va place inghetata?

va place inghetata? | Autor: daniela6

Link direct la acest mesaj

o reteta super simpla si super buna
4 albusuri batute cu 4 linguri de zahar(eu folosesc numai miere)
1/2 kg smantana batuta frisca(se poate inlocui cu frisca vegetala pt cine tine cura de slabire).
3 pliculete de ness.se poate inlocui cu ciocolata, cacao, gem de fructe,iaurt de fructe..fiecare dupa gust. cea mai buna este cu ness.
totul se amesteca si se baga la congeletor.se orneaza cu frisca si fructe proaspete sau din dulceata.
dupa ce mancati nu o sa mai vreti inghetata de magazin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu am facut si mai simplu!Frisca si pepene galben pasat,amestecate bine si puse in congelator,cand s-a inghetat putin,am scos si am mai batut odata cu mixerul,iarasi la congelator si gata!Nu este atat de cremoasa ca cea de cumparat,dar este naturala!

"La vita e bella"
De mancare
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Mmmmmmm...! Dar o reteta de inghetata cu fistic nu imi dati si mie?

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma inscriu la devorat inghetata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cand l-am vazut pe marius la "bucatarie" am zis...hopa ce reteta buna ne-o da...
si mie imi place inghetata de mor...si vreau sa fac parfait(cu nuca si zahar ars)...inca astept reteta
daniela, valentina, multam de retete

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

In cazul in care inlocuim zaharul cu mierea punem tot 4 linguri?

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela6 spune:

inghetata de fistic
lapte ocana, ocana de frisca,vanilie(baton sau pliculete,dupa gust),zahar100g,fistic dupa placere,4 galbenusuri
se pune la fiert laptele si frisca(foc mic)si vanilia.
se bat 4 galbenusuri cu 100g zahar.
peste galbenusuri se toarna laptele clocotit, incet si se amesteca sa nu faca cocoloase.
se pune iar la foc mic si se amesteca incet pana se ingroasa
se raceste.
fisticul se maruntestesi se incorporeaza in crema racita.
se tine in frigider 5 ore.
se servesc in cupe cu sirop de ciocolata(ciocolata menaj incalzita pana se topese peste care se toarna putina apa si se fierbe)
dar se poate sevi si cu piersici inecate in vin(se taie felii si se curata de coaja se fierb in vin)

la fel de bine se poate folosi si prima reteta. adica frisca batuta, albus vanilie si fistic pisat.
tu alegi.
sa ne spui cum a iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Inghetata industriala nu are ace deoarece se folosesc niste timpenii care ii cresc volumul si o fac pufoasa.Cu toate astea imi place foarte mult delta.E o marca de inghetata care as vrea sa-mi amintesc cum se cheama dar imi scapa,care foloseste niste esente gretoase ,de nu se poate minca....si as fi vrut sa va spun sa va feriti.Delta totusi la galetusa din carton(nu stiu cum sa o numesc) are totusi preturi cam mari...ce alta marca recomandati cu gust bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Va contrazic, acele nu se fac pentru ca e naturala ci pentru ca in casa nu avem cum sa urmam procesul corect de facut inghetata. In Italia se gasesc masini de facut inghetata in care se pun toate ingredientele si sint invirtite timp de o ora si ceva pina iese inghetata aia cremoasa. In timp ce sint amestecate ca de un mixer sint si inghetate treptat si asa nu mai ies ace. Am inteles ca o masina de inghetata costa cam 200 de euro, pentru cine e paionat de inghetata, merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by daniela6

inghetata de fistic
lapte ocana, ocana de frisca,vanilie(baton sau pliculete,dupa gust),zahar100g,fistic dupa placere,4 galbenusuri
se pune la fiert laptele si frisca(foc mic)si vanilia.
se bat 4 galbenusuri cu 100g zahar.
peste galbenusuri se toarna laptele clocotit, incet si se amesteca sa nu faca cocoloase.
se pune iar la foc mic si se amesteca incet pana se ingroasa
se raceste.
fisticul se maruntestesi se incorporeaza in crema racita.
se tine in frigider 5 ore.
se servesc in cupe cu sirop de ciocolata(ciocolata menaj incalzita pana se topese peste care se toarna putina apa si se fierbe)
dar se poate sevi si cu piersici inecate in vin(se taie felii si se curata de coaja se fierb in vin)

la fel de bine se poate folosi si prima reteta. adica frisca batuta, albus vanilie si fistic pisat.
tu alegi.
sa ne spui cum a iesit



Multumesc mult de reteta, cred ca saptamana asta o "execut"!Mie imi place tare mult inghetata, dar asta de fistic ma da gata...!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

cand l-am vazut pe marius la "bucatarie" am zis...hopa ce reteta buna ne-o da...
si mie imi place inghetata de mor...si vreau sa fac parfait(cu nuca si zahar ars)...inca astept reteta
daniela, valentina, multam de retete

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)



Aha deci m-ai mai prins pe aici. Eu am intrat ca fulgerul sa "fur" retete. Chiar acum mi le trag la imprimanta si le incerc maine pe rand. Credeti voi ca nu-mi bag nasul - pe aici gasesc tot felul de chestii - hmmmm interesante bune de incercat. Ce daca-s barbat n-am voie? Hai ca glumesc.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput