cum obisnuim copiii sa manance fructe

cum obisnuim copiii sa manance fructe | Autor: karfe

Link direct la acest mesaj

am un baietel de aproape 4 ani,care nu mananca fructe de loc si nici nu vrea sa auda de ele(doar banane),va rog sa ma sfatuiti cum sa-i introduc si fructele in obiceiurile culinare

fab

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

eu ii dau cit se uita la tv, la desene...e placerea lui si i-o completez cu o banana, o piersica, in mar, un morcov...
poate nu e corect, dar eu sunt multumita ca maninca

ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Incearca sa ii faci salata din diferite fructe,cu putina miere,zahar sau nimic...Sau i le poti face suc.Eu mai fac tarte pe care pun multe fructe,mananca cu placere Andreiul meu.Ii mai amestec iaurt simplu cu fructe...
Trebuie sa insisti,sigur gasesti vreo combinatie care sa ii placa.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Salve,
Noi nu am avut probleme cu mancatul fructelor, dar din ce am observat eu la copii, cu cat se obisnuiesc mai de mici cu atat e mai bine.
Eu pun pe un castronel preferat de Robert felii din fructele care le am in casa, dar nu il fortez sa le manance, i le pun langa el in timp ce el se joaca in camera lui, il atentionez doar ca i-am adus ceva bun...si atat, cam intr-o ora nu mai ramane nimic,deoarece, in timp ce se joaca, ia, rand pe rand din ele, dupa care cel ,mai adesea imi mai cere(asta daca nu isi ia singur intre timp, deoarece eu cum cumpar fructele le spal bine si le pun cat mai la vedere)
mai foloseam si varianta cu amestecatul in iaurt, dar de regula, doar banana sau piersica o dorea asa, dar acum, ca suntem mai mari (avem 5 ani) mancam normal.
Sau, o alta metoda pe care o folosesc eu, dar la citrice:au un mic aparat(ca o palnie mica, pe care il gasesti, de regula atasat la seturile de razatoare) care se infige in portocala si, in timp ce strangi portocala, tot sucul se colecteaza in acel aparat.Dupa acesta Robert al meu este innebunit, deoarece ii place sa stranga el sucul si sa/l bea singur. in acest fel l-am facut sa-i placa grepfruitul rosu.
Si, in general, am observat, ca, pentru a manca cat mai multe fructe, trebuie evitate pe cat posibil dulciurile.Daca apuca sa manance ceva dulce, va renunta cu usurinta la fructe !




mami ailuI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Incercati cu propriul exemplu. Mancati pursi simplu fructe in fata lor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stefan nu mananca fructe de toate felurile. Dar, daca ii fac un cocktail, indulcit cu putin zahar brun, se bat turcii la gura lui (se curata, se taie marunt, se pune suc de portocala si putin zahar brun, de preferinta, se amesteca bine si se serveste). Insusi numele de cocktail l-a incantat la nebunie. A mancat de 3 ori in ultimele 2 saptamani, ceea ce e bine.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

va multumesc,am sa incerc toate metodele care mi le-ati recomandat.
ESTE VINA MEA ca nu mananca fructe ptr ca nu am insistat,crezand ca este prea mic,dar cand l-am vazut pe nepotel care are 1an si 9luni,cum mananca cirese piersici etc. nu fortat ci cu pofta,s-a aprins un beculet si mi-am dat seama ca ceva nu este in regula cu alimentatia copilului.
Legume mananca f.bine,si bea f.mult lapte aproape 1 l/zi,sper ca si cu fructele vom fi la zi.


fab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Cred ca poti incerca sa ii sugerezi ca daca mananca fructe va deveni puternic, frumos,musculos...etc ca unul din personajele lui favorite de prin desene animate.Sau ca altcineva care ii place lui mult de tot. Zic si eu, nu am copiii, dar e o idee pe care as pune-o si eu in aplicare in caz de nevoie.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

am citit intr-o revista ca o solutie ar putea fi sa le decupezi si sa le aranjezi in forme haioase in farfurie. aratau poze cu ursuleti, ciupercute, motanei, etc facuti din cirese, pere, caise...ma gandesc ca poti sa il tentezi cu fructele si in cadrul unui joc (cine pierde la sah, mananca un mar, de exemplu), poate le prinde gustul pana la urma.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Incercati cu propriul exemplu. Mancati pursi simplu fructe in fata lor



La noi in casa fructele sunt nelipsite,sunt o devoratoare de fructe. Si cu toate acestea nu-l tenteaza.Pur si simplu nu vrea si asta cam de pe la 1 an jumate.Pana atunci a mancat de toate,facute piure.Am incercat toate variantele posibile,dar pur si simplu nu vrea.Deocamdata m-am resemnat,sunt in asteptare de vremuri mai bune.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Noi nu mergem de obicei la fast-food-uri,dar odata cand am fost la Mc'Donalds i-am luat Andreiului meu shake de capsuni.I-a placut tare mult.
De atunci ii fac si in casa-pun lapte,capsuni,banana,poate putina miere,-iese delicios.Poti jongla cu fructele bineinteles.Nu-ti spun cu cata placere il bea,incearca si tu,daca spui ca ii place laptele poate il pacalesti...
Pup baietelul mofturos!


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput