Retete de conserve pentru iarna

Retete de conserve pentru iarna | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ma-m gandit ca se apropie vremea de pus conserve pt. iarna, eu chiar am inceput deja sa pun, si sa scriem aici fiecare ce retete avem, de diferite conerve( fie ele conserve din fructe sau din legume).


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Eu o sa incep cu o reteta testata deja de:


Castraveciori bulgaresti


Ingrediente:
-castraveciori
-otet Regal
-sare gronjoasa
-zahar
-boabe de piper + mustar
-catei de usturoi
-ceapa
-marar uscat floare

La 1 litru de otet se pune 3,1/2 apa, 1 lingura de sare gronjoasa si 2 linguri de zahar la litru de compozitie
Se amesteca sarea si zaharul in apa fara a fierbe compozitia pana se topeste.
Se aseaza in borcane castravetii, si restul ingredientelor, se toarma compozitia de lichid, iar deasupra se pune cate o floare de marar uscat, se infileteaza borcanele si se fierb la bain marie aproximativ 15 min.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

DORY - Nu ai si o reteta de castraveti in saramura?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Miria, nu stiu in saramura caci eu nu pun, dar o sa iau reteta mamei care este tare buna, ma refer ca tin ft. bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc mult!

Astept reteta.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Miria, iti pot spune cum pun eu castravetii in saramura.
Asez castravetii in borcane, cu usturoi si floare de marar uscata, dupa care torn saramura rece peste ei. Saramura se face asa: la un litru de apa o lingura mare de sare grunjoasa. Cam asta este tot dar mie mi se pare cam devreme de pus castraveti in saramura pentru iarna. Eu nu pun acum decat din cei bulgaresti pentru ca tin, pentru cei in saramura este cam cald ca sa-ti reziste pana la iarna.
Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Eu inca nu am facut rost de reteta de castraveti in saramura, dar ia-m lasat mamei mesaj pe mes., sa mi-o scrie, cum mi-o da o postez.

ame-mih, poate Miria vrea reteta ca sa o aibe pt. septembrie-octombrie, daca a cerut-o asta nu inseamna ca o sa o si faca acum, nu?

Eu am deschis acest subiect in ideea ca se vor aduma mai multe reteta ca sa avem din ce alege la toamna.

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Dory, ai dreptate ii poate manca si peste doua saptamani. Dar eu mi-am facut datoria de a-i spune ca poate nu stia si patea ca mine in primul an cand m-am maritat, de in iarna nu am avut ce castraveti sa mananc.
Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Fetelor, va readuc in atentie subiectul de anul trecut, pe aceeasi tema:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80509

De asta iubesc forumul DC, pentru ca nu exista nimic ce nu as putea gasi in el... (poate doar vreo reteta de catel la cuptor, umplut cu carasi aurii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am sa mut si mesajele acestea la subiectul mentionat de Ana pentru ca e activ.
(Ano hai ca esti funny....chiar vrei sa iti caut reteta pe frun site chinezesc? )

Roxana

Mergi la inceput