Paste CARBONARA si nu numai...

Paste CARBONARA si nu numai... | Autor: katalina

Link direct la acest mesaj

Fetele mele dragi,va rog, vreau toate retetele posibile de paste carbonara.Inclusiv daca exista vreuna cu ciuperci proaspete.
Cele mai bune paste nu le-am mincat nici la Roma nici la Venetia, ci la Brasov la Trattoria del chianti.Cine e din Brasov sa impartasim citeva impresii?
Sunt mare mincatoare de paste,de orice fel.Cine mai e ca mine?Haideti aici.

Catalina, ROBERT si CATALIN


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

carbonara

sunca bacon/kaizer, usturoi pisat, piper, sare, busuioc, cateva galbenusuri, batute bine cu telul ,
parmezan , smantana.
Deci calesti usturoiul pisat in ulei de masline , adugi bacon si rumesti asa usor pana cand acesta devine crocant. Amesteci cu pastele....apoi pui pe foc si torni galbenusurile batute inainte, cu niste sare si piper si busuioc, pui si parmezanul si amesteci bine pe foc mic pana cand ouale se lipesc pe paste si se intaresc. Se adauga smantana si iar parmezanul si iar se amesteca bine.

Carbonara e o singura reteta, adia asta ... nu sunt mai multe. Iar daca stii italiana, uite aici www.italianrecipes.ws/lazio/ricette/lazio_001_spaghetti_alla_carbonara.shtml" target="_blank">reteta originala.

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Si eu sunt mare fana paste.
La Mamaia am mancat niste paste carbonara, cu un sos mult mai fluid, cu sunca si ciuperci, care semana cu modul meu de preparare.
Eu le fac asa: 150 gr. sunca afumata taiata fasii si aprox. 200 gr. ciuperci proaspete le rumenesc putin in ulei de masline. Le iau de pe foc si adaug o smantana (200 ml. cu 25% grasime), un galbenus de ou, piper, sare, oregano dupa gust, putin praf de usturoi. Se pun pastele fierte si fierbinti in sosul respectiv, se amesteca. Deasupra se rade cascaval sau se presara parmezan. Daca doresti, le poti da la cuptor cateva minute inainte de servire, cat sa se topeasca branzica.
Eu mai pregatesc urmatoarele retete cu paste:
Sos clasic cu sunca si ciuperci:
Rumenesc aprox. 200 gr. sunca afumata taiata cubuletze in ulei de masline. O scot din tigaie si in acelasi ulei adaug o ceapa mica taiata f. marunt, putin ardei la fel taiat f. marunt, le calesc f. putin cu o lingura de vegeta, pe urma adaug 200 gr. ciuperci proaspete taiate felii mai marisoare (mie imi plac la nebunie ciupercile si imi place sa le gasesc in sos) amestec si las la foc mic, acoperit cu capac pana sunt gata ciupercile. Atunci adaug sunca prajita, cateva linguri de pasta de rosii sau bulion (eu folosesc pasta de rosii), fluidizez pasta cu vin rosu, condimentez cu nucsoara, oregano, mai fierb 2-3 minute, iar la final adaug aprox. 100 ml. frisca lichida (nu trebuie sa aiba grad mare de grasime, poti folosi Dorna verde sau frisca speciala pentru gatit), sare, piper dupa gust. Pun sosul peste pastele fierte si rad cascaval deasupra.
Sos cu ton:
Calesc in ulei de masline un morcov dat pe razatoarea mica cu o ceapa mica taiata marunt marunt si o lingura de vegeta. Adaug 200 gr. ciuperci proaspete taiate felii, le calesc si pe ele si fierb la foc mic cu capac pana sunt gata ciupercile (nu mai mult de 10-15 minute). Adaug o conserva de ton bucati in suc propriu, pasta de rosii, praf de usturoi dupa gust, busuioc si vin rosu cat e necesar sa se fluidizeze sosul. Eu mai pun si porumb fiert, pentru ca este unul din ingredientele mele preferate, dar nu e obligatoriu sa pui. Mai dau cateva cloclote si gata. Se serveste tot cu cascaval ras deasupra.
O alta reteta este cu piept de pui si smantana:
Pieptul de pui il tai cubuletze mici, il condimentez cu sare, piper, nucsoara, boia si il rumenesc bine in ulei de masline. Cand este facuta carnea, pun peste smantana, busuioc, dreg de sare si piper, ii mai dau cateva clocote si gata. La aceasta reteta mai poti proceda asa: cand puiul este rumenit, adaugi ciuperci felii si putin vin si lasi sa fiarba totul la foc mic, acoperit cu capac. Dupa ce puiul si ciupercile sunt fierte, adaugi smantana si procedezi ca mai sus (asta ca tot spuneai ca esti fan ciuperci). Cantitatile de carne si smantana le adaptezi in functie de cate portii doresti (eu pt 2 persoane folosesc o jumatate de piept de pui dezosat mare si 200 ml smantana).
Si ultima, reteta mea de bolognese:
Calesc in ulei de masline si cu o lingura de vegeta o ceapa mica taiata marunt si un morcov ras pe razatoarea mica. Adaug carne tocata (poti folosi porc sau vitel), amestec si condimentez cu sare, piper, nucsoara, oregano, adaug putina apa si putin vin rosu si fierb la foc mic cu capac pana e gata carnea. Se pune bulion sau pasta de rosii. Mie imi place sa pun si o lingura-doua de smantana sa mai taie din gustul de rosii. Se mai dau cateva clocote si sosul e gata.

Sper sa iti placa sosurile mele.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io-st de acord cu Petronela, pastele carbonara au o singura reteta. daca punem ciuperci, sunca, etc, nu mai sunt carbonara. asta nu inseamna ca nu-s super bune
in lunile astea de vara eu ador pastele cu fructe de mare proaspete, cu rosii si busuioc, simple, sau cu parmezan.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Uite eu am gasit o reteta in revista "Lumea Femeilor" cu paste:

Cannelloni cu ciuperci

-timp de preparare: 35 minute
-timp de fierbere: 40 minute
Ingrediente pt 4 persoane: 2 cepe, 1 catel usturoi, 300g ciuperci, 5 rosii fara pielita, 1 lingura ulei, rozmarin, cimbru, 250g cannelloni, 250g supa de legume, 250g smantana, 50g parmezan ras, 50g pesmet, sare, piper
Mod de preparare:
1.Se pun pastele(cannelloni) la fiert, la foc mic, aproxim 6 min, in apa cu putina sare. Dupa ce au fiert, se lasa in apa pana vor fi umplute.
2.Ceapa, rosiile, ciupercile si sunca se taie marunt
3.Ciupercile si ceapa se calesc in putin ulei, pana se evapora toata zeama. Se adauga sunca, rosiile fara pielita. Se lasa la fiert 30 de minute, amestecandu-se incet. Se adauga condimentele si usturoiul, sare si piper dupa gust.
4.Cu pasta obtinuta se umplu cannelloni si se pun intr-un vas, uns cu unt si tapetat cu pesmet. Se toarna peste pastele umplute supa amestecata cu smantana, se presara parmezan ras
5.Se lasa 20 de minute in cuptor.


Eu n-am facut-o, deci nu stiu cum e!
Dar nu e exclus s-o incerc!


*********************************
Poze noi cu familionu'
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa De la botezul Teodorei Din parcul Tineretului

Povestea nasterii Anei 17.03.2000 si Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

wow, sa vad cu care incep.
Care sunt pastele cannelloni?Busuiocul unde il gasesc oare?
Multumesc fetelor.

Catalina, ROBERT si CATALIN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu o fac aproape ca reteta scrisa de petcost,cu urmatoarele mici modificari:
calesc usturoiul si baconul,pun apoi parmezanul si 2 galbenuse frecate bine,si frisca nebatuta(in loc de smintina).amestec pina se ingroasa.in loc de busuioc pun oregano.pastele le fierb separat.

emerald isle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by speed
pastele le fierb separat.




Daaa, pastele se fierb separat ... am uitat sa scriu, dar am presupus ca se intelege.

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Am uitat sa spun ca, daca sunteti amatori, toate retele mele se preteaza la usturoi, poti sa pui in oricare dintre ele, fie praf (si atunci pui mai pe final) fie normal (la inceput).

Paste cannelloni eu am vazut pana acum doar de la Barilla, cred ca le poti cumpara in orice supermarket mai de Doamne ajuta.
Edit: acum am vazut in imaginile pe care ti le-am pus ca fac si cei de la Baneasa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput