Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Ana, si eu zic sa nu maresti doza de lapte praf de la 3 la 4 masuri pt 90 ml apa ca nu se recomana. Si eu am cartea "Mama si copilul" si chiar specifica acest fapt. Incearca cu cereale in laptic si eu voi proceda la fel de cum face 4 luni (voi da seara ca poate doarme mai bine ca de luat in greutate ia si mananca foarte des).
Despre portocale... eu i-am dat lui Luca suc; a fost chiar primul suc introdus. L-a tolerat bine, i-a reglat scaunul ca facea tare si de cand ii dau face zilnic si de o consistenta normala. Acum suntem la amestec de suc de portocala, morcov si mar... si ii place tare mult!
Legat de arahide, o d-an dr spunea la o emisiune pe B1 ca se dau dupa trei ani ca sunt bebei alergici si e stiut faptul ca nucile si alunele, arahidele dau cele mai nasoale alergii. Acu' ne mai documentam!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

quote:
Originally posted by ioanaradu

anama123asa cum a zis si diana, o mai mare concentratie de lapte praf, poate duce la constipatie. acum, daca albinuta nu are pb cu burtica, poti incerca.

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei









pana acum nu a avut probleme;
da' ce sa-i fac? nu mai stiu, ma disperaaaaaaaaaaa!!!!!!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

LAINA- esti f draguta dar sa stii ca sunt ca voi toate: imi iubesc la nebunie fetita, incerc sa fac ce e mai bine si pentru ea si pentru noi, mi-e frica sa nu fac greseli prea mari...

AIIA- mie nu mi-a venit menstruatia desi acum scot laptele si la 5-6 ore uneori. Cica nu tb sa treaca mai mult de 6 ore. Nu stiu dc e adevarat. Asa mi-a zis ginecologul.

ANNE- imi pare rau ca nu se mai poate face nimic. dar poate e mai bine sa se intample acum cat e Raul mic. sa aveti grija de voi, sa nu fii prea trista.... Viata merge inainte si ai si o minune langa tine.

IOANARADU- Maria nu a avut probleme (decat stagnarea ponderala daca o fi intr-adevar de la asta). Si da i-am pus 1/2 de supozitor preventiv.

VAL -Maria a luat 100 de grame in ultima saptamana si sunt f bucuroasa ca la 20g si 30 g in celelalte saptamani....

DIANA-JORS- daca bebe e in limite cu greutatea nu te mulge si nu-i da cu biberonul. Crede-ma ca nu-i prea amuzant sa te tot mulgi, inclusiv noaptea in loc sa te bagi inapoi in pat. Si sa ma vezi cand plec de acasa cu pompa , biberoane etc. Si toti cunoscutii stiu ce fac eu... E aiurea. Daca ia in greutate mai tine-l la san.

ANAMANA- nu stiu daca e bine. Daca avand mai multe calorii incepe sa pape si mai putin?Se poate deshidrata,nu? Intreaba medicul. Sau sa vedem ce mai spun fetele.
Am vazut ca ti-au mai raspuns fetele. Dar de ce bea apa simpla si lapte nu? Poate ar tb sa-i schimbi lapticul. Daca nu-i place asta? Ca Maria mea cand nu vrea sa manance nu vrea nimic nici apa, nici ceai nimic.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Lilidana Stai linistita mamico, nu m-am suparat, Doamne fereste!!!
Oricum, la ce pediatru are Teodora(ales prin cunostinte) acu' m-as muta cu fata la alt dr, daca ne-ar primi...Insa la cat de putini sunt raportat la nr de copii, mi-e sa nu raman pe dinafara cu ea...

O mica incuscreala parca am cu Matei al Ioanei, dar acu', daca e bal , bal sa fie!!!Bagam in haremu' de baieti cucuieti: Davidutu' si pe Alex al Dianei, chiar daca e mai mic...Pupa Teuta toti pretendentii...

Am scris povestea Teodorei inspirata de povestea pe care Roxanicine-a dat-o de citit aseara...

http://community.webshots.com/user/carmenefr


Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Anamana, asa e si a mea mai slabutica a avut per in care manca f prost ne lalaiam cu mancarea cate o ora; sapt asta a pus doar 50 gr si ajuns la 5400 g deci fata de cat i-a zis dr Alionushcai, adica la 63 cm - 5800 g , Timeea ar fi slabuta, in schimb e vioaie cand o tin in brate se impinge in picioare cu atata putere; azi i-am pus si eu in lapte o lingurita de cereale si l-a mancat intr-un final;
nu e bine sa maresti cant de lapte praf la aceasi cant de apa duce la constipatie!

mai nou Timeea se trezeste dimineata dar fara sa-i fie foame, adica trage de doua ori cred ca de sete mai mult si gata , deci ea cu lapte (180ml) care il bea seara la culcare poate sta pana a doua zi la 11 dimineata , cand ii fac 120 ml , mananca 30 si gata ; asa ca azi dupa cum v-am spus i-am pus o lingurita de cereale in restul de lapte si dupa vreo 40 min la mancat si pe ala adormita de jumate si cred ca nu mai stia ce mananca;

La multe luni bebeilor nascuti pe 12! tare mult as vrea sa-i vad pe gemenii Monicai, UNDE ESTI? sau macar Katinca daca ne-ar mai da de veste despre ea si verisoara

Kmi & Timeea - 4 martie 2007
ALBUMUL MEU
TIMEEA
BOTEZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Kmi ce fel de cereale ii pui in laptic? Vreau si eu sa-i pun seara incepand de sambata si nu stiu spre care sa ma orientez.
Acum ma gandesc si la faptul ca Luca e grasutz... cerealele astea nu-l vor umfla si mai rau? Intentia mea e doar sa nu se mai trezeasca noaptea sa manance des, ca-n rest sunt multumita!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,
O zi naspa afara, ploua, e nor.Noi iar am ramas singure( a plecat mama), iar alexia astazi nu prea si-a facut somnul bine si m-a tot zapacit.Acum spre ex, e tare haioasa, a adormit cu pasarica goala( dupa ce i-am dat jos scutecul sa se mai linisteasa), in mijlocul patului nostru.Aici, se pare ca-i place cel mai mult sa stea.Si dc e si dezbracata, e in largul ei...

Si a mananca tare alandala.Nici nu prea stiu ca ia si sanul si completare.Dar cert este ca ff rar duce peste 100 ml lapte legat, la o masa.In rest tot cu pauze...Dar e bine facuta, dr a zi ca e k cu greutatea, e grasunica, e si lunguta, vioaie.

INTREBARE:Voi ce tetine folositi pt copii?Ma intreb dc ii curge destul de bine laptele praf ca vad ca transpira si oboseste cd trage???Ce imi recomandati ca sa-i vina laptele mai cu usurinta???Marturisesc ca sunt cam novice la cap asta.

MARTUTZA, dr mi-a rec completare cu formula.Ea e de parere sa incep DIVERSIFICAREA de la 6 luni, chiar dc acum ii dau mixt de 2 sapt.Mi-a mai zis ca pot , pt vitaminizare sa-i dau dupa 5 luni sucuri, deportocala, morcov , mar si sa fiu atenta daca le combin, de preferat sa nu.Asa a zis....

ARRISA, haioasa fetita!!!!

ALEXIA eu am inceput SUPERDIETA varianta A, de 0 luna si jumatate.Marturisesc ca nu ma tin chiar strict de ea, dar tot e bine, sunt multumita in genere si-am ars 1 kil pana acum.
VEZI, La celelalte forumuri gasesti FEMINA INTIM(deci intrii la taote forumurile).Dai acolo si intrii la IMPRESII..despre superdieta, cam asa ceva.Vezi cura la inceputul cap.Dc nu gasesti mai intrebi..Sa-mi zici ce parere ai.



ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

ADINA, noi ne-am impacat tare bine cu tetinele de la Chicco, pentru varsta ei... acu, stiu si eu? incercati, mie mi se par bune produsele lor.

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

REBIANA, mai asteapta un pic cucerealele, nu-i da dc el e k cu greutatea.eu stiam ca sunt rec in special pt cei mai slabuti.Si Alexia se trezea de multe ori pe noapte insa de o sapt doar o data, spre dim.Se culca dupa 10 seara.I-am introdus completare ce-i drept insa de multe ori inainte de culcare ii dau tot san.Dar au fost si seri cd i-am dat formula ultima masa.Acum nu stiu ce sa zic..Mai asteapta putin, si dc nu mai poti incerca....Tu alaptezi exclusiv???

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

LAINA, eu nu folosesc biberoane de la CHICCO.Cum i-am dat san, am avut in casa 2-3 , asa de rezerva.Sunt de la primii pasi.Sunt multumita de ele.Daca ii iau tetine de la CHICCO< se potrivesc la toate tipurile de biberoane???

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput