra. Apoi patratelul se rasuceste (ducand mana dreapta in sus, si cea stanga in jos) iar cele doua colturi se lipesc. Aluatul se lucreaza imediat dupa ce a fost intins (altfel se usuca si nu se mai lipeste) si nu se intinde chiar asa subtire ca pentru taitei. Sper ca am reusit sa explic suficient de clar. Incearca cu o foaie de hartie miscarea si daca n-ai inteles ceva, intreaba-ma.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Adela99


no, sa te vad io cum faci horutul :-)

pofta buna!





Ooo Adela, nu stii tu ce-ai facut pentru mine!
Iti multumesc mult, mult!

Abia astept sa intru in "laborator" sa-l prepar (pina la urma e lapte dulce sau acru?). Deci horut i se zice carevasazica.

Ma si inchipui dindu-i pe spate pe oaspetii mei cu supa asta cu urechiuse si horut, o sa ii las paf!
Mare bucurie mi-ai facut!


www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Alynutza


Incearca cu o foaie de hartie miscarea si daca n-ai inteles ceva, intreaba-ma.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.[/font=Comic Sans MS]

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Mersi Alynuta, ai explicat foarte bine si am inteles.
Cred ca tocmai mi-am facut rost de o noua obsesie culinara: urechiusele!

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela ma bucur ca ai inteles. Spor la urechiuse si te asteptam cu impresii. Si daca esti in cautare de supe/ciorbe cu care sa impresionezi musafirii, spune-mi, ca mai am o reteta buna (dar fara urechiuse ).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput