Gatiti cu apa plata?

Gatiti cu apa plata? | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Gatiti cu apa plata?
Intrebarea este valabile pentru fetele din orasele in care apa de la robinet este infecta... si mai ales pentru cele din Bucuresti.
Eu stau in Crangasi, si am auzit ca apa in acest cartier vine din Lacul Morii, despre care umbla vorba ca acopera un fost cimitir. Brrr!....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eu gatesc nu cu apa plata, ci cu apa de la robinet filtrata printr-o cana Brita. Dar cind era baiatul meu mic, ii faceam mincarea cu apa plata, nu aveam filtru pe atunci.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da, cel mai bine este filtru in casa
pana pe la 9-10 luni am facut si eu supa (piureul de legume)astora mici cu apa plata

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mama locuieste in Bucuresti, gateste cu apa plata.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

pentru Vlad gatesc si acum cu apa plata, pentru ca nu am filtru inca.

de baut nu bem nici noi de la robinet.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Gatesc cu apa de la robinet pt. ca avem pus filtru., daca nu as fi avut probabil ca as fi gatit cu apa plata!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by antosit

Gatesc cu apa de la robinet pt. ca avem pus filtru., daca nu as fi avut probabil ca as fi gatit cu apa plata!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"



Si eu la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Se pare ca numai eu gatesc cu apa de la robinet ... pentru noi, evident, ca pt bebe folosesc apa plata.
Spuneti-mi si mie ce filtre aveti si cum functioneaza, ca nu am mai auzit niciodata de asa ceva
Si de unde pot sa imi cumpar si eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinel61 spune:

Off topic
Ramiha, cum poti sa crezi asemenea aiureala?("...Eu stau in Crangasi, si am auzit ca apa in acest cartier vine din Lacul Morii, despre care umbla vorba ca acopera un fost cimitir. Brrr!..")Apa in Bucuresti este adusa de la statiile de tratare sau din puturi de mare adancime. Sunt 2 statii Rosu si Arcuda si 600 de puturi.
Calitatea proasta a apei este data de incapacitatea statiilor (care sunt vechi)de a face fata cererii de apasi a conductelor de transport.

Uzina de la Arcuda - peste 100 de ani vechime
Captata; la 17 Km de uzina;, apa din Dambovita trece prin canalul de la Brezoaiele înainte de a intra într-un ansamblu de decantoare sapate direct în pamânt, unde se vor efectua succesiv operatiile de floculare si decantare prin utilizarea sulfatului de aluminiu. Filtrarea rapida; prin strat de nisip încheie eliminarea suspen-siilor. În sfârsit, o clorinare finala dezinfecteaza apa si o potabilizeaza
Aceasta filiera de tratare poate fi calificata drept rustic#259;, dar, în acelasi timp, filtrarea cu ajutorul filtrelor cu fund fals si crepine reprezinta o tehnologie dintre cele mai moderne în domeniu, ca si instalatia de clorinare, renovata în 2000. Creata pentru a furniza 745.000 m3 de apa pe zi, uzina a fost solicitata peste aceasta capacitate (+120%) pentru a asigura productia necesara
Din 2002, reducerea consumului si repararea pierderilor de apa au per-mis din nou functionarea acesteia la capacitatea sa nominala.

Uzina de la Rosu - aproape 30 de ani vechime
Captata la Crivina, din râul Arges, apa este condusa printr-un canal închis din beton (caseta dubla) la intrarea în uzina. În amonte, la Crivina, ea este supusa unui proces de deznisipare.
Pompata si refulata în decantoarele cilindrice-conice supraterane, apa primeste lapte de var (pentru corectarea pH-ului) si sulfat de aluminiu (pentru accelerarea decantarii). Aceste decantoare, de conceptie veche, sunt putin fiabile din cauza drumurilor preferentiale care perturba reactiile delicate ale decantarii.
Ultimele suspensii, neeliminate prin operatia precedent#259;, vor fi retinute în straturile de nisip ale filtrelor rapide, de asemenea de conceptie veche, fara fund fals si crepine. În sfârsit, dezinfectarea se realizeaza cu clor gazos, cu instalatiile originale ale acestei uzine. Prevazuta pentru a furniza 520.000 m3 de apape zi, statia este solicitata peste capacitatea nominala:+140%.

Fronturile subterane
Exista în principal trei fronturi subterane cu mai bine de 600 de puturi care furnizeaza 150.000 m3 de apa pe zi, apa de o calitate medie, care în apeducte este amestecata cu apa din uzine.

Si apropo de Lacul Morii, este adevarat ca o parte din el a fost facut pe un fost cimitir (partial evacuat)asa ca nu faceti baie in el, mai pot aparea resturi iar mai in amonte de lac pe cursul Dambovitei e o adevarata groapa de gunoi facuta de niste idioti si acceptata de primariile din zonz.
Scuze pt Off topic.
Eu am folosit pt gatit, cat era fetita mica, apa de la robinet, si acuma la fel. Pt baut, cand raman fara apa plata fierb apa de la robinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Initial creeata de ramiha

Gatiti cu apa plata?
Intrebarea este valabile pentru fetele din orasele in care apa de la robinet este infecta... si mai ales pentru cele din Bucuresti.
Eu stau in Crangasi, si am auzit ca apa in acest cartier vine din Lacul Morii, despre care umbla vorba ca acopera un fost cimitir. Brrr!....



nu umbla vorba... nu a fost acoperit ci stramutat un cimitir pentu o portiune din lacul morii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Desi stau la casa si avem fantana proprie cu hidrofor , gatesc cu apa plata.

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput