Acordeoane ...bune, bune

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca acest cornflour dat de rusoaica e o pulbere fina fina de tot, foarte alba, mai fina decat faina si care se lipeste de cam orice atunci e ok si doar rusoaica nu stie termenul. asa trebuie sa arate amidonul, cum am descris mai sus.
dar in parjoale acum nu cred ca e un capat de tara. ma gandesc ca merge o lingura de faina in loc de doua de amidon ca rolul e cam acelasi, sa lege lucrurile intre ele

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

saphir, daca e rusoaica veritabila, sigur tre sa stie de "krahmal"
Dar cum zice si Roxana, nu conteaza asa mult, in ultima instanta merge si cu faina, am facut si eu cu faina cind nu aveam amidon, si au iesit ok, doar un pic mai aspra compozitia care a legat carnea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Roxana, cornflour-ul asa e, alb alb, lipicios si f. fin.
Eu am mai folosit de ex. la mancarea chinezeasca si rolul lui era sa lege sosul.

Multumesc mult, ma pun sa termin compozitia.
Balbina

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ala e, asa trebuie sa fie. succes!!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Roxana, cornflour si cornstarch denumesc acelasi lucru, adica faina de porum = amidon (facut din proumb).

Safir, vad ca ai gasit ce trebuia, dar pt alta data poate il gasestisi sub numele de Maizena, care este tot cornflour.

Azi nu aveam suficienti cartofi, dar maine abia astept sa fac si eu acordeoanele astea apetisante. Merci pt retete.

cu bebe2 & David, pilotul "avid" (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Dama,multumesc

Eu am facut astazi meniul complet si a iesit foarte bun, am facut si sosul acela de maioneza, smantana si usturoi...foarte bun.
Multumim pt reteta.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Fetelor am facut azi dimineata parjoalele si sunt absolut delicioase .
Multumesc mult pt reteta maine am sa incerc si acordeonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Astazi, pentru pranz am pregatit shi eu acordeoanele fiindca aveam invitatzi la masa....impresia : extraordinar de bune.Le-am pregatit in 2 moduri..pentru barbatzi, cele din pagina 1, doar ca am folosit ca ingrediente bacon, muschiuletz shi cabanoshi, intercalat.Am ras telemea deasupra.Pentru mine shi prietena mea.. am pregatit acordeoane .. vegetale.Am inlocuit carnea cu bucatzele de ardei gras, ciupercutze shi felii de vinete..am ras shi putzina branzica, dar foarte putzina, ca pentru dieta.. shi sigur ca nu am folosit untul deloc.
Inainte sa ii scot din cuptor,am indepartat folia de aluminiu de la suprafatza shi s-au rumenit frumos..au ieshit extraordinari.. Sigur , saptamana aceasta voi repeta..mi-au placut la nebunie.
Shi multzumim pentru retzeta inca o data.
O zi buna tuturor.

..shi te iubesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Am facut si eu azi acordeoane. Arata demential. Astept insa sotul sa le deguste. Va scriu impresii pentru dupa.
Am sa fac in we si parjoale de alea, de minister.

Oana 33+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Parjoale ministeriale faceam si eu, inainte de operatie, si credeam ca e o reteta inventata de mine .

Mergi la inceput