Risc crescut de trisomie 21

Risc crescut de trisomie 21 | Autor: laura_dimitris

Link direct la acest mesaj

Sunt in pragul disperarii si umflata de plans....
Va rog, ajutati-ma cu niste raspunsuri !!!!
Acum doua saptamani am mers la medicul care-mi supravegheaza sarcina pentru controlul obisnuit si mi-a spus ca este totul ok. Mi-a masurat bebelul si pliul nucal . Nu mi-a spus valorile dar a reiesit ca este totul in regula si ... ne vom vedea in septembrie la urmatoarea vizita.

M-a pus... si am mers in aceeasi saptamana la medsana la dr. ancar sa-mi mai fac o ecografie ca sa mi se dea si fotografia bebelului.
Si la ecografie mi s-a spus ca este totul ok, pliul nucal este de 1, 4 mm dar, mi-a spus ca datorita varstei (34 de ani) sa merg la laboratorul lor si sa fac si dry test.... Si... l-am facut
Acum am luat rezultatul si...

sarcina cu risc crescut de trisomie 21
sindrom down: 1/221
varsta mamei: 1/385
translucenta nucala 1/2257
markeri biochimici : 1/116


Bineinteles ca sotul meu a dat verdictul... sa mergem sa faci avort !!!!
Este turbat !!!!
Nu vrea sa auda niciun comentariu!!
Simt ca mor . Nu ma pot opri din plans si blestem ziua in care am fost sa fac testul asta nenorocit !!!
Precizez ca am un baietel de 4 ani perfect sanatos si nu avem antecedente in familie!!!

Va rog, ajutati-ma daca puteti cu niste informatii....


Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Laura, linisteste-te! Ce inseamna dry test? Dublu test? Nu mai stiu unde exact am citit pe acest forum ca acest test este apa de ploaie. Sunt niste date corelate, introduse intr-un program pe calculator, care calculator da verdictul. Sunt atatea cazuri pe DC de mamici in situatia ta, sau cu risc chiar mai mare care au decis sa pastreze sarcina si au nascut copii sanatosi.

Eu zic sa nu disperi. Explica-i sotului tau, cauta pe google, cauta cazuri asemanatoare... Daca vrei sa scapi de griji fa amniocenteza, dar nu renunta la bebe asa usor. Vrei sa afli dupa ce ai avortat ca era sanatos?!

Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Da, Ioana. Dublu test.

Am citit cat am putut in ultimele 2 ore....
Dar sotul este asa de turbat si disperat de perspectiva ca nici nu se gandeste la varianta sa mai "cerceteze"....
Ii este frica ca dupa 4 luni un avort mi-ar pune viata in pericol si... GATA! ... a gasit solutia !!!!!
Nu ma pot opri din plans si nu stiu ce sa-i spun puiului de 4 ani care ma intreaba de ce plang !!!
OFFFFFFFF !!!!!

Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Da, Ioana. Dublu test.

Am citit cat am putut in ultimele 2 ore....
Dar sotul este asa de turbat si disperat de perspectiva ca nici nu se gandeste la varianta sa mai "cerceteze"....
Ii este frica ca dupa 4 luni un avort mi-ar pune viata in pericol si... GATA! ... a gasit solutia !!!!!
Nu ma pot opri din plans si nu stiu ce sa-i spun puiului de 4 ani care ma intreaba de ce plang !!!
OFFFFFFFF !!!!!

Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003



Laura te-ai gandit la varianta unei amniocenteze?

Rezultatul e sigur 100 % asa ai putea sa scapi de indoieli....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

Luna 5

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Varsta Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Incearca sa nu mai plangi. Nu te mai consuma atata! Ii face rau lui bebe, dar si lui Dimitrakis.

Laura, eu cred ca tu ai inteles care e situatia, dar esti suparata din cauza ca sotul tau nu intelege. Exlica-i ca e doar o probabilitate!!! Nici un test pe calculator n-o sa-ti spuna sigur daca bebe e sanatos sa nu. Ti-am zis, poti face amniocenteza. Spune-i si lui asta. Oricum ai intrat in 4 luni... si daca ai face avort acum si daca ai face peste 3 saptamani tot aceeasi durere ai resimti-o...

Eu sunt cu tine! Am vazut ca toate colegele noastre sunt alaturi de tine... Sa dea Domnul sa fie bine! Eu sunt convinsa ca bebele tau e sanatos!!!

Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Laura nu mai plange, te rog mult .
Testul este doar o statistica matematica si nu un test de diagnostic.

Uite ce valoare buna ai in functie de pliul nucal ( care este o valoare clara a bebelusului tau si nu o statistica ).

Daca chiar vrei sa fi sigura atunci fa amniocenteza unde se exclud toate dubiile fiind un test de diagnostic .
Lasa posibilitatea avortului dupa amnio si nu te duce acum , ar fi mare pacat.

Repet : dublu test si triplu test sunt teste statistice si nu de diagnostic

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Amnioceteza asta unde se poate face? Nu vreau sa mai merg la medsana?
ma pot programa eu pur si simplu la o clinica particulara?


Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cauta pe google "amniocenteza" si da pe primul rezultat sa citeste despre mamici cu risc de 1/50 care au copii sanatosi acum...



Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Amnioceteza asta unde se poate face? Nu vreau sa mai merg la medsana?
ma pot programa eu pur si simplu la o clinica particulara?


Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003



Eu stiu ca se face la Giulesti , nu stiu cat costa.
Dr Tutunaru parca mai face deci atunci se face si la Elias...si parca si la Sfintii imparati Constantin si Elena.

Un cost aprozimativ este undeva pe la 6oo ron

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La Giulesti o face dr Albu care este actionar si la Geneticlab.

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Laura,si eu sunt de acord cu fetele!Programeaza-te pt amniocenteza,nu renunta atat de usor!Capul sus si ai incredere ca totul va fi bine!Incearca sa-i dai si sotului sa citeasca tot ce ai studiat tu,asta daca nu ai facut-o deja!Ati fost la un medic avizat?Ce vi s-a spus???
Te pup,mult succes si...ai incredere in bunul Dumnezeu!

Mergi la inceput