inghetata facuta in casa

inghetata facuta in casa | Autor: eva-maria

Link direct la acest mesaj

fetelor, am citit ieri un articol in care se spunea ca inghetata pe care o cumparam noi contine E410 si E412 f. toxice pt. organism. noi mancam f. des inghetata, ne place mult, mai ales vara si as vrea sa o pregatesc de acum incolo in casa, folosind ingrediente naturale. imi puteti da si mie cateva retete?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Uite aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104707 s-a discutat recent despre inghetata facuta in casa.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

La cererea familiei am facut zilele trecute dupa reteta de mai jos.
Am facut portie dubla si mi-au iesit 5 caserole de inghetata de 1000 ml,si una mai mica.Mi-a iesit cea mai buna inghetata de casa de pana acum,cea cu nes e preferata mea.
http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=14046&hl=


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Mirella din reteta de pe culinar ti-au iesit 5 caserole? Sau ai suplimentat tu cantitatile?

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

A zis ca a facut portie dubla..

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Am respectat reteta intocmai dar am facut portie dubla.Merita incercata e bestiala!


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Buna fetelor, ador inghetata cu nuci sau alune, va rog mult sa mi spuneti si mie o reteta. Merci, si va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Draga Mirela, am vazut tortul lui Aliza, mamaaaaa ce bine arata, dar nu mi place cu ness, as vrea sa pun alune sau nuci. Cum procedez? Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Retetele de inghetata incercate de voi raman cremoase sau devin tot mai tari in congelator?

Ca eu as vrea sa incerc o reteta care sa ramana de-o consistenta mai cremoasa si n-am gasit pana acuma.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Happy,eu nu am incercat inca sa pun nuci sau alune,dar cred ca iese bun...eu le-as adauga prajite si macinate in compozitia in care se pune nes,in locul acestuia.
Miria-cristina,se vede si in pozele de pe culinar,inghetata are o consistenta cremoasa,nu face ace.Se intareste la congelator,dar dupa cateva minute este exact la fel de cremoasa ca cea de cumparat..
Singurul dezavantaj al retetei sa zic asa,este adaugarea spumei de albus crude in compozitie...Eu am pus exact ca in reteta si precum ziceam a iesit super asa,dar eu am norocul sa am oua proaspete de la gainile din dotare...


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput