LMA * Piticlonti de iulie-august 2004 (227)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Tati tocmai s-a intors de la doctor cu Ianca si sunt foarte suparata. Doctorita ne-a dat Multisanostol pe motiv ca Ianca e subponderala. Are 13,1 gk si 94 cm. In mai avea 12.5 kg si nu mai era subponderela. Femeia asta e ciudat rau...ba e ok copilul, ba e subponderal. Cica trebuie sa manance. Asta stiu si eu, dar cum? Sa-i bag pe gat? Mananca, zic eu, normal. Desi...in zilele in care la pranz papa ciorbita (cu multe legume, carnita, paine), asta e singurul fel de mancare gatita. Mai mananca fructe, lapte cu cereale, un snitel sau niste paste...eu zic ca e ok. Sau trebuie sa manance de doua ori pe zi mancare gatita? Voi cum faceti? Ufff...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

la multi ani, ianca! diana, felicitari, sa va traiasca mindretea
la multi ani, sora de gabi! sarcina usoara si bebe sanatos!
and
la multi ani, sor`mea! sa dea dumnezeu sa faci si tu un cupil c-ar cam fi cazu`
olivia, 1500 minim, desi stii tu, niciodata nu-s prea multi;))
aseara fusei la finuta care s-a nascut cu 3800 gr., Ioana Cristina se pare ca-i va ramine numele zice juriu` care-a deliberat.
ieri fu o zi taare ciudata, fina care nascu si nah, motiv de bcuurie in vreme ce`n alt spital socru`miu isi descopera pe`ndelete cite`o bolicica s`asa ca intre doo drumuri trebuia sa`mi iau masca potrivita;))
fug sa-mi ling ranili si sa`mi savurez inca cei treij` sapte de ani
diana, `poi daca-o vede pe ilinca cu 12 chile ce face, imi pregateste viza de somalia?

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ioana - multa sanatate sotului tau !

Diana - Giulia are cam 105 cm, iar la kg avea duminik 13,500. Si arata ... ca in poze ...
Insa eu, daca mi-ar indica pediatra, i-as da vitamine, dar nu as incerca sa o indop mai mult decat cere ea. Mancare gatita la pranz si apoi la cerere. Are zile si zile. Sambata a papat foarte mult, duminica doar a ciugulit. Ieri iarasi a papat bine, iar seara a dat foamea in ea. Azi probabil mai light.
Astept pozeleeeeeeee

Edit: Carmen - sa-ti traiasca sora si sa faca si cupilu` asteptat de matusa ! Cre`ca finuta e tare dragalasa si maricica !



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

si de mine da`n special de mamica si barbat`su;)) pun poze si cu fina da` mai spre seara ... sper

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Ioana - multa sanatate sotului tau !

Edit: Carmen - sa-ti traiasca sora si sa faca si cupilu` asteptat de matusa ! Cre`ca finuta e tare dragalasa si maricica !



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)




...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

quote:
Originally posted by diana21

Tati tocmai s-a intors de la doctor cu Ianca si sunt foarte suparata. Doctorita ne-a dat Multisanostol pe motiv ca Ianca e subponderala. Are 13,1 gk si 94 cm. In mai avea 12.5 kg si nu mai era subponderela. Femeia asta e ciudat rau...ba e ok copilul, ba e subponderal. Cica trebuie sa manance. Asta stiu si eu, dar cum? Sa-i bag pe gat? Mananca, zic, eu normal. Desi...in zilele in care la pranz papa ciorbita (cu multe legume, carnita, paine), asta e singurul fel de mancare gatita. Mai mananca fructe, lapte cu cereale, un snitel sau niste paste...eu zic ca e ok. Sau trebuie sa manance de doua ori pe zi mancare gatita? Voi cum faceti? Ufff...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
Poze strumfesti






..citez din "mama si copilul" editie '88,Capraru:la 36 de luni,fete,mediu urban,greutate medie: 14,12(+ sau -1,5kg) iar inaltime medie 93,35(+ sau - 4 cm),asa ca Ianca sta foarte bine!...mei acu' in 2oo7, cupii normali de 3 ani ,au 20 de kg,vorbesc serios,io cunosc vreo 4 de genul asta,si o mamica ma intreba retoric"ce, fetitza meu este grasa,este normala pentru varsta ei?"......eu ii dau si al doilea fel de mancare dua ce se trezeste,azi avem piure cu snitzel si seara paste,legume la cuptor cu pui, sandvishuri cu branza si pastrama, pizza,etc...
Diana nu are rost sa fi suparata chiar azi!!!!multetie si multisarbatoritei!

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Diana - pai daca Ianca la 13 kg e subponderala, Stefan la 12.5kg (deci baiat, da?) inseamna ca e...cum??
Ioana - multa sanatate sotului si numai vesti bune ii urez!
Carmen - sa inteleg ca si tu ai o sora care e nascuta in aceeasi zi cu sora mea? Pai LA MULTI ANI ii urez si ei!!!

Eu m-am cam plictisit la servici...nu ca nu am treaba - doar ca nu am chef...

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

buna, buna!! ce mai faceti? "La Multi Ani!" traditional sanatosi si norocosi pentru Ianca!!

Si sa nu spui ca fata e slaba ca si al meu are 13,5 - 14 kg si eu nu il consider de loc slab, este "vanos"!! Mi pediatra imi spune ca aceasta categorie "tantar" are tot timpul sa recupereze!!

Mai fetelor lasati copiii singuri la gradi. Oricum in primele zile vor plange si se vor vaita de mama focului, numai asa ca sa te faca sa te simti prost ca-i lasi acolo. Victor si acum are zile cand se jeleste ca il duc la gradi, il duc acolo, il dau educatoarei, dupa ce am inchis usa a terminat instantaneu jelania si se duce singur sa se descalte. Bafta!!

Sa va zic de mine, mi-am facut iar analize, dom'le am fabuloasa hemoglobina de 6,3g (e peste 6g e minunata numai doctorii se incapataneaza sa se uite urat la mine). Pe 23 am control ecografic, sa vedem bb2 ce face, pune pe el sau mananc degeaba? Parca mi-au trecut greturile (in sfarsit, in saptamana 29 era si cazul). Astept cu viu interes data de 15 septembrie sa ma apuc si eu de ceva cumparaturi pentru bb. Si pana atunci caut menajera. Dna mea s-a lenevit de tot, mai frate, daca vezi ca te intelegi bine cu omul, de ce vrei tu sa dai rasol? Eu pur si simplu nu ii inteleg pe oamenii astia.

Ce sa va mai zic?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Fetelor, multumesc pentru urari si pentru incurajari. Eu stiu ca mai sunt copii cu aceeasi greutate sau chiar mai mica...dar nu-mi e totuna cand aud din gura unui doctor ca am un copil subponderal. Ce ma enerveaza e ca femeia asta, dr. Marcu de la Medlife (care este foarte apreciata si cautata) mereu zice ba asa, ba invers. Ne freaca la cap cu greutatea Iancai de doi ani, de cand e copilul inscris acolo. Pe cuvant! Insa, ultima data, in mai, era in toane bune pt. ca la 12.550 g nu mai era subponderala. Din contra, arata foarte bine, chiar asa s-a exprimat!

Leeloo, La multi ani pentru surioasa si sa-i dea Dumneau un bb sanatos!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumesc mult dragelor...Ati fost unanime..deci 1000-1500 euro minim...acum trebuie sa vedem de unde scoatem diferenta..uf..ca daca dadeau si astia salarii normale pt medici!

Roberta si noi vom gati la greu...Luca are deja garderoba facuta pina la 5 ani..deci ma pregatesc intens:))..ce-a mai ris bunica-mea cind a auzit ca ne-am luat pina si oale si cratiti

Roxana...am luat The soup bible ...Better Enghlish in 30 minutes a day...carti de activitati pt Luca, Matematica pt 4 ani si citire pr 5 ani...Brainquest (la fel cam ce-ar trebui sa stie un copil intre 4 si 5 ani)...carti de fotografie digitala...si nu mai stiu :))..Locul este f misto pt ca este mare, are Starbucks inauntru (poti si minca)..si este un loc special pt copii...unde pot citi..se pot juca..iar tu in acest timp poti citi..rasfoi..orice carte vrei..fara s-o cumperi apoi...

Gabi bafta la gradi...o sa fie bine..Nici tu si nici Daria nu va faceti probleme..lasati-i singurei...LUca puteti spune ca era mut...pt ei..vorbea citeva cuvinte si alea in RO...si tot s-a descurcat!

La multi ani sora de Gabi si Carmen!
La multi ani micuta Ianca! Nici Luca nu papa mincare gatita..mereu..si cind maninca..este doar un fel...
Sanatate multa socrului tau Carmen!
Ioana sanate si sotului..eu inca tin pumnii strinsi!

Ce mai stiti de Carolina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

gagici, multam de complimente, stiam eu ca-i misto rochia (si a fost si tare ieftina).
dana, multam de indicatii, am s-o port in italia ca pe aici n-am unde ma duce cu ea (desi azi is in rochia la serviciu dar nu cu spatele gol)
diana, la multi ani iancai si multa fericire. sa-ti zic de philip? pai el are 13.6 kg si 91.4 cm, cred ca-i cel mai pitic de aici, de altfel se si vede in poze ca-i pirpiriu, dr zice ca-i normal, deh, stie el ce zice. nu prea mananca mancare gatita si nicodata 2 feluri (ca nici nu fac, hahahaha), ii plac pizza, pui, branza, pastrama de curcan, deci aproape numai proteine, mai papa paine dar neunsa cu nimic, lapte de soia cu ciocolata si suc fara zahar, la cat e de pretentios cred ca de multe ori nici nu papa la gradi in zilele cand au lasagna cu salata de exemplu, nu ii plac chestiile astea amestecate, mancarea trebuie sa fie cat mai simpla si neasortata
la multi ani tututor sarbatoritilor zilei
va pupic

philip&andreea

Mergi la inceput