Clatite cu piersici

Clatite cu piersici | Autor: cocoloasha

Link direct la acest mesaj

Hello dragelor,

Am facut si eu ieri clatite cu piersici.Ba la vreo 2,m-am riscat si cu cirese.
Ati incercat vreodata?
SUNT EXCELENTE !
Mai facusem cu mere,dar cu piersici never.
Se fac foarte simplu : se face aluatul de clatite (nici nu imi pun problema ca nu stiti cum ),si se adauga piersici taiate fie rondele subtiri,fie felii subtiti,sau taiate marunt-marunt.Inainte de rulare,va recomand sa le pudrati pe dinauntru cu zahar pudra,daca va plac mai dulci.

A mancat piticul meu de numa tasu' l-a-ntrecut

In speranta ca v-am facut pofta si sariti instant in bucatarie,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

mi-ai facut pofta,si eu nu am o tigaie buna de clatite si mi se lipesc.asa ca prefer sa nu fac.acre e reteta ta de clatite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocoloasha spune:

pai fugi si cumpara o tigaie sau imprumuta de la o prietena......
reteta mea de clatite (aluat) : pt.jumatate de kg de faina,2-3 oua,2-3 linguri de zahar cu varf,1 varf de sare,1 plic zahar vanilat,2 cani lapte si apa minerala (ca sa fie pufoase) pana aluatul devine ca smantana.
ai grija ! laptele si apa trebuie incorporate usor ca altfel se fac cocoloashe ,iar tigaia se incinge bine si se umezeste cu ulei inaintea fiecarei clatite !

spor la clatite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

eu nu am priceput, se pun piersicile in aluat, sau in clatita? Ca nu prea se intelege din ce ai scris..
Merci

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Lilia, in compozitie se pun piersicile! Apoi coci clatitele.
Eu sunt fan clatite cu mere, in aluat pun 2 mere mari rase pe razatoarea mare si apoi le coc. Sunt super de tot! Chiar o sa incerc si eu cu piersici cat de curand!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocoloasha spune:

Lilia,in aluat se pun piersicile/cirese/visine/mere,dupa care se coc.

Bubu05,incearca si cu piersici,ca merita.

Ma gandeam sa incerc si un fel de aperitiv cu bucatele mici de piept de pui fiert.

Apropo,reteta de clatite cu curry si piept de pui o stiti ?
mmmmmmmm,e delicioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Cocoloasha, si nu se lipesc fructele de tigaie atunci cand coci clatita?



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

nu se lipesc...Am facut si eu o data cu mere si kiwi... Delicioaseeeeee!!!!!!!!

Ioana
6+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Am un dar de a intra pe aici si de a de n-ati vazut. Asa am facut si cu prajitura cu visine, eu am facut una cu zmeura,am mancat cu pofta, mi s-a aplecat si restul a fost aruncata la cos.
Dar clatitutzele astea e clar ca trebuie incercate si ele. Yami, yami.


Nana, 29+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocoloasha spune:

Nu se lipesc,pentru ca inainte ungi tigaia cu ulei si indicat e sa fie o tigaie de teflon

ca am eu o amica care are o tigaie de aluminiu si mananca clatitele fashii-fashii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

mai am inca o intrebare.
fructele(indiferent ce) cand se pun in compozitie, chiar inainte de a pune aluatul in tigaie sau se amesteca inca de la inceput cu laptele, faina, ouale etc?



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput