Trucuri...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

1.

daca esti grabita shi nu ai timp sa coci la fos de ragaz,dai vinetele shi ardeii cu un pic de ulei pe cesaupra ii pui in tava shi ii bagi la cuptor jos de tot pe flacara inchizi usha la cuoptor ,ies bune ,nu au asha de tre gustul de fum dar se fac muuuuult mai repede.


2.
cind fierbi carne gaina ,vita ca sa ridici tempertura apei pui o lingura de inox in oala.


monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

La o cantitate asa de mare de legume (3+2= 5 kg...) ti-ar fi fost de ajutor 2 plite mari (cum am eu). Le incing foarte bine si coc vinetele si ardeii la foc iute. Pe masura ce se coc, pun ardeii intr-o cratita, ii presar cu sare si-i acopar cu-n capac); vinetele le pun in alta cratita. Cand s-au racorit putin, cat sa pun mana pe ei, curat ardeii sub jet de apa rece; vinetele le curat rapid si le asez pe un fund de lemn, inclinat, sa se scurga foarte bine. Apoi ma apuc de salate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Vinetele le coc pe plita deasupra aragazului si le prepar clasic cu ceapa si ulei (eventual maioneza);ardeii ii spal bine ,ii sterg si ii prajesc in tigae cu ulei, cand se racoresc un pic ii curat de coaja si cotor,ii tai fideluta, tai si rosii, ceapa , o legatura de patrunjel si peste toate torn un sos din:ulei, otet, sare,zahar,piper si usturoi (toate dupa gust)!!!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spideritza spune:

Pentru a fierbe, intr-o oala normala, carnea mai tare, vita sau pasare batrana se foloseste la fiert bicarbonat de sodiu, 1-2 lingurite la
2-3 l apa.

Si ca sa nu se farame cartofii pt salata de boeuf de exemplu, se adauga putin otet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seablack spune:

quote:
Originally posted by antosit

Vinetele le coc pe plita deasupra aragazului si le prepar clasic cu ceapa si ulei (eventual maioneza);ardeii ii spal bine ,ii sterg si ii prajesc in tigae cu ulei, cand se racoresc un pic ii curat de coaja si cotor,ii tai fideluta, tai si rosii, ceapa , o legatura de patrunjel si peste toate torn un sos din:ulei, otet, sare,zahar,piper si usturoi (toate dupa gust)!!!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"



Am facut si eu ieri asa. Este o salata SUPER!



Fetele multumesc mult pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

quote:
Originally posted by spideritza

[purple
Si ca sa nu se farame cartofii pt salata de boeuf de exemplu, se adauga putin otet.
[/purple]



asta chiar ca tb sa o incerc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by Seablack

quote:
Originally posted by antosit

Vinetele le coc pe plita deasupra aragazului si le prepar clasic cu ceapa si ulei (eventual maioneza);ardeii ii spal bine ,ii sterg si ii prajesc in tigae cu ulei, cand se racoresc un pic ii curat de coaja si cotor,ii tai fideluta, tai si rosii, ceapa , o legatura de patrunjel si peste toate torn un sos din:ulei, otet, sare,zahar,piper si usturoi (toate dupa gust)!!!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"



Am facut si eu ieri asa. Este o salata SUPER!



Fetele multumesc mult pentru raspunsuri!

"If you truly love nature, you will find beauty everywhere"
(V.van Gogh)



Ma bucur ca va placut, la noi este batalie cand fac, nici nu mai vor alt fel in meniu!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

mi-e foaaaaaaaaaaame!

sa va povestesc eu despre vinetele si ardeii mei. cum aici nu exista plite, iar in gradina pe gratar mi-e lene sa merg, pun o folie de aluminiu in cuptor, pe placa ce acopera flacara, trantesc acolo ardeii si vinetele, dau o temperatura de vreo 240 de grade, aproape maxima adica, si le las sa faca o crusta, ca s aam si gust de fum la ele:))) dar mi-atrebuit ceva vreme sa ma dumiresc cum as putea manca vinete:)))

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b2.lilypie.com/DjTMp1.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

miria_cristina,
multumesc mult pentru sfat, era exact ce cautam.

anca

Mergi la inceput