Stelute de ianuarie-februarie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Cristiana, hai sa ne luam de mana. Sa zica ORICINE ce o zice, eu nu ma cred paranoica sa ii iau la goana de aia care il iau de mana pe Matei sau dau sa il pupe pe mana. Eu inclusiv soacrei i-am spus sa nu ii mai bage manutele in gura ei. Matei e toata ziua cu mainile in gura si ai mare dreptate, cine stie pe unde au umblat astia cu mainile.
Bai, pe mine ma umple de nervi lumea asta care se baga sa traga de copilul altuia. Ce sistem o fi asta? Sa admire, zic si eu, dar sa puna mana pe copil ... . Asa cum zici si tu, sunt destul de expusi.
Eu intru in magazin cu el si incep sa traga de el, sau in parc... cum sa le las, stiu io daca nu tocmai s-or fi scobit in nas sau in cur?
Scuzati ... de fapt sunt o doamna dar ma mai ia gura pe dinainte ....

Duduia Adinush, din ce lapte faceti branza de vaci?

Bai am uitat sa va zic ca din multele oferte de bone pe care le-am primit am efectuat ZERO interviuri. Superb. In ritmul asta ... o sa aleg bona pe la 2 ani asa ... Asta asa ca tot m-am agitat sa va intreb de interviu si idei de intrebari.

Adela, reteta de legume a bunicii mele nu e cine stie ce secret, adica banuiesc ca toata lumea o aplica. Un ciocanel de pui, dovlecel, morcov, ceapa (astea doua noi nu le pasam ca sunt cah), cartof si ardei gras. Azi a mancat enorma cantitate de 15 lingurite. Ma rog, tot e ceva.

Hai ca am dormit si eu juma de ora si parca mi-am dat cu ceva in cap. M-am trezit ametita de nu se poate si cu niste nervi pe mine. Cum ar zice MEssa, o utza m-ar rezolva. Dar scoatem copilul afara ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Buna,

Nu am mai intrat demult, nu am mai apucat. De citit am mai citit pe diagonala, dar cu scrisul stam mai prost.

Cu intarziere, condoleante pentru Alinatxa, stiu ca nimeni nu te poate consola...

Fetelor, am inceput si noi diversificarea, dar avem o problema: luam supita clara (din ciorba in care fierb de toate, inclusiv pui, cartof, rosie), luam piure de fructe (in unele zile mai bine, in altele nu prea), dar zau daca vrem noi supa crema sau piure. Nu ma prind de ce. Cartoful am incercat azi sa-il dau in piure ca de oameni mari si s-a stambat... dar nici morcoviii nu sunt prea doriti... Am incercat variatiuni de consistenta... Nu stiu, mai incercam...

Totusi, de cand cu diversificarea mananca mai putin noaptea.

In rest, toate bune.

Livia, mami de Alex (10.11.2002) si Irina (19.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

CATALINA, in sfarsit am gasit o paranoica pe masura mea ! Imi pare rau, igiena nu e punctul tare la romani, o releveaza orice statistica despre consumul de sapun si detergenti... vorba ta, ce stiu eu ce-au facut alea cu mainile inainte de a-l atinge pe David! Cat despre bagatul manutelor in gura, chiar si lui tati i-am zis sa nu cumva sa o faca, dar el e constient ca microbi ca-n saliva nu zburda nicaieri! De patit o patim si noi la cumparaturi, dar eu bag cate-o figura, de zici ca-i omor cu privirea. Ce moda-i asta sa pui mana pe copilul altuia? Uita-te la el, vorbeste cu el, dar da-i pace!

DANA, pai cica si noi cu lapte de vaca am crescut, si uite ce mandre ni-s! Pai cine stie, poate ca laptele mai bun pentru oameni e cel de iapa, dar ia-l de unde nu-i, asa ca omenirea a ales animalul cel mai eficient in a produce carne si lapte. Asta nu inseamna ca laptele vacii este potrivit pentru puiul de om, ci pentru puiul vacii, adica vitelul. Si daca treaba asta o spui la atotcunoscatorii astia, iti sar instant de gat, ca ce, cate generatii au crescut, si pentru toti a fost bine dar "al tau e mai cu mot", si tine-o asa mai departe. Degeaba le bagi sub nas carti, ca "ce stiu doctori astia".

cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innais spune:

Buna fetele
La multi ani sarbatoritilor !!!

Fetita mea are 6 luni, am inceput diversificarea si ii fierb carnita separat de legume pana la 7-8 luni. In supita punem si o lingurita de ulei si putin laptic daca e nevoie, laptic adaugam si in piure si ii place mai mult, mai ales daca intr-o zi il fac din cartofi+morcovi+dovlecel, in alta zi cartofi si branzica, morcovi si un pic de mazare..
Adaugam si noi o reteta de branzica: la 1 litru de lapte cand fierbe se adauga un pahar de iaurt, daca mai e nevoie si cateva picaturi de lamaie, apoi se strecoara. Noi am incercat si branzica de la alimentara si ne-a placut.

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Hei, da' vad ca v-ati incins rau de tot cu igiena asta...

Cum cristiana sa fie saliva cu microbi?! Pai "e mai bine sa-l pupe mami pe gura decat sa stranuti in preajma lui, ca saliva nu are microbi ca atunci cand stranuti" Zic io, cu glas sfarsit, ridicand un piciorus, ca sigur nu stranuti din cauza unei boli in fiecare zi, insa de pupat mami pe gura il pupa <a la long>; da' bine ca sterilizeaza inca bibele la copil . Sigur ca nu am avut succes in a combate astfel de opinii, desi am incercat deja de mai multe ori. Treaba lor, fie ca ei, o data s-a scapat si l-a pupat pe Adam pe fata si a "umflat-o" tati al lui imediat .

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=75663790" target="_blank">colectia de stelute 2 sau www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=311b8bfd46865c52b577a6" target="_blank"> sau "large collection"

Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

LILI, bleeeeah , cum adica-l pupa mami pe gura? De cine vorbesti? Aceeasi microbi pe care-i imprastii cand stranuti stau de garda non-stop in saliva, asa ca nu-i bai daca-i sterilizezi si ciorapii, daca-l pupi, vorba ta, "a la long"!

cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Da' unde sunteti toate, nici o postare atata vreme...

MONU, daca te incalzeste cu ceva si David a facut azi isterii, asa ca l-am pus in pat, sa se calmeze singur.

cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Noi am iesit pe la 3 in mall cu Delfinuta sa-i caut suzete fii-mii care numai suzete mothercare accepta,in mall ne-am intalnit cu aventura si antonio,dupa care ne-am mutat in parc unde am dat peste megbeng+Matei+una bucata sot.

Sa va zic ce sperietura am tras cand am iesit din mall.Nu o data cand prind usi din asta rotative bag carutul intr-un compartiment si imping usa din compartimentul urmator pt ca nu incapem amandoua..asa,toate bune si frumoase doar ca azi s-a blocat o roata intr-o denivelare din mocheta si s-a rasturnat carutul Nu va zic fractiunea aia de secunda cand am vazut carutul cazand pe o parte cu copilul in el si eu la 5 cm de el,despartiti de un geam, neputincioasa....mi-a stat inima in loc..deja vedeam copilul spanzurat prin curelele alea.Norocul nostru a fost un baiat care tocmai intra si a fost pe faza si a prins carutul asa ca nu s-a ales decat cu o zdruncinatura si eu cu o sperietura groaznica,nu stiam cum s-o iau in brate mai repede s-o linistesc ca va dati seama plangea cat o tinea gura.
Si ca si cum nu ar fi fost de ajuns,in parc la o terasa a venit o rafala de vant si a ridicat servetul de pe masa care servet a rasturnat paharul,care pahar a venit tot pe copilul meu care statea linistit in carut.Noroc ca i-a venit servetul ala pe fata si a protejat-o de cioburi,decat s-a udat iar paharul in sine s-a spart la picioarele carutului.
Zi blestemata,ce mai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Adrianaaaaa, in calitate de cuscra oficiala, mi-a stat si mie nitel ceasul pana am terminat de citit si am aflat ca Ayleena e ok. Cum sa intri fata in usile rotative?! Dar eu parca stiam ca alaturi de alea rotative sunt si usi normale. Nu sunt? Doamne fereste! Cred ca ai facut pe tine nitel ...

Cristiana, Lilisor, pai nu v-am zis io mai faza cu bagatul suzetei in gura la mama sa o "spele" ca saliva e sterila? Am murit cand am auzit. Aaaa, Cristiana, si suntem pe ultimul loc si la folosirea pastei de dinti (ca si cantitate) asa ca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Innais bine ai venit! Hai, povesteste-ne mai multe despre voi. Cum o cheama pe bebelina ta?

Mamaaa, Adinush, ce zi ai avut....

Noi azi am facut prima oara baita in cada mare!!!!! Era tare rau in dormitor la Mihnea ca-mi uda tot de pe jos. Asa de usor a fost. I-am luat covoras antiderapant, o pernuta din aceea gonflabilasi vreo trei animalute plutitoare. I-a placut asa de mult incat cand l-am scos a inceput sa maraie.... S-a calmat repede cand a vazut biberonul..

Ha- ha -ha....ce tare e Lucas! Auzi, a zis papa!

Fetele, va pup si va doresc un week-end linistit( ce a mai ramas din el) si fara vijelii...

Marilena si www.flickr.com/photos/mamicile_ianfebr2007/sets/72157600638802615/" target="_blank">cel mai dulce bebe, MIHNEA- GABRIEL ( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput