Mamici de ianuarie - februarie 2008 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Vreau sa intreb si eu pe cineva care are cam aceeasi varsta de sarcina cu mine, voi obositi repede ca eu fac cativa pasi pe aici prin casa si suflu ca locomotiva si alaltaieri seara am avut si niste frisoane cred ca eu la 28 de Grade C in casa aveam pielea de gaina pe maini si picioare. Temperatura nu am facut ca mi-am luat-o dimineata.
Stiu ca mai povestea cineva zilele trecute de frisoane dar nu mai stiu cine .
Bine pe mine ma mai solicita si Alex pe aici prin casa ca trebuie sa ii fac papa,sa ii dau sa pape, sa stau dupa el ca se ridica de orice prinde ca sa mearga , m-a inebunit.
Ma cam baga la pareri oboseala asta si ma gandesc la ce e mai rau.
Daca mai urc si niste scari zici ca cine stie ce am facut.
Eu nu stiu cum am uitat eu de anul trecut pana acum daca oboseam sau nu, atata stiu ca imi era tare somn m-as fii intins oriunde sa trag un pui de somn. Acuma parca nu mai e la fel.

emilia cu bebe mic si Alexandru Paul (16.08.2006)

greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by emiliapop


Vreau sa intreb si eu pe cineva care are cam aceeasi varsta de sarcina cu mine, voi obositi repede ca eu fac cativa pasi pe aici prin casa si suflu ca locomotiva si alaltaieri seara am avut si niste frisoane cred ca eu la 28 de Grade C in casa aveam pielea de gaina pe maini si picioare. Temperatura nu am facut ca mi-am luat-o dimineata.
Stiu ca mai povestea cineva zilele trecute de frisoane dar nu mai stiu cine .
Bine pe mine ma mai solicita si Alex pe aici prin casa ca trebuie sa ii fac papa,sa ii dau sa pape, sa stau dupa el ca se ridica de orice prinde ca sa mearga , m-a inebunit.
Ma cam baga la pareri oboseala asta si ma gandesc la ce e mai rau.
Daca mai urc si niste scari zici ca cine stie ce am facut.
Eu nu stiu cum am uitat eu de anul trecut pana acum daca oboseam sau nu, atata stiu ca imi era tare somn m-as fii intins oriunde sa trag un pui de somn. Acuma parca nu mai e la fel.

emilia cu bebe mic si Alexandru Paul (16.08.2006)

greutate



emilia,

prin 5-8 saptamani eu oboseam la urcat 3 etaje de ziceai ca-mi dau duhul, ameteam rau de tot si faceam pauze la fiecare etaj. nu avem lift, deci de obicei le urc zilnic de 2 ori, ei bine si mersul pana la alimentara ma epuiza rau de tot. acum mi-a mai trecut cu oboseala, doar foamea ma omoara, ca nu pot manca orice, si numai cu pepene ma ia cu ameteli...

probabil ca la sarcina trecuta nici nu aveai vreun strumpf caruia sa-i ai de grija si erai in general mai putin solicitata, deci mai odihnita.

te pup si ia-le usor pe toate, chestia cu oboseala mie mi-a trecut deja, a mai ramas doar lenea

Monica 13+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Monica merci de raspuns, sper sa treaca mai repede ca dee am bebe de crescut si nu am timp si de alte aiureli la care sa ma mai gandesc acum.
Pe mine ma cam speriase medicul de familie care mi-a spus ca nu am de ce sa obosesc acum si ca probabil am vreo anemie prin dilutie, cu termenul asta m-a dat gata.
Ma duc saptamana viitoare sa fac si eu analizele de trim. I sa vedem ce-or mai arata si astea.
Eu nu prea am greturi, am si eu alimente la care le simt mirosul si nu imi plac, asa ca de ex. peste ca manca sotul ton la conserva dar daca miros hamsii prajite oauuuuu....ma ia o pofta.
Eu nu stiu cum sa rezolv ca nu prea beau apa poate doar sa imi pun un bidon aproape si un futun in gura ca sa beau si eu mai multa apa si binenteles minerala ca dee am ramas cu meteahna asta de la sarcina trecuta, nu imi mai place apa plata sa nu o vad.

emilia cu bebe mic si Alexandru Paul (16.08.2006)

greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Multumesc mult fetelor, ce bine imi sta si mie pe listuta

Daaa, acum vreau si eu reteta cu clatite cu piersicute, eu nu am pofte decat de fructe, de o saptamana ma gandeam la zmeura si dimineata am fost la piata si am cumparat..am mancat ca sparta numai fructe pana acum, vorba unor fete de aici nu stiu ce o sa se faca sotul meu ca nu prea imi vine sa gatesc...mai ales mancaruri cu carne. Singura mea problema este balonarea, am burta frate zici ca sunt gravida in 5 luni, eu slabuta de felul meu..am intrebat dr aseara si mi-a zis ca de la utrogestan.
Luni merg si eu sa fac analizele uzuale de sange, eu am si RH negativ si parca vad ca iar incepe sa ma sperie madam dr de famile cu incompatibilitatile de RH si grupa sanguina....

Intreba aici Ioana parca de B6 daca contribuie la ameliorarea greturilor...eu iau cate 4 Magne B6 pe zi si nu pot sa zic ca nu le am, o zi mai mult alta mai putin....

Ginette La multi ani, sa fii sanatoasa si tu si sotul si bebelache si sa ai o sarcina usoara si la termen si o nastere usoara


Alexia si minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ginette Sa fii fericita, sanatoasa si sa duci sarcina cu bine la termen!
Mai da si tu cate o veste pe aici, sa stim ce mai faceti tu si bebe!

14+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Laura noi mamicile de la ghiocei nu te vom uita niciodata.Tu ai ramas mereu in inima noastra, ai stat cu noi pina la capat sa ne faci galerie, in ciuda tuturor celor intimplate.
Ne-ai vizitat chiar si la scutece,intotdeauna cu o vorba buna de prietenie care ne-a incalzit sufletele.Toate te admiram foarte mult pentru puterea de mobilizare si curajul deosebit de a privi in viitor,de a spera si de a avea incredere in implinirea dorintei.

Personal stiu din experienta ca amintiri ca acestea nu se pot sterge pur si simplu din memorie. Poate pe ecran e usor sa le facem sa dispara.Cine nu a trecut prin asa ceva si nu a simtit durerea,poate ca nu intelege intotdeauna toate astea.

In tot acest timp te-am considerat mamica de ingeras si pentru mine tu ai ramas mereu o mamica,desi micuta s-a inaltat ACOLO SUS.

Multe dintre noi,mamicile de ghiocei,te-am urmarit atit la "durere" si aici la odisee.Ne-am intristat adinc,ne-am ingrijorat,am plins pentru tine si puiul tau.Dar tu ne-ai invatat ce inseamna infruntarea durerii si atitudinea ferma de a nu renunta pina la capat.

Discutiile acelea neplacute pe care le-ai citit au inceput fiindca nu ati fost si nu am fost intrebate cind s-a produs acea stergere regretabila.Din pacate nici justificarea stergerii pe care am primit-o noi acolo nu a fost conform cu realitatea,cel putin din punctul meu de vedere.De aici un cerc vicios, atacuri,reprosuri,rafuieli mai vechi aduse in prim plan...

Tu stii ca noi vom fi mereu cu tine si locul pe care il ocupi in inima noastra nu il poate sterge nimeni vreodata.

Stergerea trecutului din memorie nu ne da un start mai bun la infruntarea viitorului,ci acceptarea acestui trecutului ne invata cum sa pasim in continuare.

Iti doresc o sarcina asa cum o speri si ma bucur pentru tine cum as face-o pentru sora mea.

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Mariana, ce frumos!!! Esti o prietena minunata!
Laura, si eu simt la fel ca mamicile tale.

Ioana
6+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Buna seara burtici, ce mai faceti?

Gya 8+

http://lilypie.com/pic/070701/sh8J.jpg

http://bd.lilypie.com/JnFup3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Uitasem sa schimb saptamanile...Eu si bebe suntem bine desi m-am cam speriat zilele astea. Acum 2 zile am avut o scurgere asa maronie, am dat fuguta la dr si din fericire totul era ok, dar cica ar fi totusi o sangerare chiar daca nu avea deloc aspect de sange. Ieri nu am mai obs nimic , iar azi din nou o pata mica maronie pe chilot... Sunt ingrijorata, a mai patit vreuna din voi asa ceva? Eu acum 2 saptamani am avut un hematom micut langa sacul gestational, care insa a disparut dupa o saptamana, credeti ca ar putea fi eliminarea lui? In prezent iau Utrogestan si fac 1 fiola de Gravibinon/sapt
Va pupic, numai bine tuturor burticilor

Gya 9+

http://lilypie.com/pic/070701/sh8J.jpg

http://bd.lilypie.com/JnFup3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Eu am patit la fel , tot in saptamana 9 . S-a oprit de la sine si nu s-a mai repetat de atunci . Se pare ca "deranjasem" colul cu o seara inainte

Mergi la inceput