Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Adriana, drum bun si vacanta placuta, abia astept sa ne povestesti, desi stiu ca tu ai vrea sa dureze o mica vesnicie .

Am vazut poze cu Mihaita, wow, ce activ e pustiulica si cat e de vanjos, brava...Felis, tu ca de obicei, te arati rar, da tot frumoasa esti.

Dana, pai daca ciocolatei ii era somnic...la cat is eu de exigenta si tot m-ar fi umflat rasul, mey...si probat pe propria piele, bunicii sunt la fel de exigenti si poate cu pretentii un pic mai mari ca noi parintii, poate ca noi am fost o altfel de generatie, mai linistita, oricum fraza "tu nu faceai asa, erai f cuminte si ascultatoare" mi-e arhicunoscuta, mai ales acum, cand convietuim impreuna cu bunicii. Pupam Irisina

Onitza, nu ne-ai zis unde ai luat post? Cand ma gandesc ca la inceputurile mele voiam in invatamant...noroc ca m-a linistit mama, ca acum desenam nuclee benzenice la pereti , la cat de interesati is copii din ziua de azi de chimie...imi aduc aminte de practica la scoli
, de formatul de lectie, de tremuratul in fata clasei...ma gandeam ca daca ma intreaba ceva si eu n-oi sti. Din pacate era dupa revolutie cand elevii aveau alte preocupari, asa ca am ramas la inginerie, desi dascal mi-ar fi placut sa fiu.

Azi ne-au recoltat sange ptr analizele anuale de medicina muncii si n-am baut cafeaua la timp, n-am mancat la timp, is cam tehuie de cap, dar fericita ca vine w-e.
AMR si la mine 3 saptamani pana la concediu .



aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

aime mersi. o sa vin cu informatii despre hotel, doar mergem la acelasi

oare cici nu a ajuns inca acasa? eu nu am mai reusit sa vorbesc cu ea si tare mi-as fi dorit.

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

AIME nu am prins post de titularizare, cea mai mica nota cu care s-a putut titulariza a fost 8.70 aflu ce post de suplinire prind la sedinta publica organizata intre 27 aug-3 sept.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Fetelor ce faceti? mai sunteti pe aici? Paul in sfarsit a adormit.
ADRIANNA ce sentiment placut ca ne ocupam de bagaje, nu? abia astept sa plecam in concediu! AMR 2 zile!
Deocamdata il fac pe al lui Paul, de al nostru ma ocup duminica dupa ce ne intoarcem de la Moreni. Ma duc sa mai strang dupa Paul

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MI-am adus aminte de prima mea invatatoare( am avut 3), era cea mai buna prietena a tatalui meu, caruia i-a fost profesoara de romana la liceu; nu am s--o uit NICIODATA; era o femeie foarte puternica, o prezenta autoritara dar si glumeata cand radea ea se zguduiau peretii; imi amintesc o intamplare in copilaria mea: d-na invatatoare era bolnava, de aceea n-a putut decat sa ne duca 2 clase; fiind internata, m-am dus la dansa in vizita, la spital, si unde o vedeam asa mare si intinsa pe pat, ma temeam un pic sa ma apropii prea mult ; insa dansa cand m-a vazut, a ridicat mana si mi-a zis sa ma apropii; m-am asezat pe pat si mi-a spus cateva vorbe ce taica-miu la tinut minte toata viataaa , dar si eu: " Oana, tu sa te faci invatatoare" ...nu m-am orientat neaparat in a-mi alege profesia dupa vorbele dansei, insa destinul a facut ca eu sa ii urmez sfatul si nu imi pare rau deloc; stiu ca imi place meseria si voi face tot ce pot sa fiu si eu candva la fel de buna cat a fost dansa; s-a stins cand eu eram la colegiu, nimeni nu m-a anuntat ca a murit, mi-am dorit foarte tare sa ma duc la inmormantare, as fi facut orice sacrifiu sa ajung acolo; am aflat la o sapt dupa si nu mi-o pot ierta...eu mai luasem legatura cu dansa cu una n in urma parca...o iubeam foarte tare! si mi-e dor de dansa! cand ma duc la Moreni o sa incerc sa merg la casa unde locuia, poate mai sta Oana, fiica ei acolo, sau Lucian,baiatul...sa intreb macar unde este inmormantata; eram apropiata si de sotul d-nei Minoiu, invatatoarea mea, insa ...nici pe dansul nu l=am mai vazut prin oras cand am fost, si nici tata, mereu ma intalneam cu el pentru ca facea piata; sper ca nu s-a stins si el

Voi va amintiti invatatoarea voastra? ati iubit-o? ce sentimente ati avut fata de dansa?

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Adriana, Onita , vacante placute, va invidiez, vreau si eu sa treaca timpul mai repede sa plecam si noi.

Am vazut poze cu traznaile lui Mihaita si Felis cea frumoasa, si pe Miha cu al ei cuceritor la mare!
La noi nimic nou , doar ca l-am recuperat pe tati in sfarsit dupa atata absenta, copiii stau numai calare pe el (m-am scos), asa incat azi si-a luat liber si i-a plimbat si distrat.

Maine mergem la ziua finutului (implineste 3 ani) , care in curand va avea si o surioara (aseara am aflat ca e fetita, isi doreau tare mult sa fie asa).

Apropo, cele care aveti copilasi mai mari, aveti idee ce pot face cu talentul la desen al Biancai? Ma uimeste pe zi ce trece cu ce minuni face, si , pentru ca ii si place, ma gandeam sa o duc undeva, la vreun cerc, ca eu, personal sunt antitalent . O sa o intreb si pe profesoara de arte de la gradinita.
Pentru ca ea deseneaza atat, l-a molipsit si pe Mihnea, care deja coloreaza perfect in contur cu o rabdare de nu-mi vine sa cred. Hai ca i-am laudat destul.
In rest, se iau la harta din orice, amandoi vor aceeasi jucarie si tot asa. Alteori se iubesc la maxim, ca sa nu ne plictisim. Se trezeste Bianca cateodata: "Mami, uite tu ce ingeras dragut este Mihnea". Dupa 10 minute ii aplica o corectie "ingerasului",ca sa nu i se suie ca cap dar nu-i bai, nu ne plictisim...
Mihnea si-a dat drumul la maxim cu vorbitul , debiteaza vrute si nevrute si incontinuu.
Ca o problema, avem carii de biberon, toti 4 dinti de sus sunt patati, probabil la un moment dat se vor reteza, dar cica nu ai ce face. Si daca nici ai mei nu au baut lapte...na, asta e.

We placut tuturor!


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by roserb
In rest, se iau la harta din orice, amandoi vor aceeasi jucarie si tot asa. Alteori se iubesc la maxim, ca sa nu ne plictisim. Se trezeste Bianca cateodata: "Mami, uite tu ce ingeras dragut este Mihnea". Dupa 10 minute ii aplica o corectie "ingerasului",ca sa nu i se suie ca cap dar nu-i bai, nu ne plictisim...
Mihnea si-a dat drumul la maxim cu vorbitul , debiteaza vrute si nevrute si incontinuu.We placut tuturor!



Roserb, mi-au dat lacrimile la replica Biancai pt ca atat de bine m-am transpus in adoratia ei fata de Mihnea. Alex are un fel atat de dulce de-a se juca cu adrian cateodata ca mi se pare nefiresc pt varsta lui. O face pentru placerea lui adrian si uneori pt placerea noastra ca vede cat de mult ne bucura cand ei se joaca impreuna si chiuie amandoi. Marturisesc ca nu prea au apucaturi de bataie/cearta intre ei (desi sunt inca mici, adrian inca nu stie sa-si apere punctul de vedere), desi a fost o periaoda cand mi se parea ca alex cauta sa-l cam altoiasca pe adrian.

Onitza, invatatoarea mea a fost cam... nervoasa. isi iesea usor din pepeni si tipa la noi si spun ca era nervoasa pt ca nu conta ca esti bun sau nu, cand o apucau nervii tipa la toata lumea. Acum o inteleg (eu am doi pe cap si cedez) cu atatia copii si an de an altii si altii noi nu e usor. Si eu mult timp am crezut ca mi-ar fi placut sa fiu pedagog, dar acum nu mai cred atat de tare asta. Defapt mi-ar fi placut sa fiu undeva in contact cu copiii prescolari.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

TRY sunt convinsa ca ai fi fost un cadru didactic de nadejde daca ti-ai fi ales un job in invatamant...e adevarat, nu e usor, eu am lucrat f putin in invatamant, un semestru, stiu ca mi-a placut mult, dsi ai dreptate nu e usor...mi-a mai placut cum ma intelegeam si cu colegii mei, fie ei de-o varsta, fie mai batraiori...ma asteptam ca cei mai in varsta sa fie mai capriciosi, dar isi vedeau de treaba, si erau de mare bun simt, am apreciat asta. In Bucuresti am inteles ca nu e asa, se iau de tine, daca te vede mai tanar, poate nu e peste tot asa , sau poate nu ai si ei de cine face mishto

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
adriana, onitza spor la facut bagaje si distractie placuta in vacantza.
miria ai plecat pe undeva pana la urma?
aime, hai ca trec repede cele 3 sapt...si apoi sa vezi distractie
roserbina, cam asa e si la noi numai ca la noi e invers corectia9de la mic la mare) alex isi cam da seama ca daca ar da in ea o doare rau...ii si zice cateodata mama daca-ti trag una cred ca tipi 2 zile ...mai bine te las in pace sa ma cresti
carmen, lasa ca sunt pe maini bune printesele, stai si tu linsitita
noi suntem bine, ne indeletnicim cu sporturi pe langa casa omului mers pe role si tenis(alex joaca binishor si-s tare mandra de el)
roserbina daca gasesti vreun cerc de desen sa-mi zici si mie pliiizzz...ca si alexutul meu deseneaza si picteaza tare frumos, ca sa nu mai zic ca acum cateva zile mi-a desenat o felicitare si mi-a si scris pe ea un text lacrimogen (eu nu stiam ca stie sa lege literele intre ele si sa formeze cuvinte...si-i spun educatoarei care nu era mirata delok si-mi arata ca pe toate desenele lui de la gradi si scrie ce a desenat )
ruxi nu are tot atata rabdare la desenat sau colorat insa cand imi arata alex vreun desen de-al lui face si ea repede o tentativa de desen si trage niste linii si zice aici am scris...printesa, aici am scris mami
hai ca m-am intins...va pup pe toate si pe copilashi sa aveti un we fain


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna dimineata, somnorosilor!
Eu, m-amsculat cu noaptea in cap,ca de obicei.
Ieri am iesi si am cumparat galerii si inoxuri pentru bucatarie. Astazi vreau sa le punem. Sunt asa multumita de ce-am luat!
Nu am gasit, insa nici o etajera pentru baie si e tare incomod cum e acuma, ca nu am unde sa pun toate cate sunt pe acolo.
Deja nu mai stiu pe unde sa caut.
Poate imi dati careva vreo idee.




Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput