Mamici de septembrie-octombrie 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Amar, cred ca ti-au scapat anumite pasaje, ca de genul...

A introdus un ac mai gros in coloana; (cateterul) prin care a bagat un furtun subtire. Eu trebuia sa spun in ce directie o ia furtunasul. A trebuit sa imi faca procedura aceasta de 2 ori intrucat furtunasul se opintea intr-un zgarci din coloana si astfel a mutat cateterul mai sus.
Intrucat efectul anestezicului disparea mai repede simteam durerile nasterii in partea de jos a uterului de la stanga la dreapta, dureri insuportabile pe toata; durata contractiei.

Plus ca trebuie sa stai intr-o anumita pozitie, pentru a nu avea ameteli si stari de rau... Pai cand m-or apuca pe mine toate spasmele alea, mai am eu grija de acele din coloana si de mai stiu eu unde? Pai ma duc dracu cu ele cu tot, cu masa, cu doctor si asistente... Cred ca zburam toti pe geam... Asta dupa ce il bat mar pe al meu ca n-a scos-o la timp...
Pai eu am inceput sa marai si chiui la un amarat de control pe masa, da cand o fi treaba pe bune????

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Haideti sa va intreb si eu ceva... clisma ati facut careva sau aveti de gand sa faceti?Am citit ca daca mai e timp si de asta ajuta foarte mult sa nu ai intestinele pline si astfel bebe iese(aluneca) mai usor.... cred ca e egal si sa stai flamanda...dar nu stii cat si cand..
Iar chestia cu luatul in greutate si la mine e la fel, nu inteleg fenomenul...eu per tottal nu iau in greutate dar vad ca burtoiul creste, il simt, bebe se mareste...si de mancat..normal..nu ma omor...putin si des cu multe lichide..dar nimeni nu a zis nimic de asta , pare sa fie normal...eu acum posed la 1,74m,77kg si o burta de 107 cm...acum cat o avea bebelusa dumnezeu cu mila ca nu mi-a mai spus nimeni...

carmen 34s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Annisia draga mea..e posibil ca tu sa fii mai sensibila ....nici eu nu sunt o viteaza ..toata viata am lesinat la injectii, dar de cand sunt gravida zau de m-a durut odata la cat sange mi-a luat, sau la tuseul vaginal...niciodata, chiar ma gandeam ..cred ca is captusita bine acolo..poate o da sfantul si nu ma desfac ..sa stau asa vreo 42 de saptamani ..ca atunci sa vezi.... cat despre celellate ace bagate...daca nu le vezi tot e bine..apoi mai strangi din dinti un pic ..mai zici un Tatal nostru ....sau Ingerasul depinde ce stii ...si trece... ce sa zic... te incurajez si eu dar o fac si pt mine...La mine chestia cu branula aia infipta in mana nu stiu pt cat timp..aia ma enerveaza...oare nu doare pana la final...
Cat despre al tau sot lasal saracutul ca de acu faptul e consumat...si eu ii mai zic in gluma la al meu ...uite vezi ce mi-ai facut, toate din cauza ta... si cand ma uit in ochii lui chiar sufera si se simte vinovat...dar daca alta cale nu-i???

carmen 34s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Mda, burtica de fetita... Eu am burtica de baiat... La 1,68 m, am ajuns la 84 de kilograme, cu 115 cm circumferinta....

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Nu-s fata sensibila... Sunt ca dracu de rasfatata... Daca tot timpul a fost cineva langa mine care sa ma bibileasca.... Eeee, aista-i mare examen de dat in viata mea... Il trec eu si pe asta, nu-i bai... Cu 10, cum le-am trecut pe toate... Dar nu imi strica sa ma mai pisicesc si eu pe aici nitel... Sa ma mai vait, ca pe urma o sa trec pe planul doi si nu o sa ma mai bage nimeni in seama... Profit si eu de ultimele clipe de glorie... Stiu ca in curand rolurile se vor inversa si eu nu voi mai avea rolul principal, ci Yannis... Smecherul naibii!!!!

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Da mai Gabitza, dar tu ai o ratusca in burtica... Eu se presupune ca am un barbat zdravan... Cica astia sunt mai grasani... Unde mai pui ce perspective imi prezenta nenea doctorul, ca o sa fie un mastodont mare si greu, ca taticu... Si acum a ajuns sa se ia la intrecere cu fetele de la odisee? In timp ce baietii au 3 kilograme, al meu avea la 34 de spatamani doar 2.400...
Roxule, bebe Andrei la cate saptamani avea 3 kilograme? Si cine mai fusese la control si avea tot asa un bebe urias?



Mai cur sucit, nu ziceai tu mai deunazi ca vrei un bebe mic, sa te poti bucura de el cat mai mult? Acum il vrei mare de la inceput?
Si nu citisi ca la baietii aia mari doctorii au recomandat testul de hiperglicemie indusa? Asa ca stai linistita duamna Annisia...


31+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, la Municipal stai cu BB in camera imediat dupa nastere. Il speli la poponica la jetul de la chiuveta, asistentele de acolo il baga si cu capul. Cand il spala cu totul cer gel de dus, nu stiu cum o fi in alta parte. Sapunul l-am luat eu pentru poponica. Merge si cu servetele umede, dar kk ala vascos de la inceput se curata greu, e mai usor sa il speli la chiuveta. Nu te panica, te ajuta alea pe acolo. Mie asta mi s-a parut cel mai greu. Baneocin am luat pentru BB in cazul in care are bubite. Eu nu am patit-o cu Alex, nici nu am avut, insa nepotelul meu avea stafilococ auriu din spital si facuse o spuzeala pe frunte. Nu e vital, eu l-am luat sa fie. Eu pe Alex am sters numai cu spirt la buric, fetele zic de Baneocin pudra, insa mie mi-au zis sa nu folosesc nici un fel de pudra la BB. Merge si pentru poponica baneocinul, daca face iritatie mare.
Dar ai grija ca e cu antibiotic. Este un antiseptic si un cicatrizant foarte bun.

Sim, eu plicuri nu am, azi ii cer omului sa aduca si plicuri si bani.

Carmenita, uitasem de halatul de spital. Insa eu am numai unele frumusele de acasa si sincer nu vreau sa le iau. Oricum eu nu port halat, ma deplasez in camasa de noapte, si asa am iesit pe hol si cand eram cu Alex. Stiu obiceiul cu moasa...insa nu cred ca se asteapta ele. iti dai seama ca ar deschide magazin de prosoape. Eu intelesem si mesajul cu diacritice, dar mai bine asa.

Danielle, asa sunt toti bebelinii, micuti. Chiar si cei la 4 kg tot mici par. Ma bucur ca ti-a placut la spital. Sa stii ca la mine la nasterea Alexandrei am stat cu moasa pana la final, doctorul m-a vazut numai la inceput si cand sa cheme anestezistul, si apoi a venit cand eram la faza de explulzie.








Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, nu te stresa cu kg, eu cu Alex am luat in ultimele 2 luni numai 3 kg, desi toti ziceau ca atunci voi lua cel mai mult. Acum sunt constanta, am luat 2 kg in iulie, si de atunci inca jumatate de kg si mai am putin. Nici burta nu a mai crescut. Dar stai linistita, BB creste, si ai nostri sunt destul de durdulii.
Eu zic ca masuratorile alea cu 500 gr intr-o sapt sunt gresite, nu e posibil, ai folosit ecografe diferite sau a fost marja de eroare. Nu se poate asa ceva, numai in ultimul trimestru BB creste 200 pana la maxim 250 gr pe sapt, in rest nu poate fi vorba de asa cresteri.



Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Da, da, da Carpatinooo... Asa sunt eu... Mereu am ceva de comentat... Cred ca mi s-au suit hormonii la cap... Mai bine beau un spritz, bag o lulea si un sex ca sa ma mai racoresc.... Ok, ma laud... M-ai prins... Fara sex, ca si daca o miros am impresia ca imi declanseaza sarcina... Ptiu drace!

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Hihihi...Ce varza sunt.... Imi declanseaza nasterea, ca sarcina mi-a declansat-o acum 8 luni... Si tot de la ea mi se trage...
Roxule, nu ma mai stresez fata cu nimic. Hai sa ne matolim virtual si sa uitam de toate alea... Eu as bea un cocktail (cocteil, pe romaneste - http://dexonline.ro/search.php?cuv=cocktail) din ala smecher, motat si frezat. Bunnnnn!!!!

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput