Digestia la bebelusi

Digestia la bebelusi | Autor: anda

Link direct la acest mesaj

mamici si tatici, sunt de-a dreptul exasperata. ma gindesc ca cineva tot a mai patit asa ceva cu bb si poate sa ma ajute cu vreun sfat...
bb edi are o luna, 4900g si e perfect sanatos (fost la medic), dar marea problema este urmatoarea:
papa haotic, adica cite 30, 60, 80, 120ml de lapte, cind si cum il apuca. citeodata doarme 3 ore, citeodata doar 30 de minute...cind se trezeste si urla de foame ii dau sa pape dar el pe linga lapte reuseste sa mai inghita inca pe-atita aer ...si aici incep problemele...adica se enerveaza si plange probabil de durere. dupa ore de chin (sab simplex, ceaiuri, bonnisan, plimbari si batut pe spate...etc) reuseste sa ragaie si atunci adoarme, dupa care o luam de la capat...
amindoi dormim foarte putin si deja ne lasa puterile. exista vreo metoda de "dresat" ca sa pape la ora fixa?? aveti alte sugestii? a mai patit cineva asa ceva??

mii de multumiri

anda & bb edi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

Din cate am inteles, bebele papa lapte praf. Care, indiferent de cine este produs, este mai greu de digerat decat laptele de mama. Copilul care suge poate papa "la cerere", dar cel care e alimentat artificial nu. La varsta si greutatea lui ar trebui sa manance 6x110-120ml/zi (asa scrie prin carti si pe cutiile de lapte praf). Insa bebelusii nu sunt robotei, sa faca asa cum scrie la carte - constatarea asta am facut-o de nenumarate ori in multe privinte, nu numai cu almentatia bebeilor. Probabil ca toate mamicile stiu ca intre teorie si practica e o diferenta ca de la cer la pamant. Sa-ti spun cum a fost in cazul meu. Si bebitza mea papa ca o fomista si inghitea mult aer. A ajutat-o (relativ) Sab Simplex - sau poate avea un efect psihologic asupra mea. Ceaiuri nu i-am prea dat, ca-i stricau pofta de mancare si dupa aceea manca aiurea din cauza ceaiului. Se linistea imediat dupa ce eructa - si mama-mama ce mai ragaieli tragea (si inca mai trage, are aproape noua luni si nu exista masa, chiar cu alimente solide dupa care sa nu ragaie si e tare bine, nu o doare burtica, nu regurgiteaza). In fine, si pozitia corecta in timpul mesei o facea sa inghita mai putin aer. Daca bebelusul tau mananca sa zicem 120 ml de lapte (cateodata) incearca sa nu sari peste o jumatate de ora ca alta portie, chiar daca urla, ca n-o va manca pe toata si intri intr-un cerc vicios. Mai amana-l, mai prosteste-l. A! Sa stii ca pe noi ne-a ajutat tare mult suzeta. Stiu ca sunt multe pareri pro si contra ei, dar: n-am folosit-o in timpul somnului (i-o scoteam din gura daca adormea), n-am folosit-o la plimbare sau cand fetita era mai mare si se juca. De vreo doua luni n-o mai vrea dar acum e deja mare si oricum nu i-o mai dadeam dupa ce au aparut primii dintisori. Deci am scapat foarte usor de ea pe la sase luni. Nu-ti recomand neaparat suzeta, dar la noi a functionat. O calma cand urla ca disperata si nu stiam ce are. Iar cu dormitul...ce sa zic? Nu-i obligatoriu ca bebelusii sa doarma dupa ce mananca. Pe masura ce cresc dorm tot mai putin si atunci sa te tii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Da bb a luat in normal in greutate(adica 750-900 g) in aceasta luna,
nu ai de ce sa-ti faci probleme.In carti scrie una ,dar realitatea este alta.Programul de masa bb-ii (unii dintre ei)si-l fac cam in 2 luni,2 luni si jumatate.Deci nu are importanta cit maninca la o masa.Eu am alaptat si bb al meu minca citeodata si din ora in ora,dar cel mai des din 2 in doua ore si noaptea la fel.Programul si l-a facut singur pe la aproape 3 luni cind a inceput sa manince la 3 ore.Perioada asta este foarte grea,pina te obisnuiesti si iti trebuie putere sa treci peste ea.Mai sint si colicii care ii chinuie,chiar daca dau aerul afara.Asa incit inarmeaza-te cu rabdare si nu-ti fa probleme ca maninca putin la o masa,pentru ca recupereaza la cealalta.
De plins,plinge saracul din cauza colicilor si problema asta va mai dura 1 luna,doua.Multa sanatate !!Pa!Pa!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Anda, nici bb Tudor al meu nu minca cit scria in carti si n-a papat niciodata la 3 ore, dar ce-i drept l-am alaptat pina la 5 luni...nu stiu daca asa a fost felul lui, dar i-am dat Gripe Water (se gaseste la farmacie) si nu a avut colici, a dormit linistit (se zice ca al 2-lea copil n-are colici, nu stiu cit e de adevarat, Tudor e al 2-lea ce-i drept). In fine, ideea mea era sa incerci si acest Gripe Water, poate va ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

anda, subscriu la sfaturile date de anaid... celelalte mamici sa nu se supere, dar bebeii lor au papat la sin, daca am inteles bine...
anda, incearca deci sa respecti un program de cel mai putin 2 ore si jumatate intre mese...la o luna, bebeii papa 6 sau 7 mese in 24 de ore: pauzele mai mari ar fi bine sa fie noaptea...eu sint una dintre mamicile stresate, careia daca bebeul nu-i papa cantitatea scrisa la carte, intram in panica...cred ca de-asta am si ajuns sa-i dau sa pape la biberon: e unul dintre avantaje - poti stii exact cit papa bebe si deci ii poti controla alimentatia mai usor
mari succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

pentru ce este acest Gripe Water...pt colici? caci si noi ne luptam cu ei si cind incepem sa avem si noi un programel de masa...vine ora cu criza de colici si se duce totul pe apa simbetei...
hi_lara si bb Horia (5 sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da, Gripe Water este pentru colici. Se gaseste la farmacie. Repet, nu stiu daca a fost o simpla coincidenta sau Gripe water chiar a avut efect, cert e ca Tudor n-a avut colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Anda,
Daca bebe creste normal stai linistita, atat cat te lasa el, ca de colici se scapa dupa 3 luni, chiar daca cu diverse produse poti sa-i ameliorezi: si noi am folosit sab Simplex, ceai Baby calm si bonnisan.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:


Anda, cum eu am nascut-o pe Antonia in Canada, iti voi povesti care este teoria pe aici: contrar metodei de hranire la intervale fixe, aici se recomanda hranirea "la cerere", adica sa-i dai copilului cind ii este foame si atit cit este dispus la ora respectiva. Din ce ai scris tu, esti un perfect exemplu al acestei teorii. Eu nu m-as ingrijora in locul tau. Singurul lucru neplacut este ca, fiind asa de aleatoriu, nici tu nu poti sa panifici mare lucru, trebuie sa fii mereu gata, "la ordine". Cum a mai scris cineva mai devreme, criteriul pricipal de evaluare trebui sa fie luarea in greutate. Daca se inscrie in normele prescrise, nu trebuie sa-ti faci probleme. Metode de "educare"? Nu cred ca exista, ce mama poate sa ramina de piatra cind ii plinge puiul de foame?
Eu a trebuit sa fiu foarte atenta sa nu sara peste mese (nu a mincat si nici acum nu maninca, decit foarte putin), pentru a nu afecta cresterea, dar altfel am mers in ritmul lui bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

Totusi, alaptarea “LA CERERE " pe care o recomanda pediatrii in prezent se refera la ALIMENTATIA NATURALA, deci cu lapte de mama, nu la cea artificiala. Laptele de mama este mai usor digerat decat laptele praf si de aceea bebelui i se poate face mai repede foame. Si nu-i face nici un rau sa manance lapte de la mama lui oricat si oricand - este perfect adaptat pentru stomacelul lui. Pe cand laptele praf... Mi-e greu sa cred ca daca, de exemplu, bebele papa la o masa 120 ml (se mai intampla si asa) peste 20 min urla tot de foame! Ar trebui sa fie ghiftuit! Plange din alta cauza... Intr-adevar, daca-i mai oferi lapte, ca nu stii ce sa mai faci sa-l linistesti, s-ar putea sa mai "linga" 20-30 ml, chiar daca nu-i e foame. Actul suptului in sine il linisteste si ii place si gustul lapticului. Dar avand stomacelul plin nu poate sa bage in el mai mult! Cum am spus si inainte, intri intr-un cerc vicios. Poate plange chiar de sete. Copiii alimentati natural n-au nevoie de supliment de lichide pe langa laptele de mama, dar cei alimentati artificial au. In ceea ce priveste inghititul aerului, pe bebelusa mea o ajuta o mica pauza la jumatatea mesei in care eructa si apoi continua masa. Cu conditia ca masa sa nu dureze o vesnicie (mai mult de 20-30 min). Sa nu se supere mamicile care sustin alimentarea la cerere. Asta e parerea mea, cand e vorba de lapte praf trebuie sa incerci sa-i faci bebelului un program care sa respecte cat de cat un interval de timp intre mese – nu cu ore de masa batute in cuie, ca asa ceva nu se poate, dar macar cu doua ore intre mese, sa se respecte timpul de evacuare gastrica. Chiar daca in greutate creste normal. Altfel, bebelusul are tot timpul in stomacel putin laptic, vesnic ragie, regurgiteaza, plange…E doar opinia mea, nu-i obligatoriu sa faci cum zic eu. Poti incerca macar sa-i faci un program, ca tare bine ar fi pentru amandoi. Tu esti singura care poate urmari cat mananca exact bebe la o masa si sa aprecieze cam cand ar trebui sa i se faca foame. Valorile din tabele sunt orientative, dar oricum te poti ghida cat de cat dupa ele. Bafta la "programat" bebelusul!

Mergi la inceput