mancare la cuptor cu microunde

mancare la cuptor cu microunde | Autor: lunna27

Link direct la acest mesaj

Mergem in curand la mare,la o vila,numai ca la cine stam nu are aragaz ci doar cuptor cu microunde.In afara de mancaruri fast food ce se mai poate gati?Chiar in momentul asta nu ma duce mintea,dati-mi cateva idei!!!

-------------------------------------
Dana,mami de Paul si Ana Maria
-------------------------------------

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Orice fel de zarzavat inabusit sau sote, iar cu carnita pipote inabusite (mie mi se par chiar mai bune decat la aragaz) sau copanele . Ies fragede, iar daca le pui la final si un strop de usturoi sunt perfecte.
Cartofi copti- la care poti adauga ton si porumb boabe sau salata, sau branza si smantana; mere coapte - fie simple felii stropite cu zahar si scortisoara, fie intregi si scobite de cotor, iar in scobitura sa pui frisca sau inghetata.
Paste de orice fel (la unele chiar scrie si cum sa le prepari la microunde), cu branza sau carnita si rosii.
UIta de fast-food, orice mancare se face in max. 20 minute, depinde de cantitate.
Concediu placut.

Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

peste file....

congelat sau crud il stropesti cu zeama de lamiie si il pui in vasul pt cuptor acoperit la maxim pt circa 8 min . Apoi faci un sos din vin + smintina + ceapa verde putina adaugi peste peste si mai coci vreo 3 min tot acoperit !! la sfirsit sare si piper .

dovlecei umpluti cu brinza

taiati pe lung, scobiti ca niste barcute, miezul tocat marunt si amestecat cu brinza ( de preferat de oaie ) eventual putin lapte dc e prea uscat, patrunjel , putina ceapa sau usturoi sau deloc dc nu va place .. se umplu barcutele dovlecei si se pune totul in vasul pt cuptor acoperit pt minim 6 min la maxim... le incerci cu o furculita dc sunt coapte si dc cuptorul are si optiunea grill le mai pui si la grill minim 5 minute neacoperite ..

mamaliga

in vas neacoprit se pune apa si malaiul ( eu pun in proportia 3 pahare de apa si 1 pahar cu virf de malai , depinde pt cite pers vreis a faci si cit de mare e vasul ... sa mai ramina 2-3 degete pina la bordura vasului caci se umfla. Amesteci cu o lingura si dai la cuptor la maxim pt 5 min. Scoti vasul si amesteci bine sa nu ramina cocoloase apoi mai pui pt alte 5 min .. iar amesteci ... eu coc mamaliga 15-20 minute ... la sfirsi poti adauga unt, brinza, oua .... si mai dai o tura la cuptor sau dc ai grill la grill ...


tort de cartofi cu sunca si brinza topita ( sau alta brinza care sa se topeasca )

cartofii curatati , spalati si taiati felii subtiri de tot se aseaza in vasul special peste ei felii de sunca si de brinza topita .. alt strat de cartofi de data asta cu putin bucatele mici cit unghia din loc in loc si altul de brinza+sunca si iar cartofi .. la fiecare 2 straturi de cartofi se pune putin unt...Cin ati terminat straturile, ultimul e de cartofi si eventual brinza ... se acopera cu capac sau folie transparenta speciala pt MICROunde .. si sa da la cuptor la maxim ( cca.750 W)pt cca 20 min... intii 10 min, apoitot din 5 in 5 min verificati
dc cuptorul are si optiune agrill atunci il lasi la sfirsit cca 5 min la grill neacoperit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cristina, nu am mai auzit pana acum de mamaliga la microunde, trebe musai sa incerc, ca mie imi place rau bulzul.

Dana, mai poti face orez: la o masura de orez pui 3 de apa, + zarzavaturi sau sosuri de la unchiu Ben. Am uitat sa-ti spun ca daca vrei sa pui si ciuperci ( sau oua) va trebui sa acoperi vasul respectiv ptr ca explodeaza. Ciupercile... nu cuptorul. Si omleta iese buna la cuptor, mie imi place si cu ceapa si costita.

mamica lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

omleta

se bat ouale , se adauga cca 1 lingurita de ulei pt fiecare dar se opoate si mai putin ... se pune in vasul obligatoriu acoperit si se coace intre 8-10 min ... la maxim ...

poti adauga : ciuperci, spanac, ceapa ...ardei gras ... toate insa coapte putin inainte

brinza...

nu se pune sare ...

dovlecei umpluti cu ton din conserva

dovleceii taiati pe lung ,miezul scobit se tooaca si se amesteca cu tonul fara ulei , niste miez de piine , 1 ou, brinza rasa, patrunjel, busuioc ce va place.... se da totul la cuptor pt 10-15 min la maxim ( 750 w)... se coc neacoperite si in vasul in care se coc se pune 1-2 linguri de apa ...


la fel se pot umple si sferturi sau jumatati de ardei gras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

mamica lui Matei neaparat sa o incerci ... acum depinde cum iti place mai moale sau mai tare ... mie mai tare deci eu pun cam 1 pahar si jumatate de malai la 3 de apa .... se face repede si fara sa te incalzesti linga tuci min 40 min ca la cea clasica ..
dc vrei bulz iti tb si optiunea grill sau chiar crisp ( dar asta o au cam putine cuptoare) .... faci mamaliga o umpli ca pt bulz si o pui la grill

omleta nu iese ff aspectoasa .. si cam subtirica , se umfla mult in cuptor dupa care da inapoi ... dar e buna in lipsa celei normale ...

eu am facut si cartofi hasselback ( o reteta suedeza .. ) tareeeee buni ... www.reteteculinare.ro/forum/viewtopic.php?t=1967&name=cartofi_hasselback_la_microunde" target="_blank">aici

am facut si prajitura cu fructe (clafoutis ) iese buna dar nu nemaipomenita ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Merci fetele,am sa stau sa le analizez,cu toate ca eu acasa am cuptor cu microunde,nu il folosesc decat sa incalzesc sau sa dezghet ceva

Nu ne omoram dupa mancarea fast food si chiar nu stiam ca se poate gati si la cuptorul cu microunde.Nu stiu,ma gandeam si la niste supe,ciorbe ca cea mica e inebunita dupa borsuri,nu prea e cu mancarea solida.Oricum o sa mai mancam si la restaurant,dar ma gandeam ca macar dimineata sa putem face ceva acasa.

-------------------------------------
Dana,mami de Paul si Ana Maria
-------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Super fain subiect! Puteti da si ceva detalii legate de durata si puterea la care potrivesc cuptorul?

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ah, fetelor, ce bine ca ati deschis subiectul asta!
Mi-am luat de curand cuptor cu microunde, desi nu eram de acord cu mancarurile gatite la el. Iar acuma nici ca stiu ce sa pot pregati!

Ceva dulciuri ati facut?

Poate mai scrieti niste retete.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Eu nu gatesc la cuptor cu microunde, dar am o carte cu retete testate si am sa incerc sa copiez cateva.

Pui Italiano cu usturoi

1/3 cana ulei masline
24 catei usturoi intregi
1/2 telina rasa
2 linguri patrunjel tocat
1/2 lingurita oregano
1/2 lingurita rasa sare
1/2 lingurita piper pisat
4 pulpe de pui

Intr-un vas yena putin adanc(sau rezistent la microunde) se amesteca uleiul, usturoiul, patrunjelul, oregano, sarea, piperul. Se adauga puiul si se amesteca bine cu condimentele. Se lasa la frigider 3 ore, intorcandu-se frecvent. Se gateste acoperit la HI (putere maxima) timp de 8 minute. Intoarceti puiul si continuati inca 8 minute. Lasati-l inca 10 minute acoperit inainte de a-l servi.

Orez spaniol

1 1/2 cani apa
1 cutie rosii taiate
3 linguri bulion
1/2 ceapa tocata
1/4 telina rasa
1/4 ardei tocat
1 lingurita zahar
1/2 lingurita sare
1/2 lingurita oregano
1 catel usturoi pisat
2/3 cani orez cu bobul lung

Intr-un vas adanc pentru microunde se combina toate ingredientele cu exceptia orezului. Acooperiti si dati la cuptor la HI (putere maxima) timp de 5 minute (sau pana incepe sa fiarba). Amestecati orezul si fierbeti in continuarela puterea 50 sau mediu timp de 30-35 minute, sau pana orezul este fiert. Opriti si lasati-l acoperit 5 minute inainte de servire.


Conopida coapta

o conopidataiata in bucatele
1/4 cani apa
3 linguri maioneza
o jumatate ceapa mica tocata
1/4 lingurita sare
patru felii cascaval sau branza telemea rasa
boia

Se fierbe conopida in apa intr-un vas acoperit la HI (maxim) timp de 9 minute. Se scurge de apa. Intr-un castron se amesteca cu maioneza, sarea, ceapa si se toarna peste conopida. Se asaza cascavalul pe deasupra si se coacela 70 (medium hi) 1 minut sau pana s-a topit branza. Presarati pe de-asupra boia si serviti.


Atat deocamdata, voi posta si niste retete de prajituri in curand (dupa ce culc fetita)

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2006

Eva 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Retete de prajituri nu aveti? Ca tare as incerca!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput